Coşkulu ama kısır

Coşkulu ama kısır
Cumartesi 29.03.2014

Maçın başından belliydi kısır bir maç izleyeceğimiz. Bireysel yaratıcılıktan yoksun iki takım vardı sahada. Atan kazanacaktı. Coşkulu ama kalitesi düşük bir maç oldu

Dün sahada olan iki takımın da benzer özellikleri var. Top rakipteyken Beşiktaş da Karabük de ligin iyi oynayan ekiplerinden. İki takımın da ortak özelliği her maçı coşkulu oynamaları ve zor pozisyon vermeleri. İkisinin de hücum özellikleri benzer.
Özellikle ikinci bölgede kazandıkları topu çok çabuk ceza sahasına sokuyor ve pozisyon buluyorlar. Tabii ki Beşiktaş'ın oyuncu kalitesi rakibine göre biraz daha iyi. Büyük takım ve puan olarak çok daha önde.
Ama iki takımın da hedefi var.
Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'ne direkt gitmek istiyor. Kardemir Karabükspor da Avrupa Ligi'ni kovalıyor.
Maç başladı... Hani çocukluğumuzda oynardık ya gol atan galip derdik hava kararınca...
Dün de öyle bir mücadele izledik.
Daha başından belliydi kısır bir maç izleyeceğimiz. İki takım da beraberliğe razı değil ama pozisyon da fazla yok. O çocukluğumuzdaki maçlar gibi oldu ve dün gol atan kazandı. Beşiktaş'ın kiralık olarak Karabük'e gönderdiği Eneramo 90. dakikada ağları havalandırdı ve Beşiktaş'ı İstanbul'a eli boş gönderdi.
Kardemir Karabük'te dün gece özellikle savunmanın merkezinde oynayan Mabiala ve önlerindeki Samba Sow çok etkiliydi. Beşiktaş'ta da Pedro Franco ve Dany ikilisi dikkatli ve çabuktu. Ama genel anlamda pozisyon üretmekten yoksun, bireysel yaratıcılıktan yoksun iki takım izledik. Teknik direktör Slaven Bilic'in Atiba'yı sağ önde başlatması da benim için sürpriz oldu. O da başarılı olmadı zaten.
Hakem Tolga Özkalfa çok düdük çaldı ama ciddi hata yapmadı.
Sonuç olarak coşkulu ama kalitesi düşük bir maç oldu.

ATİBA SAĞ AÇIK OYNAYAMAZ

Atiba her yerde oynar.
Ama Atiba joker değil.
Sağ önde oynamak için bir çok özelliğe ihtiyacın var. Atiba yıllarca yüzü dönük oynamış.
Onun orada olması eksik oynamaktır. Ben Atiba'yı asla sağ önde oynatmam. Oynayamaz.
Eski tabirle sağ açık oynamaz o oyuncu. Örneğin Fenerbahçe'de Caner Erkin sol önden sol arkaya gitti, onun o özelliği var ama.
Bir Ümit Özat vardı. Bir çok mevkide oynardı. Çok özelliği olan bir oyuncuydu çünkü...
Ama Atiba bam bam, orta saha oynayan kuvvetli bir oyuncu.

BİLİC BENİ ŞAŞIRTTI
Bilic şu hesabı yapıyor. "Ben zor yarışım Galatasaray'la" diyor. Mustafa ile Almeida ile oynayıp daha emniyetli bir kadro çıkarabilirdi. Önce oyunu tutayım, sonra bir gol atarım düşüncesiyle çıktı sahaya.
Almeida ile başlanır mı başlanmaz mı?
Bilic ben şablonumdan taviz vermem diyor.
O kadar eksiğine rağmen değiştirmediği gibi Almeida girince, Oğuzhan'ın yerine Mustafa'yı çekti. O orada oynamaz!
Bilic'e sormak isterim. Niçin Almeida ile başlamadın? Dün kafasında ikincilik olan bir teknik direktör gördüm. Bir puan alırsam kötü değildir diyen bir Bilic vardı.
Şimdi üzüldü.. Çünkü Galatasaray berabere kalsa bile ikili avarajla geçiyor Beşiktaş'ı.
Bilic ikinciliği düşünmüş ama yanlış düşünmüş... Kazanıp ikinciliği garantileyeceğine, "Nasıl olsa G.Saray puan kaybeder, berabere kalsam yeter" diye düşünmüş.
Kardemir Karabükspor disiplinli ve dönen toplarda çabuk çıkabilen bir takım olduğu için Bilic korktu... Bilic üst düzey futbol oynamış, Hırvatistan Milli Takımı'nı çalıştırmış ve benim de beğendiğim
bir hoca ama dün akşam çok şaşırttı...

ANAHTAR İSİM YOK
Beşiktaş bu sezon disiplinli, iyi savunma yapan takımlara karşı zorlanıyor.
Beşiktaş'ın maçını izleyen 4-0 kazanacak sanıyor. Ama Beşiktaş oynadığı oyunun karşılığını skora yansıtamıyor.
Kapanan takımlara karşı en büyük koz şuttur, anahtar oyuncudur. Beşiktaş'ta kötü oynarken tabela değiştirecek isim Fernandes yok!
Uzun oynayamıyorsun, duran topları kullanamıyorsun. Daha önce Beşiktaş'ın gol için a, b, c şıkları vardı. Şimdi yok. Beşiktaş geçen hafta çok şut attı ama bu hafta şut sayısı çok düşüktü.
Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN