Web Sürümüne Geç

Derbiye kar engeli

Derbiye kar engeli
Pazar 25.01.2016

Avni Aker'in zemininde 30 cm kar birikince TFF yetkilileri ve hakem Bülent Yıldırım, iki kulüp yetkilileri ile görüşerek erteleme kararı aldı

Süper Lig'de dün akşam oynanması gereken Trabzonspor-Beşiktaş karşılaşması kötü hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Trabzon'da önceki geceden itibaren etkisini artırarak sürdüren yoğun kar yağışı nedeniyle Avni Aker Stadyumu'nun zemininde yaklaşık 30 santimetre kar birikti. TFF ve maçın hakemi Bülent Yıldırım'ın stadyumda yaptığı incelemeler sonucunda yağan karın bir bölümü temizlense de, tipiye dönüşen kar yağışının zeminde birikmesine engel olunamadı. Bunun üzerine karşılaşma ileri bir tarihe ertelendi. Beşiktaş'ın geçtiğimiz haftaki Mersin İdman Yurdu maçı da 6. dakikada kar nedeniyle ertelenmişti.

İşte yaşananlar:
09.00:
Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda gece saatlerinden itibaren nöbet tutan stat müdürü Hüseyin Emin ve yetkililer, saha zemininde yaklaşık 10 santimetrelik kar bulunduğunu açıkladı.

11.00: Yoğun kar yağışı nedeniyle saha zemininde biriken kar kalındığı 17 santimetreye ulaştı. Trabzonspor kulübü yetkilileri durumu TFF yetkililerine bildirerek, yapılacak işlemler konusunda bilgi verdi.

13.00: TFF yetkilileri Hüseyin Avni Aker Stadyumu'na geldi. Burada Trabzonspor yetkililerine saha zeminin temizlenmesi konusunda talimat verildi. Kar küreme traktörleri ile sahanın yaklaşık 10 metrekarelik bir alanı temizlendi. Ancak yaklaşık yarım saat içerisinde temizlenen alanda 5 santimetre kar toplandığı tespit edilince çalışma durduruldu. Bu arada maçın dördüncü hakemi Kemal Aslan da stada geldi.

15.00: Kar yağışı şiddetini biraz azaltınca TFF yetkilileri yeniden bir çalışma yapılmasını istedi. Bu sırada stattan çekilen fotoğraflar da Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderildi. Burada oluşan kanaatte maçın ileri bir tarihe ertelenmesi yönünde oluştu.

16.00: Trabzonspor yöneticileri, malzemecileri, güvenlik görevlileri ve Beşiktaş kulüp müdürü statta incelemelerde bulundu. Burada TFF yetkilileri ile yapılan durum değerlendirmesinde kar yağışının etkisini hiç kesmediği ancak maçın ertelenmesi ile ilgili kararın hakemler tarafından verilmesi kararlaştırıldı.

17.15: Maçın hakemi Bülent Yıldırım ve yardımcıları stada giriş yaptı. Ardından sahaya çıkarak kısa süreli bir koşu yaptılar ve sahanın kar temizleme traktörleri ile temizlenmesi talimatını verdiler. Bu sırada kar yağışı şiddetini artırarak tipiye dönüşünce hakemler içeri girdikten yaklaşık yarım saat sonra yapılan açıklamada maçın elverişsiz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

17.45: Stadyumdan çıkan Trabzonspor Asbaşkanı Ahmet Çubukçu ve Beşiktaş kulüp müdürü Turgut Akhan, maçın ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

18.15: Erteleme kararının ardından görevliler ve polisler stadyumdan ayrılırken, hakem Bülent Yıldırım da, saat 18.20 sıralarında gerekli raporlarını hazırladıktan sonra Avni Aker Stadyumu'ndan ayrıldı.

Yunus Emre SEL
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN