Beşiktaş'ın savunması sona erdi

Beşiktaş'ın savunması sona erdi
Perşembe 11.07.2013 11:26

UEFA Disiplin Kurulu'nun şike iddialarıyla ilgili verdiği 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına itiraz eden Beşiktaş Kulübü'nün, UEFA Tahkim Kurulu'ndaki savunması sona erdi.

İsviçre'nin Nyon kentinde bulunan UEFA merkezindeki duruşmalı toplantıya, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın yanı sıra ikinci başkan Ahmet
Nur Çebi, yönetim kurulu üyesi Melih Sami Esen, şahitler ve avukatlar katıldı.

Yaklaşık 6,5 saat süren duruşmada, eski yöneticilerden Serdal Adalı ve Cengiz Zülfikaroğlu, eski teknik direktörü Tayfur Havutçu, kulüp çalışanı Ahmet Ateş, eski TFF Etik Kurulu üyeleri Prof. Dr. Oğuz Atalay, Yrd. Doç. Dr. Burak Oder ve Mertay Kugay, Beşiktaş Kulübü'nün tanıkları olarak gösterildi. Tahkim Kurulu, eski TFF Etik Kurulu üyelerinden başlayarak Ahmet Ateş hariç tanıkları dinledi.

Tanıklardan sonra Başkan Fikret Orman ve avukatlar söz aldı. Duruşmaya zaman zaman kısa aralar verildi.

FİKRET ORMAN: "SAVUNMAMIZI İYİ YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM"
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, UEFA Tahkim Kurulu'nda yaptıkları savunmanın ardından, "Savunmamızı iyi yaptığımızı düşünüyorum, artık süreci zaman gösterecek" dedi.

Orman, UEFA Disiplin Kurulu'nun Beşiktaş'a şike iddialarıyla ilgili verdiği 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasının ardından UEFA Tahkim Kurulu'nda yapılan ve 6,5 saat süren duruşma sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, bu kez yüzlerin daha fazla güldüğünü belirtmesi üzerine Orman, sonuçla ilgili henüz bir şey bilmediklerini ifade ederek, "İyi bir savunma yaptık. Umut ederiz ki iyi bir sonuçla çıkalım ama sonuç herhalde bir hafta sonra açıklanır. Onların da 'deadline'ı 19'unda, kura çekimleri var. O kura çekiminden evvel gerekçeli kararı açıklarlar. Bizim umudumuz pozitiftir tabii ki" diye konuştu.

Şu anda, kararın pozitif çıkacağını söylemenin çok zor olduğuna işaret eden Orman, beklemek gerektiğini vurguladı.

Bir gazetecinin, dönemin Etik Kurulu üyelerinin bugün ifade verdiği bölümlerin olumlu geçtiği yönünde bilgiler bulunduğunu belirtmesi ve bu konudaki görüşünü sorması üzerine Orman, "Olumlu olsun" diye bu üyeleri davet ettiklerini ve onların da kırmayarak geldiğini dile getirdi.

Orman, "İyi olduğunu düşünüyorum. Cengiz Zülfikaroğlu geldi, katıldı. Ona da buradan teşekkür ediyorum. Savunmamızı iyi yaptığımızı düşünüyorum, artık süreci zaman gösterecek" ifadesini kullandı.

Savunmada öne çıkan başlıkların sorulmasına karşılık Orman, bu konuda
detaya girmek istemediğini, çünkü karar açıklanmadan basında bunların yer
almasının karara etki edebileceğini söyledi. Orman, "Biz, savunmamızı kamuoyuna
değil, heyete yaptık. Ona göre de cevabımızı alacağız" diye konuştu.

Kararın açıklanmasında son tarih olarak 15 Temmuz'un belirtildiğini, bunun değişme ihtimali bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Orman, 19 Temmuz'da kura çekimi olduğu için kararın daha önce açıklanacağını aktararak, "17'si olur, 16'sı olur, 18'i olur. Bilmiyorum. Şöyle bir günde açıklanacak diye birşey bize söylenmedi" değerlendirmesinde bulundu,

Beşiktaş taraftarına iletmek istediği bir şey olup olmadığının sorulması üzerine de Orman, "Onları seviyoruz" dedi.

SERDAL ADALI: "DURUŞMA İYİ GEÇTİ"
Dinlenmesinin ardından UEFA Genel Merkezi'nden ayrılan Serdal Adalı duruşmanın iyi geçtiğini, ''yorum yapmanın manası olmadığını" söyledi. Tayfur Havutçu ise kendisinin tanıklığının yaklaşık 10 dakika sürdüğünü belirtti.

UEFA Tahkim Kurulu heyeti, dün Fenerbahçe'nin duruşmasını da yürüten UEFA Tahkim Kurulunun İspanyol Başkanı Pedro Tomas, Kurulun Alman Üyesi Goetz Eilers ve Hollandalı Üyesi Michael Joseph Maessen'den oluştu.
Etiketler UEFA, Futbol, Beşiktaş, TFF
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN