Web Sürümüne Geç

Hepimiz kaptanız hepimiz Beşiktaşlıyız

Hepimiz kaptanız hepimiz Beşiktaşlıyız
Cuma 09.01.2016

Beşiktaş'ın adı zaten 'şampiyonluğa' oynar, burada ikincilik başarısızlıktır. Elimdeki kadrodan memnunum ama takviye olarak kaleci ve stoper istedim. İlk 6 maçı kazanırsak bir avantaj yakalarız. Bu bile bir şeyi garantilemez. Şimdi değil sezonun sonunda zirvede olmak istiyoruz, kendimizi aşmalıyız

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, ikinci yarı hazırlıklarını sürdürdükleri Antalya'da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Beşiktaş'ın adının her zaman şampiyonluğa oynadığını söyleyen tecrübeli teknik adam, transfer çalışmalarının sürdüğünü ve bu konunun başkanda olduğunun altını çizdi. Güneş, ikinci yarıya sıfırdan başlayacaklarını ve puan farklarının çok önemli olmadığını belirtirken, elindeki kadrodan memnun olduğunu ancak kaleci ve defans takviyesi yapmak istediklerini de açık yüreklilikle dile getirdi. İşte Şenol Güneş'in birbirinden ilginç açıklamaları: "4 Ocak pazartesi günü başladığımız kamp yarın (bugün) sona erecek. Kısa bir kamp oldu. İlk yarının sonlarına doğru düşen idman temposunun ardından kamp döneminde yeni bir yükleme yaptık. Kamptaki tüm futbolcularımız antrenmanlara katıldı. Oyuncularımın kampta çalışma süreci çok iyiydi. Elimizdeki kadrodan memnunum. Fakat takviye olarak kaleye ve stopere oyuncu istedim."

Hep zirvede olmalıyız

"Lig uzun bir maraton. Baktığınız zaman ilk yarıda iyi oynadığımızı, iyi bir takım olduğumuzu düşünüyoruz ama F.Bahçe ile bir puan fark yapmışız. G.Saray ile 11 puan olmuş. Nasıl ki biz G.Saray'la 11 puan yaptıysak, onlar da bize 11 puan fark yapabilir. Çok dikkatli olmamız lazım. Kasımpaşa, Trabzon, Başakşehir güçlü takımlar. Şampiyonlukta iki takım olayına girmek istemiyorum, avantajlıyız dersek olur. İlk maçımız Mersin ve biz sıfırdan başlıyormuş gibi davranacağız. Hep zirvede olmalıyız. Burada ikincilik başarısızlıktır. Hem oyun olarak, hem de sonuç olarak. Biz en iyisini yapınca, zaten kendiliğinden önde oluruz. İlk 6 maçı kazanırsak bir avantaj yakalarız. Bu bile hiçbir şeyi garantilemez. Ligin sonunda zirvede olmak istiyoruz. Kendimizi aşmalıyız."

Kaleci hatalı gol yer!

"Tolga Zengin, Sporting maçında talihsizlik yaşadı. Kaleciler bir-iki hatalı gol yiyebilir. Tüm oyuncularıma sahip çıkmak durumundayım. Bize kaleci sezon başı da gerekiyordu. Tolga bir savaş veriyor. Her oyuncum önemlidir. Seyirciden rica ediyorum; biz değil onlar oyunculara sahip çıksın. Tolga'nın aleyhinde yazanlar var. Bizim kaptanımız Tolga'dır. Ersan var, Necip de var kaptan.. Aslında hepimiz kaptanız, hepimiz Beşiktaşlıyız."

Kendimizle yarışmalıyız

"Daha düşündüğüm seviyeye gelmedik. Zaman zaman iyi maçlarımız oldu. Her takımı yenebiliriz. Oyuncularım işi buraya kadar getirdiler. Bundan sonrasını da onlar yapacaklar. Önlerinde şampiyon olma, Avrupa şampiyonasına gitme ve Şampiyonlar Ligi'nde oynama fırsatları var. Oyuncu kendiyle yarışmalı rakibiyle değil. Savaşan bir takım olacağız. Oyuncularımın hırslarından şüphem yok. Avrupa'da olmadığımız için üzgünüz. Hak etmiştik gruptan çıkmayı. Sözün bittiği yerdeyiz. Oyunumuzun karşılığını alamadık. Hayat devam ediyor. İyiyken son maçta kaybettik, orada takılıp kalmamalıyız."

En iyi forvetler bizde

"Biz nasıl puan farkını açtıysak aynı şekilde rakiplerimiz de puan farkını kapatabilir. Beşiktaş ve F.Bahçe şampiyonluk için daha avantajlı ancak bu maratonda her şey olabilir. Dünkü çalışmalarda kontrol ettim, Gomez diğer oyunculara göre daha iyi durumda. Mario Gomez hırslı çalışıyor, gayet iyi durumda. Rhodolfo ise jetlag olarak geleceği için onu dinlendireceğim. Gomez ve Cenk'in performansları çok iyi. Sezon başından beri ikisinin de performansları üst düzeyde. Mario Gomez Almanya'nın, Cenk Tosun Türkiye'nin en iyi forveti."

Yeni stoper hızlı olmalı

Bugün (dün) bizimle yeniden idmanlara başlayan Motta beğendiğim bir oyuncu. Hücuma dönük olarak daha iyi oynuyor. Motta görev alamadığı için üzgün olabilir ve bu yüzden gitmek istiyor olabilir. Ersan, Milosevic ve Franco aynı tip stoperler. Ersan diğerlerine göre biraz daha hızlı olduğu için onu oynatıyorum. Daha canlı, daha hızlı stoper almak isteriz. Herhangi bir sebepten dolayı alamazsak da elimizdekilerle devam edeceğiz. Rhodolfo, Miloseviç ve Pedro aynı tip stoperler. Daha çabuk bir stopere ihtiyacımız var. Bulamıyoruz. Alamazsak Pedro kalacak."

Tepkinin 'tarzı' önemli
Benim tercihlerimi taraftar da, yönetici de oyuncu da beğenmeyebilir ama oyuncular tepki tarzını değiştirmeli. Her oyuncu kenara gelirken üzülür. Zaman zaman anlaşmazlıklar ve kontrolsüz hareketler olabiliyor. Fakat bu durum takıma olumsuz yansırsa orada müdahale ederiz. Buna izin vermeyiz. Ben oyuncuya kızmam ama değiştiririm. Bir oyuncuyu 11'e aldığım gibi oyundan da alabilirim. Eğer oyuncu değişikliğe tepki veriyorsa hocasına değil; kendisine, taraftara ve giren arkadaşına yapıyordur. Oyuncu şikayet etmek yerine katkıda bulunacak. Oyuncunun ne kadar oynadığı değil ne verdiği önemli.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN