Web Sürümüne Geç

Vodafone Arena ne zaman açılıyor?

Vodafone Arena ne zaman açılıyor?
Cumartesi 27.02.2016 12:00

Vodafone Arena'da yapılan Divan Kurulu Toplantısı'nda Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Fikret Orman Divan Kurulu üyelerine yönetim faaliyetleri ve diğer gündem maddeleri ile ilgili bilgiler verdi.

Beşiktaş'ın 2016 yılı 1.Olağan Divan Kurulu Toplantısı Vodafone Arena'da gerçekleşti. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman Mayıs ayında yapılacak kongrede başkan adayı olduğunu açıkladı.

110 yılda yapılan yatırımlardan daha fazlasını kendi yönetiminin yaptığını açıklayan başkan Orman 15 Mart'a kadar çatının tamamen kaplanacağını ve çim firmasının önerisi ile sezon sonuna kadar kullanmak için yapacakları serpme çim uygulamasından vazgeçtiklerini açıkladı. Zemini tamamen hibrit çim ile kaplayacaklarını ifade eden Orman takım ve camia olarak şampiyonluğa kilitlendiklerini söyledi.

Beşiktaş başkanı Fikret Orman'ın Divan Kurulu'nda yaptığı açıklamalar şu şekilde:

''110 yılda yapılan yatırımdan daha fazlasını yaptık''

"Bir ay sonra görevimizde dört yılı dolduracağız. Kulübün o zamanki halini hatırlıyorsunuz. Beş çeşit gelir kaynağımız var. Yayın geliri temlikli. Stadımız olmadığı için stat geliri yok. 80 milyon dolar gelirimiz varken 140 milyon dolar giderimiz vardı. Göreve 328 milyon dolar borçla geldik. Küçülerek borcu kapatamazdık. Ciromuzu 250 milyon dolar seviyelerine getirmeliydik. 110 yılda yapılan yatırım miktarından daha fazlasını yaptık. Sponsorluk anlaşmalarını artırdık. Kısa sürede stadı açacağız. Keşke stadın yeni halini toprağa verdiğimiz değerli büyüklerimiz de görebilseydi. Borç trendinin aşağı inmesi için stadın açılması lazım. Stat açılınca kasamıza para girecek.''

''Kendi işime bir ay bile gitmedim''

''Beşiktaş şampiyonluğu Vodafone Arena'da kutlasın istiyoruz. Başkan olduğum sürece kendi işime bir ay bile gitmedim. Ben ve arkadaşlarım büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bugünkü borç. 355 milyon dolardır. Bu yatırımlar Beşiktaş'ın kaynaklarıyla yapıldı. Transferde 25.6 milyon dolarlık gelir elde ettik. Transferde al-yetiştir-sat devrine geçtik. Gelecek hafta stadın ne zaman açılacağını açıklayacağız. En kısa sürede takımı Vodafone Arena'ya getirmek istiyoruz. Mart ayının 15'ine kadar çatı kaplama işlemi tamamlanacak. Çimlerde en son teknolojiyi kullanacağız ve bir kereliğine yapacağız. Yani çimleri serdikten sonra kaldırıp tekrar hibrit yapmayacağız.Çim firmasının önerisi ile direkt olarak hibrit yapacağız. Koltuk montajı sürüyor. 15 Mart'a kadar çatı tamamen kapanmış olacak, lambaları takıyoruz, drenaj sistemi yapılıyor, restorantlar var, nikah salonu olacak, stadımız Türkiye'nin en modern stadı olacak"

''Stat değil boğazda yalı yapıyoruz''

"Niye stadın maliyeti çok fazla deniliyor, Trabzon Stadı bu kadar maliyetli değil deniliyor. Her inşaatın kendine özgü maliyeti vardır. Trabzon ile bizim stadımızın maliyeti bir değildir. Biz boğazda yalı yapıyoruz. Kullanan sistemler çok pahalıdır. Bu rakamların içerisinde KDV vardır. Biz 1 kuruşu hesap ederek işleri veriyoruz. Siz Sultanbeyli'deki evin maliyeti ile boğazın kenarında yapılan bir dairenin lüksünün maliyetini kıyas edebilir misiniz? Orada kullanılan malzemeler ile buradakiler bir midir? Her konuda özel bir stat yaptık ve her noktası özel malzemelerle yapılmıştır. Çok ucuza da mal ettiğimizi düşünüyorum. "

''Şampiyonluğa kilitlendik''

"Futbol takımımız maç eksiğiyle lider. İyi bir kadromuz var. Şampiyonluğa kilitlendik. Basketbol takımlarımızın daha iyi olmasını bekliyorum. Hentbol ve engelli takımlarımız lider. Engelli takımımızda başarıyı yalnızca yerli oyuncularımızla arıyoruz."

''Mayıs ayında yapılacak kongrede başkanlığa adayım''

"Mayıs ayında yapılan kongreye adayım. Yürekli arkadaşlarımı alkışlayın. Hepsinden Allah razı olsun. Bir gün beni satmadılar. Hep yanımda oldular. Bazı zaman kızdırdıklarımız oldu ama hep beraber cami için mücadele ettik.''

''273 milyon doların üstünde sponsor anlaşması yaptık''

"237 milyon doların üzerinde sponsorluk anlaşması yaptık. Rakiplerimizin toplamından daha fazla sponsorluk gelirimiz var. BJK Nevzat Demir Tesisleri'ni modernize ettik. BJK Fulya Hakkı Yeten Tesisleri'ni yeniledik. Şan Ökten Tesisleri'ni yıktık, inşaata yakında başlayacağız. Akatlar'da sosyal tesis yapıyoruz. Adı Akatlar Mehmet Üstünkaya Tesisi olacak. Pendik Tesiskleri'ne Gazi Akınal'ın adını vereceğiz. Bakırköy tarafında da bir sosyal tesis yapmayı planlıyoruz. Bolu'da 33 bin metrekarelik bir arazi aldık. Kamp tesisi olarak planladık. Takımlarımız kamplarını gerçekleştirebilecek orada. Ayrıca orada bir oteli yirmi yıllığına kiraladık. 157 yatak kapasitesi var. Bu proje için Deniz Atalay çok uğraştı, kendisine teşekkür ediyorum. Bizim dönemimizde 7500 kişi üye oldu. 670 kişi üyelikte bekliyor.''

"Beşiktaş'ın büyüme trendinin artık sonuna gelinmiştir"

Yatırım yapmaya gayret ettiklerini dile getiren Orman, "Beşiktaş'ın 110 senelik yapılan yatırımın toplamından daha fazla yatırım yaptık. Fulya ve Akaretler'de kat karşılığında yapılmış yatırımlardır. Beşiktaş'ın büyüme trendinin artık sonuna gelinmiştir. Artık stadın açılmasıyla birlikte aşağı doğru borçlarda inişe geçilecektir. Biz geldiğimizde borçlara alınan avanslara yazılmamaktadır. Bizim satmış olduğumuz kombine stadımız açılmadığı için borç hanesinde durmaktadır. Stat için avans aldıysak borç hanesinde yazılmıştır. Bizden önce böyle yapılmadı. 'Stadı yapamayacaklar' denilen stadın hep beraber içerisinde bulunuyoruz. Şimdi de 'niye bu kadar hızlı açmaya çalışıyorsun' diyorlar. Finansman ve maneviyattan dolayı böyle. Bu stadı bitmek istememdeki ana sebeplerinden biri de büyüklerimizin sağlığında bu stadı görmek istemesinden dolayıdır. Vefat eden ağabeylerimizin, babamızın, Süleyman ağabeyin bu stadı görmesini isterdim. Bir an evvel açalım da aramızdaki büyüklerimize ve hepimize Allah bu stadı görmeyi nasip etsin. Stadı bir an evvel bitirmek istememdeki diğer sebep de borç trendinin azalması için stadın açılması lazım. Finansal Fair-Play nedeniyle Avrupa'ya gidemedik. Bir anlaşma yaptık. Şimdi rakibimiz de bir anlaşma yapıyor. Bu stat açılacak ki borçlarımız düşüşe geçsin, sponsorluklar başlasın, kasamıza para girsin açıklamalarında bulundu.

"Demir mevzuları konuşuluyor"

Fikret Orman, stadın açılması olayını seçim malzemesi olarak kullandığı şeklinde çıkan haberler hakkında ise "Alakası yok. Bu stada bir an evvel dönmek istiyoruz ki Beşiktaş, şampiyonluğunu bu statta kutlasın. Bu stat hepimizin özverisiyle yapılmıştır. Bize güvenen herkesten Allah razı olsun. Demir mevzuları konuşuluyor, bunlar ayıp şeyler. Yaşar Kaptan Çebi'den da Allah razı olsun. Ne para ne bir şey sormadı. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum dedi.

Beşiktaş'ın borcu

Öte yandan Denetleme Kurulu raporlarının okunmasıyla Beşiktaş'ın genel borç durumu açıklandı. Buna göre Siyah Beyazlıların toplam borcu 1 milyar 214 milyon 149 bin 589 Lira olarak açıklandı.


Etiketler Beşiktaş, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN