"Türkiye'de çok iyi kaleciler var"

"Türkiye'de çok iyi kaleciler var"
Çarşamba 05.03.2014 15:01

Beşiktaş'ın sıradışı eğitim teknikleriyle ünlenen kaleci antrenörü Jose Sambade Carreira, Türk futbolunun kaleci bakımından herhangi bir eksiği bulunmadığını, aksine çok üst düzey kaleciler bulunduğunu söyledi.

Kaleci Cenk Gönen ile BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen Sambade, "Türkiye'de çok iyi seviyede kaleciler var. Ben kesinlikle herhangi bir eksik göremiyorum" dedi.

İspanya Futbol Federasyonu'nun davetlisi olarak kaleci eğitim semineri için gittiği İspanya'da, Türkiye ile ilgili son derece olumlu görüş bildirdiğini dile getiren Jose Sambade, "İspanya'da kaleci kursunu ben düzenliyorum. Bu sene istememiştim ama Beşiktaş ve İspanya Futbol Federasyonu'nun yoğun isteği üzerine gittim. Türk futbolu ile ilgili sorular soruldu, çok memnun olduğumu söyledim ve çalışma ortamımın ne kadar güzel olduğunu anlattım" diye konuştu.

İlginç antrenman metotları uyguladığının hatırlatılması üzerine de antrenör Sambade şunları söyledi:

"Yenilikçi olduğumu söylüyorlar ama ben öyle olduğuma inanmıyorum. Kaleciler, çok özel oyuncular ve özel idman yapmalılar, ayrı bir program uygulamalılar. Bu ilginç idman metotlarını, fikir alışverişi yaparak uyguluyorum. Kalecilerle adaptasyonumuz güzel, bana alıştılar. Kısa zamanda iyi bir tempo yakaladık. Neleri eksikse, o yönde özel çalışmalar da yapıyoruz ve son derece uyumlu ilerliyoruz."

Bir gazetecinin, 'Türkiye'nin Vi Valdes'i ve Iker Casillas'ı kimler?' sorusunu, "Karşılaştırma yapmak biraz saygısızlık gibi geliyor" diye yanıtlayan İspanyol teknik adam, kaleci Cenk'in Galatasaray derbisinde sakatlık yaşadığı pozisyon için ise "Ben olsaydım derbideki o tekmeye kafa uzatmazdım. Profesyonel kaleci olmak için çok cesur olmalı. Saha içinde Cenk ne gerekiyorsa onu yaptı ve devam etti" şeklinde görüş belirtti.

Altyapıdan oyuncu çıkarmak için yeteneğin ve günlük çalışmanın önemine dikkati çeken Sambade, her ne kadar fikir alışverişinde bulunsalar da takımda hangi kaleciye forma verileceğine teknik direktör Slaven Bilic'in karar verdiğini söyledi.

Cenk: "Sambade bizim için büyük şans"

Siyah-beyazlı takımın genç file bekçisi Cenk Gönen de Jose Sambade ile çalışmanın kendisi için büyük bir şans olduğunu belirterek, "Çok iyi kaleci hocalarıyla çalıştım ama Sambade bizim için gerçekten çok büyük bir şans" dedi.

Cenk, Galatasaray derbisindeki sakatlık pozisyonu için ise şunları kaydetti:

"Cesaretim sebebiyle sahada kaldım. O topa uzanmak istedim, büyük bir şanssızlıktı. Az oynadığım için kendimi riske atmadım. Ben de hep forma giymek istiyorum fakat sözleşmemizde 'hep oynayacaksın' diye bir madde yok. İdmanlarda en iyi şekilde çalışarak kaleyi korumaya çalışıyorum. Bir kez daha başıma diz darbesi almıştım, hastaneye gitmiştim ama bu kadar ciddi değildi, yine maça devam etmiştim. Derbiden sonra Drogba'nın yaptığı saha içi ilk yardımından sonra Selçuk İnan'ı arayıp teşekkür ettim. Bu pozisyonlar çok sık yaşanmıyor. Futbolda kask da takamıyoruz. Aslında Chelsea kalecisi Petr Cech'in taktığı gibi bir koruma kullanılabilir. Diğer yandan da futbol bir temas oyunu ve serbestlik gerektiriyor."

Cenk, düzenli forma giyememe durumu karşısında ılımlı bir tavır sergilemesinin nedeni için de "Elimde olana odaklanıyorum, elimde olmayan için ise tahammül gösteriyorum. Elimde olan şey çalışmak ve kendimi geliştirmek. Ben de kendimi geliştirmeye bakıyorum" ifadelerini kullandı.

Takımda en çok Muhammed Demirci'nin şutlarını kurtarmakta zorlandığını itiraf eden siyah-beyazlı oyuncu, milli takım formasını da çok özlediğini belirterek, "Her futbolcu gibi ülkemi temsil etmek isterim. Fatih Terim hocam Denizlispor'da iken de beni davet etmişti. Şu an beni çağırmadı ama eminim çağıracağı zamanlarda gelecektir" diye konuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN