Beşiktaş'a stat şoku

Beşiktaş'a stat şoku
Salı 02.06.2015 00:00

Beşiktaş taraftarlarının sabırsızlıkla bitmesini beklediği Vodafone Arena Stadyumu’nda yoğun şekilde çalışmalar devam ederken daha önceden de İ.B.B yetkilileri tarafından 'stat inşaatının usulüne uygun gitmediği' şeklindeki uyarıları dün zabıtaların inşaata gelerek eski açık tribünündeki çalışmaları durdurması ile doruk noktasına ulaştı.

Beşiktaş, izin almak için yıllarca büyük uğraşlar verdiği stat inşaatının yapımı esnasında da zorluklar ve sıkıntılar ile boğuşuyor.

Yaklaşık bir ay önce ortaya çıkan ve İ.B.B yetkililerinin 'stat inşaatının usulüne uygun gitmediği' şeklindeki ilk uyarıları ile sıkıntıya giren durum, dün zabıtaların inşaata gelerek eski açık tribünündeki çalışmaları durdurması ile doruk noktasına ulaştı.

Bir ay önce başkan Fikret Orman'ı İ.B.B'ye davet eden yetkililer, eski açık tribününün yapısına zarar verilmemesi ve bu bölümün üstünün tamamen açık kalması şartını bir kez daha iletmişlerdi.

Ancak yeni projenin çizimi ve yapım aşamasında eski açık tribününün stattan tamamen ayrılarak bağımsız hale getirildiğini ve bunun onaylı olduğunu söyleyen Beşiktaş yönetimi stat çatısının kapatılması işlemlerine devam etti.

Önce tamamen sonra kısmi mühürleme

Dün stada gelen İ.B.B zabıta ekipleri ise sözü edilen eski açık tribününde herhangi bir çalışma yapılmaması için işlem başlattı. Stattaki çalışmaları durduran zabıtaya karşı yönetim ve Beşiktaş Stat A.Ş yetkilileri ilk etapta stadın tamamını kapsayan mühürleme olayını İ.B.B ile konuşarak kısmi durdurmaya çevirtti.

Vodafone Arena Stadı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürerken 'eski açık' diye tabir edilen ve burada bulunan kapı dolayısıyla tarihi eser konumunda bulunan bölümde herhangi bir çalışma yapılamıyor. Bu sabah yeniden stada gelerek teftiş yapan zabıta ekipleri stadın bu bölümünde çalışma yapılmadığına dair tutanak tutarak inşaat yetkililerine imzalattılar.

Beşiktaş yönetimi bürokrasiyi aşmaya çalışıyor

Çizilen proje ve yapılan inşaat uyarınca stadın üstünü tamamen kapatmak isteyen Beşiktaş yönetimi ise bu konuda bir hayli sıkıntı yaşıyor ve konuyu çözmek için uğraşıyor. Siyah beyazlı yönetim her ne kadar eski açık bölümünün stattan bağımsız hale getirildiğini savunsa da İ.B.B yetkilileri bu durumu kabul etmiyor.

Stat inşaatına, 'eski açık tribününün tamamen açık kalması' şartıyla izin verildiğini belirten İ.B.B yetkilileri ise inşaatın usulüne ve söyledikleri şartlara uygun bir biçimde yapılması konusunda ısrarcı olmaya devam edeceklerinin altını çiziyorlar.

Mesele 1 metre yükseklik meselesi değil

Gelinen noktada stat inşaatında yaşanan mühür sıkıntısı, Beşiktaş'ın eski açığın üzerine çatı için bir metre fazla yükseklik koyması değil, İ.B.B'nin bu bölümün üstünün herhangi bir şekilde kapatılmasına izin vermemesinden kaynaklanıyor.
Etiketler Beşiktaş
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN