Beyaz yalanlar söyledik

Beyaz yalanlar söyledik
Perşembe 04.06.2015

Fikret Orman, tarihi bir itirafta bulundu: Stadın gidişatıyla ilgili bazı 'beyaz yalanlar' söylemiş olabilirim. Üç sene geçti, ayaklarımı uzatarak kazanacağımız başarıları görmeyi arzuluyorum. Artık sayfayı çevirip, beyaz sayfayla başlama zamanı gözüküyor

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, başkanlık görevine geldiğinden beri 3 sene geçtiğini ve artık takımın kazanacağı başarıları görmek istediğini söyledi. Orman, Lig TV'de katıldığı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Beşiktaş'ta küçülmenin zor olduğunu kaydeden Fikret Orman, kendisinin konulara hep pozitif baktığını anlatarak, "Stadın bitişiyle ilgili bazı umutlar, parantez içinde 'beyaz yalanlar' söylemiş olabilirim. Bizim elimizdeki imkanlar bunlar" şeklinde konuştu.

GÜN YÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUM
Başkan Fikret Orman şöyle devam etti: "Ben de gün yüzü görmek istiyorum. Ayaklarımı uzatarak kazanacağımız başarıları görmeyi arzu ediyorum. Bilic'in dediği gibi artık sayfayı çevirip beyaz sayfayla başlama zamanı gözüküyor. Stadımızın eski açık tarafıyla alakalı sıkıntı var. Oradaki direklerin hepsi yerde. Suyun akabilmesi için çatının ortasında ring var. Ringde bir eğim olması gerekiyor. Buradaki yükseklik 1 metre 10 santim alçakta. Bize verilen 34 kotun üstüne çıkıyoruz. Sıkıntı da oradan kaynaklanıyor. Bu kadar geniş bir alanda 40-50 santimi gözün algılaması mümkün değil. Kadir Topbaş ile buluşup konuşmamız lazım. Ona da yanlış bilgiler aktarılıyor. Herhalde pazartesi günü konuşur ve çözeriz."

20 EYLÜL'DE AÇACAĞIZ
"Stadımızı 20 Eylül'de açmayı planlıyoruz. Sponsorumuz Beko, aynı zamanda Barcelona'nın da sponsoru. Benim de Chelsea ile iyi ilişkilerim var. Bayern Münih'i katıp dörtlü turnuva yapmak istiyoruz. Açılış dönemi yaz aylarına gelseydi yapmak çok daha kolay olurdu. Ancak o dönemde Şampiyonlar Ligi maçları oynanacak. Takımların kendi programları var. Lig fikstürü henüz çekilmedi. Federasyona ve Kulüpler Birliği'ne dilekçe vereceğiz. İlk 2 iç saha maçımızı deplasmanda oynayıp, ikinci yarıda o iki maçı içeride oynama niyetimiz var. Beşiktaşlılar sıkıldı, ben de sıkıldım. Biz burada oynasaydık, şampiyon olurduk."

MALİYETİ 118 MİLYON DOLAR!
"Ben bu stadı yıkarken, Akaretler'de 200'ün üzerinde haciz vardı. Böyle bu işe başladık. Bir taraftan futbol takımına yatırım yapıldı. Biz bu takımı neden kurduk? Bunu yapabilmek çok zordu. İnsanlar yaşamadıkları için bilmiyorlar. Vodafone Arena'nın maliyeti, KDV dahil 118 milyon doları bulacak. Burada en önemli iş kaba inşaatının bitmesiydi. Kaba inşaatı bitmeden çatıya başlayamıyorduk, çatı bitmeden de çime başlayamıyoruz. Dış cephe bitti, içerideki işlerimizin yüzde 60'nı da bitirdik. 146 locanın 145'ini sattık, VIP koltukların yarısı satıldı. 12 bin civarında kombine sattık. Sezon başlamadan 33 bin kombine satışı yapacağız inşallah."

500 MİLYON TL BORÇ ÖDEDİM
"Biz bir hedef koymadan bunu pazarlayamazdık. Cebimizde para yoktu. Bir şeyler satıp, böyle bir şey yapabiliriz. Daire bile aldığınızda 'ne zaman bitecek' deniyor. Biz parayı toparlamaya bakıyoruz. Aldığımdan bu yana geçmişle alakalı 400- 500 milyon TL'nin üzerinde borç ödedim. Bu borcu ödemek için kaynak yaratmam gerekiyor. Beşiktaş kulübü sadece Ferrari'ye 25 milyon TL'nin üzerinde para ödedi. Quaresma transferinin 1.5 milyon doları benim tarafımdan ödenmiştir. Fernandes ve Almeida'nın paralarını da ben ödedim. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Yöneticiye dayalı düzenden gelmiyor. Şu stadı bir an evvel bitirmek istiyorum."

CUMHURBAŞKANIMIZ OLMASA YENİ STADIMIZI BİTİREMEZDİK
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena Stadı'yla ilgili konuşurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katkısının çok büyük olduğunu yineledi. Başkan Orman, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu projenin arkasında olmasıydı bu stadı mümkün değil, yapamazdık. İki sene önce bir çok olaylar yaşandı, o süreç içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bize çok destek verdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş bize çok destek verdi. O günkü bakanlarımız bize destek verdi. Şu andaki Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da her zaman destek veriyor. Ve stadımız artık bitme noktasına geldi" şeklinde konuştu.

SEÇİMDEN KORKMAM!
Orman, seçim kararını idari ve mali genel kurulda aldığını ifade etti. Toplantıdaki eleştirilerden rahatsız olduğunu belirten Orman, süreçle ilgili olarak, "Genel kuruldan kaçacak adam değilim. Kongreden önümüzdeki Mayıs ayına kadar yetki almış bir insanım. Düzgün bir tarihte karar alacağız" ifadesini kullandı.

ŞAMPiYON OLSAK BiLiC KALIRDI!
Teknik direktör Slaven Bilic konusunda mart ayında yaptığımız yönetim toplantısında pozitif bir karar çıkmadı. Yönetim kurulunun inanmadığı birini tutmak mümkün değildi. Keşke şampiyon olsaydık. Şampiyon olsaydık, Bilic ile yüzde 99 devam ederdik. Bilic de çağdaş futbolda önemli bir hocaydı. Fakat hocamız ile karşılıklı konuştuk ve anlaşarak ayrılık. Bundan sonraki süreçte bu sistemi
devam ettirecek, kriz anında paniklemeyecek, beklentilerimiz olan hoca istiyoruz."

SATILMAYACAK OYUNCU YOK
"Dünya üzerinde alınmayacak bir oyuncu yok, satılmayacak bir oyuncu da yok. Gökhan Töre ve Demba Ba için bize gelen kağıt üzerinde bir teklif yok. Bir tane sol öne kanat oyuncusu almak istiyoruz, bir de stoper. Kaleci konusunda açıkçası Tolga da, Cenk de çok iyi sezon geçirmediler. Çok önemli kaleci hocamız var, geçen hafta yanıma geldi. 262'nin üzerinde antrenman yapmışız, 152 tanesine Tolga katılamamış. Cenk'te sorunlar olmuş. Yeni hocamızla bu konuyu değerlendireceğiz."

FENERBAHÇE'Yi YENMELiYDiK
"Geçen sezon da şampiyon olabilirdik, bu sezon da... Hep bir eşiğe gelip, düşüyoruz. Fenerbahçe ile yaptığımız maçta Kuyt, Meireles sakatlanmış, taraftarı Emenike'ye bağırıyor. Beşiktaş artık o maçı kazanacak! Bunun bir mazereti yok. Club Brugge'ü elememiz gerekiyordu. UEFA Kupası'nı almak istiyoruz. Dnipro denilen takım UEFA finali oynuyor. Bizim artık doğru bir hoca ve bunun üzerine konulacak oyuncular ile iyi
seviyeye getirmemiz lazım. İnşaatsal altyapıyı oluşturduk, bu işi taçlandırmamız lazım."

TAYFUN KORKUT'LA KONUŞTUM
Sportif direktöre sıcak bakıyorum. Tayfun Korkut'u çok başarılı buluyorum. Kendini geliştiğini görüyorum. Onunla da konuştum, Tayfun takım çalıştırmak istediğini söyledi. İlhan Mansız'ı çok severim. Çok düzgün adamdır. Futbolculuğu zamanında Tümer Metin'le ikisini ben transfer etmiştim. Gözü tok çocuktur, önemli özellikleri vardır. Hırs lazım. Ona, o şansı vermemiz lazım. Bugün yapabilmesi zor. Gökhan Keskin de olabilir.
Taraftarımız beni santrfor, Ahmet Nur Çebi'yi stoper zannediyor. Ama öyle değil!"
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN