"3 kere izlemeye gittim"

"3 kere izlemeye gittim"
Çarşamba 17.06.2015 00:00

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'da TRT Spor'a özel bir röportaj verdi.

20 Eylül'de stadı bitireceklerini dile getiren Orman, "Burasıyla ilgili birçok sıkıntı yaşıyoruz. Allahın yardımıyla gidiyor ama emekle gidiyor. Burası gündemde olan bir yer. Burası kimsenin yapılabileceğine inanmadığı bir yer. Çok gündemde olunca, maalesef içeriden çok fazla yalan dolan oluyor. Beşiktaşlılar rahat olsunlar. Ben buradayım. Arkadaşlarım burada. Şu an 600 kişinin üzerinde çalışan var. Tahmin ediyorum, bu ay sonu bu çok daha yüksek sayıya çıkıyor. Eylül 20'de de burayı bitiriyoruz. Kulüp merkezi geliyor buraya." dedi.

KONOPLYANKA AÇIKLAMASI
Beşiktaş'ın transferi çalışmaları hakkında ipuçları veren Orman, "Bizim bir işimiz var. Biz buraya oyuncuları en makul şekilde getirmemiz lazım. Oyuncualrın ismini taraftar duymak istiyor ama bittikten sonra duyulsun. Basın ise haber atlamamak için bilgi alıyor, kamuoyunda öne çıkmak istiyor. Çıkınca insanlar havaya giriyor, para artırıyor. Transfer yatıyor. Konoplyanka'yı 3 kere izlemeye gittim. Bizim hayatımız bunları izlemekle geçiyor. Daha ortada bir şey yok. Başka oyuncular da var. İnsanlar biraz sabırlı olsun. Heyecan istiyorlar ama bizim işimiz de en makul şartlarda transferleri yapmaktır. Taraftar gözüyle popülerlik oluyor ama kulübümüz zarar geliyor. Yapmayın" dedi.

DEMBA BA HAKKINDA DA NET İFADELER
Beşiktaş'ın yıldız oyuncusu Demba Ba hakkında da konuşan Orman, "Bu iyi bir şeydir. İyi bir şey yaptık ki talep var. Ciddi teklifler geliyor mu, gelmelidir de zaten. Fakat, bizim hiçbir oyuncumuz köle falan değil. Biz sattık falan değil. Kulübün menfaatleri vardır. Ayrılmak isteyen yoktur. Gitmek isteyeni tutmak gibi bir durumumuz da yok. Teklifler gelse bile satmayacağız oyuncular vardır. Demba Ba çok önemli işler yaptı. Taraftarımız sevdi. Beşiktaş'ın malı sokakta değildir. Oyuncuyla konuşulursa, menfaatler uygunsa, Beşiktaş daha iyilerini alacaksa olur. Bizim 2-3 mevkide transfer yapmaya ihtiyacımız var. Birini satarsak 4, birini daha sattık 5'e ihtiyacımız var. O zaman toplama takım oluyor. Biz alan bir takımız, almaya bakıyoruz" dedi.

"ÖNCELİKLİ OLARAK 2-3 TRANSFER YAPACAĞIZ"

Öncelikli olarak 2-3 transfer yapacaklarını da vurgulayan Orman, "Beşiktaş'ı toplama takım yapmayacağız. İlk sene 8-10 oyuncu aldık. Onlar şimdi sahada. Ondan sonra 3-2-3-2 gibi gidiyor. Oyuncu kadrosuyla çok oynadığınız zaman başarı çıkıyor. Uzun dönemli istikrarlı bir başarı çıkmaz. Beşiktaş her sene 10 transfer yaparak sonu nereye geldi, tüm kulüpler biliyor. Beşiktaş'ta bir tek Demba Ba değil, birçok oyuncuya talep var. Bu iyi bir şeydir. İyi bir şey yaptık ki talep var. Ciddi teklifler geliyor mu, gelmelidir de zaten. Fakat, bizim hiçbir oyuncumuz köle falan değil. Biz sattık falan değil. Kulübün menfaatleri vardır. Ayrılmak isteyen yoktur. Gitmek isteyeni tutmak gibi bir durumumuz da yok. Teklifler gelse bile satmayacağız oyuncular vardır. Demba Ba çok önemli işler yaptı. Taraftarımız sevdi. Beşiktaş'ın malı sokakta değildir. Oyuncuyla konuşulursa, menfaatler uygunsa, Beşiktaş daha iyilerini alacaksa olur. Bizim 2-3 mevkide transfer yapmaya ihtiyacımız var. Birini satarsak 4, birini daha sattık 5'e ihtiyacımız var. O zaman toplama takım oluyor. Biz alan bir takımız, almaya bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İKİ KIZIM DA BILIC'İ UĞURLAMAYA GİTTİ"

"İki kızım da Slaven Bilic'i uğurlamaya gitti" diyen Orman, "Slaven Bilic, sezon devam ederken görüştüğünü sanmıyorum. Bilic buradan ağlayarak gitti. Kızlarım uğurlamaya gitti. Biz bunları basın önünde şov amaçlı yapmadık. Bizde iyi anıları kaldı. Şimdi Beşiktaş'a hizmet etmiş bir hocayla, kötü ayrılmayalım. Nasıl ki şölenle geldi, şölenle gitsin. Bundan sonrası ayıp şeyler. Yeni bir yola girmiş adam, bozmayalım. Beşiktaş'ın kapısı ona açık olsun isterim" şeklinde konuştu.

"STAT AYNI ZAMANDA TURUSTİK BİR ALAN DA OLACAK"

Vodafone Arena'nın aynı zamanda turistik bir alan da olacağını ifade eden Orman, "Burada moda merkezi olacak. Turistlerin gezeceği bir alan yaratıyoruz. Vodafone Arena'nın karşısında Dolmabahçe'ye 2.5 milyon turist geliyor. Konserler olacak. Burası yaşayan bir stadyum olacak. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli akıllı stadyumlarından birisi olacak. Burada stadyum içerisinde canlı yayınlar olacak. Burası yeşil bir stadyum olacak. Suyunu kendi toplayacak, arıtacak, çimlerde kullanacak. Bunları yapabilmek zor ve emek gerektiriyor" şeklinde konuştu.

"STADI 20 EYLÜL'DE BİTİRECEĞİZ"

Süper Lig'in ilk 3 haftasında deplasmanda oynamak istediklerini dile getiren Orman, "TFF'ye 4 haftalık bir istekte bulunmadan önce Kulüpler Birliği ile bir görüşeceğiz. Buranın zemini aşağı indirilirken, 3-4 hafta sürekli deplasmanda oynanmıştı. 3 hafta falan deplasmanda oynayacağız. Süresi uzamaması için çalışacağız. 20 Eylül'de bitirmeye çalışacağız. Onu o gün bakarız. Biz buraya dönme çabasındayız." dedi.
Vodafone Arena'nın açılışında yapmak istedikleri turnuvayı daha sonra yapacaklarını ifade eden Orman, " Açılışla ilgili Barcelona ile bir turnuva yapmak istiyorduk ancak lig arasına geleceği için belli bir süre sonra yapacağız o turnuvayı." dedi.

"HEM TRANSFER YAP DİYORLAR, HEM DE BORCU KAPAT"

Hem transferi hem de borcu kapatma işlemini aynı anda yapamacaklarını vurgulayan Orman, "Beşiktaş önemli bir kurum, bir üslubu var. Beşiktaşlı kongre üyesinin bir ağırlığı var. Hür iradeleriyle gelen insanların, grup iradesinden önce gelebilmesi için aidatları indirdik. Bizim orada atladığımız bir nokta oldu, çoluk çocuk geldi, seviye düştü. Kuruyorlar bu çocukları, gönderiyorlar. 6500 kongre üyesi olmuş benim dönemimde. Ayıp yani. Borç çıkıyormuş, söylüyorum. Transfer yapmayalım mı diyorum, hayır yapın. Her şey olsun diyorlar, onu yapın, bunu yapın, gelir tarafını artırmadan borç artmasın diyorlar. Konuşulan mevzuların tabanı olması lazım. Voleybol takımı lig düştü. Kabul ettim, özür diledim. Bizim hatamız dedim." şeklinde konuştu.

"BİZ UGANDASPOR'U MU TUTUYORUZ"

Beşiktaş'ın sahibinin Beşiktaş taraftarı olduğunu ifade eden Orman, "Beşiktaş'a selam olsun, büyük Beşiktaş'ın sahibi Beşiktaş taraftarıyız diyorlar. Biz neyiz, Ugandaspor'u mu tutuyoruz! Biz nereden geldik, onların yaşından çok ben Beşiktaş'ın içindeyim. Üzülüyorum. Ben buraya tırnaklarımla kazıyarak geldik. Biz eski başkanların, yöneticilerin yanlarından geçemezdik saygıdan. Senede 120 TL ödeyerek, oraya Beşiktaş'ın başkanına hakaret edilemez.Söylediğiniz şeyi ifade edebilirsiniz ama üslubunuza, nezaketinize, Beşiktaş'ı temsil etmenize dikkat etmeniz lazım" dedi.

"BU STADI 2 AYDA YIKTI, 2 YILDIR YAPIYORUZ"

Seçimden hiçbir şekilde kaçmayacağını da vurgulayan Orman, "Ben seçimden kaçmam. Ben seçimle geldim, atanarakgelmedim. Beşiktaş genel kurulunun hür iradesinden kaçmam. Seçim istiyorlardı, koyarız dedim sandığı. Bizi buraya seçen insanların birinci iradesi, Beşiktaş'ı çözmekle alakalıdır. Bir işi yıkmak kolay, yapmak çok zor. Bu stadı 2 ayda yıktık, 2 senedir yapıyoruz. Beşiktaş'ın hocası, transferleri, Vodafone Arena, Ümraniye Tesisleri, Fulya Tesisleri, Pendik Tesisleri, Akatlar Sosyal Tesisler, finansal borçları organize ediyoruz. Ramazan'da seçim yapmaktansa, eylül ekim ayı gibi sandığı koyarız. Buradan da söylüyorum, sandığı koyacağız lütfen aday olsunlar. İnsan yıpratmak üzerine değil, somut projelerle gelsinler." dedi.

SERDAR ADALI İÇİN DE AÇIKLAMA VAR

Serdal Adalı hakkında da konuşan Orman, "Başkan adayı olacağı iddia edilen Serdal Adalı ile hiç konuşmadığını dile getiren Orman, "Serdal Adalı ile hiç konuşmadım, uzun bir süredir. Bununla alakalı da söyledim, Beşiktaş'ta seçimlerden beslenenler var. Aday çıkınca, kendilerine o veya bu şekilde çıkar sağlayanlar var. Kardeşleri düşman ederler. Adalı başkan olmak istiyorsa aday olur. Paşa gönlünün bileceği bir şeydir. Onun başkan olup olmayacağına genel kurul karar verir. Biz seçim sandığını insanların önüne koyacağız. O sandıkla beraber de, toplantı yapanlar kimlerse, kendileri mi, kimi gaza getireceklerse aday olurlar. Bizi yaptıklarımızla yıkamayacakları ortaya çıkınca, içeriden vurmaya çalışıyorlar. Bunu basın üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bunu kulüp üzerinden isteyenler var, basın üstünden körüklüyorlar. Ben arkadaşlarıma söylüyorum, konuşulanlar içinde Beşiktaş menfaati var mı? Yok ego tatmini. Biz buraya egoları tatmin etmeye geldik. Beşiktaş iyi temsil edilmeli. İstikbalde başarılı olmalı. Taraftar ne bekliyor, borcun azalmasını, stadın bitmesini, transfer olmasını, tesislerin olmasını istiyor. Fulya'da 20 yıl önce yapılmış sahada çocuklar oynamasın istiyor. Bizi dışarıdan yıkamazlar, içeriden yıkmaya çalışıyorlar" dedi.

"AHMET NUR ÇEBİ İLE BİR SORUN YAŞAMADIK"

Ahmet Nur Çebi ile hiçbir şekilde sorun yaşamadıklarını da belirten Orman, "Ahmet Nur Çebi'ye Ahmet Ağabey derim. Çok emek sarfetmiştir, ben de emeği vardır. Çok faydalı olmuştur. Ahmet Nur Çebi'ye ben bundan tam 2 sene evvel, UEFA'daki bir davada takside söyledim. "Bak Ahmet Ağabey, biz stadyumu bitirmeye yaklaşınca senle beni kötü etmeye çalışacaklar, dedikodu çıkaracaklar. Fazlalaşacaktır. Aday olamayanlar laf çıkaracaktır." dedim. Ben bunların ne olduğunu bilirim zaten. Üzülüyorum tabii, biz burada iş yapacağız. Kimsenin gelip Beşiktaş'a yardım istediği yok. Biz bunları yaparken, kimseye gitmiyoruz. Bizi rahat bıraksınlar, işimizi yapalım. Şu Beşiktaşlılar mutlu olsun. Tırtıllarla Beşiktaş'ı rahatsız etmesinler. Ayıp şeyler" ifadelerini kullandı.

"YILDIRIM DEMİRÖREN'İ DESTEKLİYORUZ"

TFF Başkanlığı konusunda da konuşan Orman, Haluk Ulusoy da başkan adaylığı açıklayacakmış. Biz Demirören'in, eski bir Beşiktaş başkanı olarak devam etmesini isteriz. Hataları vardır ama diğer adayların da "Şu hataları biz yapmayacağız" dediklerini duymadık. Demirören ne yanlış yapıyor da, onlar neyi doğru yapacak. Biz Demirören'e imza verdik adaylığı için. Demirören dahil kim varsa alacaklı, onları ödemek istiyoruz. Borç ödeyebilecek noktaya geldik. En kısa sürede tüm bunları bitireceğiz. Stadyum ile birlikte borçların nasıl azaldığını herkes görecek" dedi.

"ŞENOL GÜNEŞ'İ ÇOK İYİ TANIRIZ"

Teknik direktör Şenol Güneş hakkında da konuşan Orman, "Şenol Hoca'yı iyi tanırız. Sevdiğimiz bir insandır. Şu anda o da kadrosunu oluşturmaya uğraşıyor. Ümraniye ile ilgili yatırım planı daha evvel aldığımız bir karardı. Şenol Hoca'nın görüşleri ile yapmak daha da iyi oldu. Şu anda o bir tatil yaptı. Dün ilk kez oturduk konuştuk. Transferler ve yapılacak işlerle alaklı. Ben ve asbaşkanım Umut Güner buradayız. Ahmet Bey de Ümraniye ile alakalı çalışıyor. Erdal Torunoğulları transferle alakalı çalışmalar içerisinde. İstişareler yapıyoruz. Şenol Hoca çok pozitif ve akıllı bir adam. Altına ekip kurduk, Tamer Tuna geldi. Bizim eski ekibimiz var." dedi.

"GEÇEN YIL TEKNİK EKİPTE HATA YAPTIK"

Şenol Güneş'in ekibi hakkında da açıklamalar yapan Orman, "Geçen sene Tamer Tuna gibi birinin olmamasının acısını çok çekti. Teknik direktörün yardımcıları çok önemli. Tamer, kendini çok geliştirdi. Ben 2002 senesinde Tamer'i transfer ettim, Trabzonspor'dan. Şanssızlıklar yaşadı. Kendini epeyi geliştirdi. İstikbalde Beşiktaş'a hocalık yapacak vasıflarda. Hoca kim olursa olsun, Tamer'in 1. yardımcı olmasını istiyordum. Şenol Hoca, her şeyden evvel iyi bir öğretmendir. Görev itibarıyla çizgilerini bilen bir yapıyla mutlu olacaktı. Tamer ile görüştürdük, hiç sıkıntı yok. Tamer saygılı, tanıdığımız bir futbol adamıdır" ifadelerini kullandı.

"FUTBOLDA YENİ BİR YAPILANMAYA GİDECEĞİZ"

Futbolda yeni bir yapılanmaya gideceklerini dile getiren Orman, "Futbolda tekrar bir yapılanma olacak. A takımı bir tarafta, diğer altyapı takımları ile koordinasyon sağlayacak bir direktör bulacağız. Pilot ve kardeş takım uygulamalarında sona geldik. Finansal durumumuz uygun olsaydı, bu yıl bir pilot takım alacaktık bu sene. Bütün bu organizasyonu yönetecek biri lazım" dedi.
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN