Şampiyonluk uzak değil

Şampiyonluk uzak değil
Pazartesi 10.03.2014

Eğer G.Saray şampiyonluk adayı ise Beşiktaş'ın da o kadar şansı var. Çabuk oynayan bir takım. Beşiktaş, rakiplere "Beni de hesaba katın" mesajını veriyor

Öncelikle şunu söylemek istiyorum.
Futbol mucizesi olmazsa eğer bitime 10 hafta kala ilk 3 belirlenmiştir. Beşiktaş kazanamasaydı Antalya beraberliğinden sonra büyük moral bozukluğu olacaktı. Siyah-beyazlılar çabuk oynamayı seven, mücadeleci bir takım.
Son haftalarda da kalesinde çok pozisyon vermiyor. Beraberliği cebinde olan bir takım. İlk yarıyı 2-0, 3-0 önde kapatacak coşkuyla oynadılar. İlk yarıda bol pozisyon üreterek Eskişehirspor'a geçit vermediler.
65-70'ten sonra Eskişehir değişiklikleri aleyhine işledi baskı yedi ama çalıştığınız zaman Allah da size yardımcı oluyor.

Son 13 dakika tek kale
Milli maçta da iyi oynayan Ersan Gülüm, kilitlenen noktada çıktı sahneye, kullanmadığı ayağıyla vurdu, golü buldu ve galibiyeti getirdi.
Motta ilk yarının tamamında etkiliydi, ikinci yarı vasattı. Serdar etkili bir oyun oynamadı. Oyunun son 13 dakikasında tek kale oynayan bir Beşiktaş izledik.

Beşiktaş ivme kazanacak
Ligde şu anda "Fenerbahçe mi, Galatasaray mı şampiyon olur?" diye haksız bir algı var.
Fenerbahçe ve Galatasaray daha aralarında oynamadı. Beşiktaş ise Galatasaray ve Trabzon gibi önemli maçları geride bıraktı. Galatasaray için "Fenerbahçe kadar şansı var" deniyor ama haksızlık ediliyor bence Beşiktaş'a... Bu galibiyetle siyah- beyazlılar ivme kazanacaktır.
Beşiktaş'ın fiziksel bir problemi yok. Galatasaray şampiyonluğa adaysa, Beşiktaş da adaydır. Şampiyonluk uzakda değil. Umutsuzluğa kapılmaya lüzum yok.
Beşiktaş, kötü yönetilmiş, düzeltilmeye çalışan bir kulüp.
İki yıl boyunca Avrupa kupasına gitmemiş. Şu anda malum bir stat sorunu var. Orada oyna, burada oyna deniyor. Olimpiyat Stadı'nın hali de ortada. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, bakarsanız Beşiktaş kötü durumda değil.
Beşiktaş, Beşiktaş'tır... Oyuncuları vurdumduymaz değil.

Onca soruna rağmen...
Fenerbahçe ve Galatasaray'ın daha çok izleyicisi olduğunu biliyorum.
Ama Beşiktaş büyük bir kulüp ve bunu şampiyonluk sayısı ile ölçmemek gerek. Beşiktaş'ın kendine ait bir kültürü var.
Siyah-beyazlılar, mütevazı bir sezon geçiriyor. Herkesin kavga ettiği bir sezonda kimseyle kavga etmeden sakin bir dönem geçiriyorlar.
Kasımpaşa maçındaki polemikler haricinde bir tartışma içinde olmadılar.
Problem yaratmıyorlar.
Söz düellosunda olmuyorlar. İçlerindeki Fernandes sorununu bile bir şekilde aşmaya çalışıyorlar. "Bu yarışta ben de varım" diyor.
Beşiktaş, F.Bahçe ve Galatasaray'ın arkasında tehdit unsuru olmayı sürdürüyor.
Havlu atmadığı gibi artık coşkusu da artacaktır.

Maçın 2 yıldızı vardı
Beşiktaş'ta "Maçın yıldızı" diyebileceğim iki isim vardı. Biri çok çalışan, savaşan ve golden önce faulü alan Veli Kavlak, diğeri de defansta
dimdik ayakta duran ve golü atan Ersan Gülüm.

Bilic, adeta maçı yaşıyor
Beşiktaş'ın kenarda da büyük bir gücü var. Oturup, Bilic'i ayrıca izlemek lazım. Bir basketbol koçu gibi kenarda heyecan içinde takıma her an müdahale ediyor. Büyük heyecan yaşıyor. Beşiktaş'a yakışan bir hocadır. Dün de yaptığı değişikliklerle takımın kilitlendiği noktaları açmaya çalıştı ve bunu başardı.

Görünmeyen savaşçı Veli
Beşiktaş'ta, Galatasaray veya Fenerbahçe'deki gibi büyük yıldızlar yok. Ama siyah- beyazlılarda Veli Kavlak gibi savaşçı bir isim var. Sokakta yürüse belki kimse "Aaa bu Beşiktaşlı Veli. Gidip imza alalım" demez. Fernandes kadar popüler değil. İkisini yolda görse çocuklar Fernandes'in yanına gider.
Ama savaşçı ruhuyla Veli, Beşiktaş'a çok şey katıyor.
Bu maçta da çok etkili oynadı.
Golden önce yaptırdığı faulle skora da katkı yaptı.
Veli alkışı hak ediyor.

13 puanları cepte
Şöyle bir Beşiktaş'ın maçlarına bakıyorum. 5 deplasman maçı var. İlk maç Rize... Şöyle bir bakıyorum ve hesap yapıyorum. Bana göre 13 puan cepte... İçeride de oynayacağı 5 maç var. Kasımpaşa ve Fenerbahçe karşılaşmaları zor geçecek gibi duruyor. Ama kesinlikle Beşiktaş şampiyonluğa ortaktır. Yüzde 60 Fenerbahçe'nin şansı varsa Yüzde 20'şer Galatasaray ve Beşiktaş'ın şampiyonluk iddiası sürüyor. Almeida'nın da takıma döneceğini hesaba katalım. Kırık-çıkık da yok. Ayrıca Olimpiyat Stadı'nın dezavantajı da ortadan çıkacaktır. Mart sonu geliyor, havalar ısınacak. Taraftar desteği daha da artacaktır.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA