İnönü'de yıkım duracak mı?

İnönü'de yıkım duracak mı?
Perşembe 25.07.2013

İnönü Stadı yıkımı sırasında ortaya çıkan tarihi eser, iş makineleri tarafından parçalanırken; yeni yol haritasını 'Koruma Kurulu'nun kararı belirleyecek. Karar, bayram sonrası alınacak

Beşiktaş İnönü Stadı'nda başlayan yıkım çalışmaları 'durma tehlikesi' ile karşı karşıya kaldı. İnönü Stadı'nda tribünlerinin altından tonozlu tarihi eser kalıntıları ortaya çıkması işleri karıştırdı. İstanbul Arkeoloji Müzesi dozerle parçalanan tarihi yapıda inceleme yapıp rapor hazırlarken; rapor, hem 3 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na hem de Kültür Bakanlığı Kazılar Daire Başkanlığı'na gönderildi.

Suç duyurusunda bulunabilir
Kazının durdurulması ya da devam etmesi, 3 No'lu Koruma Kurulu'nun vereceği karara bağlı. Kurul her çarşamba toplanıyor, fakat bayram sonrasına kadar çalışmalarına ara verdiği öğrenildi. Kültür Bakanlığı'nın çağrısı ile olağanüstü toplanması da gündemde olan koruma kurulunun yıkım çalışmalarını durdurması ve savcılığa yıkımı sürdüren inşaat şirketi hakkında suç duyurusunda bulunması ihtimali var.

Tüm gözler kurula çevrildi

Kurul, tarihi eser çıkması durumunda inşaatın durdurulması gerektiğini belirtmiş, "2863 sayılı yasa kapsamında değerlendirilebilecek herhangi bir kalıntıya rastlanması durumunda, uygulamanın durdurularak müze müdürlüğüne bilgi verilmesi" demişti. Şimdi tüm gözler, kurula çevrildi.

Stadın altında kalıntı bulundu
Yıkımı devam eden İnönü Stadı tribünlerinin altında tonozlu tarihi eser kalıntıları görüntülendi. Bir vatandaş tarafından çekilerek sosyal medya aracılığıyla yayılan fotoğraflar, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Koruma Bölge Kurulu'na iletildi. İhbar üzerine İstanbul Arkeoloji Müzeleri inceleme başlattı. Müze, kalıntının incelenmesi için arkeolog görevlendirdi. 3 No'lu Koruma Kurulu son kararında "Herhangi bir kalıntıya rastlanması durumunda, uygulama durdurulacak" demişti.

Nazif KARAMAN

Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN