Ders almalılar

Ders almalılar
Cumartesi 29.03.2014

Beşiktaş'ın ve teknik direktör Slaven Bilic'in bu mağlubiyetten ders alması gerekir; üzülmesi değil. Çünkü bu yılki lig ikinciliği hiç olmadığı kadar değerli

90 dakika bitmiş, yenen bir son dakika golü, kameralar Beşiktaş'ın teknik direktörü Slaven Bilic'i gösteriyor, o adeta heykel gibi duruyor.
Tamam, insan mağlubiyete üzülür ama takımı iyi oynamadığı zaman, rakip senden daha dikkatli ve akıllı oynadığı zaman ve hele senin verdiğin futbolcu gol attığı zaman üzülmeyeceksin, kabul edeceksin.
Karabükspor her pozisyonda Beşiktaşlı oyunculara baskı kurdu, onlara rahat top kullandırmadı ve bunu maç boyunca sahanın her yerinde yaptılar.
Fizik olarak da hep ayakta kaldılar.
O zaman iş yaratıcı oyunculara kaldı. Bu futbolcular Beşiktaş'ta da yoktu Kardemir Karabükspor'da da...
Eneramo 90. dakikada ancak oraya vursa gol olurdu, oraya vurdu. Futbolda bu var.
Başkan Fikret Orman diyor ki 'Beşiktaş şampiyon olacak'.
Gene Fikret Orman diyor ki 'Beşiktaş'ın stadı yeni sezona yetişecek.' Yeni stadın yeni sezona yetişmeyeceğini Fikret Orman da biliyor. Ama o 'bu stat ocak ayında biter' derse bu stat önümüzdeki temmuzda değil, öbür temmuzda biter.
Bunu bildiği için böyle söylüyor.
Zannediyorum aynı mantığı lig sıralaması için de yapıyor. 'Ben şampiyon olacağım diyeyim de takım ikinci olsun bana yeter' diyor.' Türk futbol tarihinde lig ikinciliği hiçbir zaman bu seneki kadar değerli olmadı.
Çünkü Fenerbahçe birinci olursa kol saati verecekler.
Süper Lig'i ikinci sırada bitiren hem para kazanacak, hem Şampiyonlar Ligi'ne gidecek.
Onun için de Beşiktaş'ın ve teknik direktör Slaven Bilic'in bu maçtan ders alması gerekir.
Üzülmesi değil.
Peki Beşiktaş takımı kötü mü oynadı, hayır. Sadece mücadele ettiler. Sahada oyunu değiştirecek, artı kabiliyetli futbolcuları olmadığı için kaybettiler.

BİRİNE ÖYLE BİRİNE BÖYLE OLMAZ
Eneramo kiralık gitti, Beşiktaş'a gol attı. Kartal, kiralık verdiği oyuncuya baraj koymadı.
Ama başka takımlar kiraladıkları oyuncuları kendilerine karşı oynatmıyorlar. Birine böyle, birine öyle olmaz. Bunun sorumlusu ve bu işi düzeltecek merci TFF. Ama yıllardır Futbol Federasyonları uyuyor. Başka işlerle uğraştıkları için kendi işlerine bakmıyorlar. İngiltere'de kiralık futbolcuların hiçbiri kendi takımına karşı oynayamıyor.
Bunun bir şekle bağlanması gerekir. Ya hepsi oynasın, ya da hiçbiri oynamasın.
Ama adamı nüfus cüzdanı ile veriyorsan eski takımına karşı oynamaya hakkı vardır.

TOLGA ÖZKALFA FUTBOLU BİLMİYOR
Maçın hakemi Tolga Özkalfa'ya bir çift sözüm var. Bir futbolcu koşarak gelip, ayaklarını yere basarak rakip futbolcudan daha fazla yükselirse ve rakip altta kalırsa bu pozisyonlarda faul olmaz. Çünkü olduğu yerden kalkmaya kalkan futbolcu yükselemediği için, yükselen futbolcu ona basıyormuş hissini verir. Dün Karabükspor-Beşiktaş karşılaşmasında en az 3-4 tane böyle pozisyona faul çaldı hakem.
Bu düdükler hakemin futbolu bilmediğini gösterir.

İKİNCİLİK YARIŞI
Geçtiğimiz hafta, 'Süper Lig'in birincisi belli, Beşiktaş böyle oynamaya devam ederse ikinci olur.
Galatasaray kötü oynadığı için üçüncü bitirir' demiştim. Beşiktaş'ın yenilgisi sonrası görünen o ki lig ikinciliği yarışı lig sonuna kadar sürecek.
Galatasaray eğer toplarlanırsa, bu kez iyi oynarsa ikinci sırada ligi noktalar.
Beşiktaş için de bu geçerli. İkincilik için iki takımın lig sonuna kadar bu şekilde mücadelesini izleyeceğiz.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN