Bizi F.Bahçe şampiyon yaptı

Bizi F.Bahçe şampiyon yaptı
Çarşamba 18.05.2016

Şenol Güneş ezeli rakiplerine minnettar. Beşiktaş’ı mutlu sona ulaştıran başarılı teknik adam, “Rakibimiz bizi ne kadar zorladıysa biz de o kadar iyi olduk. Bize çok katkı yaptılar. Diğer bütün rakiplerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, dün Ümraniye'de düzenlediği basın toplantısında, Süper Lig şampiyonluğuna nasıl ulaştıklarını tüm detaylarıyla anlattı. Beşiktaş'a imza attığı ilk günden, şampiyonluğun garantilendiği son düdüğe kadar yaşananları basın mensuplarıyla paylaşan tecrübeli çalıştırıcı, şampiyonluğun kazanılmasından sonra kendisi hakkında yapılan övgüleri abartılı bulduğunu belirterek "Biz hiçbir zaman kahraman olmadık kahraman olmaya da çalışmadık" diye konuştu. Güneş şöyle devam etti:

Şahsıma gösterilen ilgiden, abartılı övgülerden, daha önceki haksız eleştirilerde olduğu gibi olumsuz etkilendiğimi söylemek isterim. Kontrol etmeye çalışıyorum ama etkileniyorum. Benim de burada bir hikayem oldu, takımın da. Ama basın mensuplarının da bir hikayesi var. Önemli olan bu hikayelerin iyi başlaması ve iyi bitmesi. Bunun için özgür bir ortam yaratmak durumundayız. Biz biraz sizin arkanızdan geliyorum ama sorun değil. Konuştuklarımızın herkese yararı olması durumundayız.

ŞAMPİYONLAR LİGİ YAKIŞIR
Beşiktaş'a elbette Şampiyonlar Ligi yakışır. Şampiyonlar Ligi'nde önce gruptan çıkıp, sonra tekrar ligde yarışmak için şampiyon olmadık. Şampiyonlar Ligi'ne geldik ve oradan dönüş yok. Oyuncular bu oyunun üzerine çıkmak zorunda. Oranın zor bir yarış olduğunu biliyorum. Gücümüzü zorlayacağız, eksiğimiz varsa gidereceğiz. Ligde en iyi takım olduğumuzu düşünüyoruz. Ligi tanıyoruz ama yine de kötü gidebiliriz. Oyuncularıma Şampiyonlar Ligi'ne göre kendilerini hazırlamaları gerektiğini söylüyorum. Unvanlar, makamlar gelip geçicidir, önemli olan karakterdir. Yukarıda da iyi şeyler yapmak istiyoruz. Seneye de şampiyon olmak istiyoruz. Seneye de şampiyon olmak durumundayız. Savunmada takviyeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Gelecekle ilgili yapılacak en acil iş gitmesi ve gelmesi gereken oyuncuların hazırlanmasıdır.
Lig bizim için yeni bitti. Transfer yapılması gerekir, yenileme ve güçlenme için bu önemli. Transfer, teknik, sonra ekonomik, sonra idaridir.

MERKEZDE YÖNETİM VAR
Süper Lig'de elde ettiğimiz şampiyonlukta rakiplerin de büyük katkısı var. Önce başkana ve yönetime teşekkür ediyorum çünkü bu işin merkezindeki kişiler onlar. Tüm kararları onlar veriyor. Başarının merkezine onları koyuyoruz. Teknik heyetimiz de pırlanta gibi. Personel, sağlıkçılar, malzemeciler, şoför, herkesi katabiliriz. Hepsi çok önemli katkı yaptı. Rakiplerimiz de çok katkı yaptı. Şampiyonluğun anahtarı rakipler. Bizi ne kadar zorladılarsa biz o kadar iyi olduk. Rakipsiz bir hiçiz. İşiniz zorlaşır, heyecan gelir. Rakibimiz bizi son haftaya kadar zorladı. O baskıyı kaldırmak kolay değil. Bugün itibariyle Rhodolfo hariç tüm oyuncular sapasağlam görev bekliyor.

RAKİP HOCALAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Rakip takımlardaki Aykut Hoca'nın, Abdullah Hoca'nın, Cihat Hoca'nın, Mustafa Hoca'nın, hepsinin önemi var. Bizi zorladılar, onlarla yarıştık biz. Bu yüzden rakiplerimize teşekkür ediyorum. Hakemlere eleştirilerimiz var, hatalar olmuştur ama yine de teşekkürlerimizi bildiriyorum. Medyaya da teşekkür ediyorum, katkıları oldu. Taraftara teşekkür ediyorum. Kaliteyi arttırmak çok önemli. Gerçeği konuşmak durumundayız. Sezon başında Şampiyonlar Ligi finalini izledikten sonra başkanla anlaştık.Hemen tesiste bir yapılanmaya gittik. Yuvamızın çok güzel olması gerekiyordu. Benim oyuncum en iyi yerde yatıp dinlenecek, çalışacak, giyinecek, yiyip içecek. Bu yüzden ilk günden itibaren çalışmaya başladık.

VİTOR PEREİRA GİDER Mİ?
Geçen yıllarda Samet Aybaba ve Slaven Bilic'in katkıları olduğunu düşünüyoruz. Biz hiçbir zaman kahraman olmadık, olmak da istemedik. Ortaya bir eser çıktıysa bu bizi mutlu eder. Beşiktaş'ın her oyuncusu yetenekli ve değerlidir. İyi niyet ve samimiyetle çalıştılar, biz de adil olmaya çalıştık. Oyuncuları yetiştirdik, yönettik. Sorunlar üzerinde çok çalıştık. Dürüst ve cesaretli olduk. Hayallerimizin hayata geçmesi için el ele verdik, kimse bu işi tek başına yapmadı. Keyif veren bir takım olmalıydık ve öyle de olduk. Rakibimiz F.Bahçe ikinci oldu, antrenörü Pereira'nın gitme durumu oluyor! Onlar şampiyon olsa, biz ikinci olsak benim gitme durumum oluyor. Madem öyle neden 3 senelik kontrat yapılıyor? Gidene gelene bakmak yerine, elimizdekilere sahip çıkalım ve değerini bilelim.

YÜREK VE AKLA İHTİYAÇ VARDIR
Kimse mükemmel değil. Gomez alındığında kimse mükemmel demedi. Demba Ba mükammeldi. Oğuzhan, Serdar, İsmail... İdmana çıkmayan hiçbir oyuncu benim için önemli değildir. Futbol ayakla oynansa da yürek ve akla ihtiyaç vardır, takımım da bunu yaptı. Son maçlarda birçok oyuncumun tempo arttırışını hayranlıkla izledim. Yürekle oynamaları, hem kendisini, hem arkadaşlarını hem de taraftarı coşturuyor. Kin ve nefreti kaldırıp, sevgi ve saygıyı arttırmalıyız. Bu zamana kadar çok çalıştık, arkamızda kimse olmadı. Arkamızda değil, içimizde ne olduğu önemli. İçiniz iyiyse, arkanızda ne olursa olsun daha güçlüsünüzdür.

İŞGÜZARLIK YAPTILAR
Hiçbir şeyi tek başıma yapmadım. Herkes bir aile havası oluşturdu ama hala eksiklerimiz var. Çok daha büyük mesafe almalıyız. Bizim dışımızda. F.Bahçe'yi de başarılı görüyorum. G.Saray, Trabzonspor ve Bursaspor sıkıntılar çektiler. Olağanüstü çıkış yapan Konyaspor, Başakşehir ve Osmanlıspor'u tebrik ediyorum. Avrupa Şampiyonası'nda da Milli Takım'a başarılar diliyorum. Lig bizim için bitmiştir. Son müsabakamızı oynayacağız. Bu arada ligdeki son maçımızı salı gününe almak istediler, ben de anlamadım. Pazar günü oynadım zaten, bir de salı günü mü oynayacağım? Eğer Konyaspor bir gün önce oynamış olsaydı o zaman eleştiri gelmeyecek miydi? Yapılanlar kurumları zor durumda bırakıyor. Doping konusunda bir kişinin işgüzarlığı herkesi sıkıntıya sokuyor" Krize izin vermedik Takımın disiplini, başarısı, başarısızlığı hepimizi ilgilendiriyordu. Zaman zaman dalgalanmalar tabi ki oluşur ama tek vücut, tek nefes olduk ve ses getirdik. Orkestranın uyumu gibi olacağız dedik, ayrı telden çalmak yok dedik; hepsini yaptık. Sıkılmadan çalışmalıydık, bilgi, yetenek, karakter düşüncemiz olacaktı. Hızlı, dinamik, tempolu, pozisyon yaratan takım olmalıydık, öyle de oldu. Önce iyi futbol, sonra sonuç almalıydık. Krize asla izin vermedik. Sonuç ne olursa olsun pes etmek yok. Zaman zaman yenildiğimizde, her şeyin biteceği düşünüldüğünde bile biz bunu düşünmedik!

TARAFTAR OLAĞANÜSTÜ
Oyuncu, oynadığı süreye göre değil, Beşiktaş oyuncusu olarak kendisini değerli görmeliydi. Oyuncu, haklı olabilir, herkes haklı olabilir. Herkesin haklı olduğu yerde 11 kişi oynayacak. O halde 12, 13, 15. oyuncu ne olacak? Burada bir takım var. Herkesi mutlu etmek mümkün değil. Önemli adam mı, değerli adam mı? Benim için değerli, önemliydi. Müthiş bir taraftar kitlemiz var. Duyuyordum ama bu kadar olduğunu bilmiyordum. Sadece sevmekle dövmek arasında bir sıkıntımız var. Aynı taraftar; maçı alınca seviyor, kaybettiği zaman dövüyor. Böyle bir duygu olmaz. Seviyorsanız, sevgiyle bakmanız lazım. Takım sizin çocuğunuz. Doğru düşünceyi sahiplendik. Dünya kulübü olmak isteğimiz devam ediyor, markalaşmak zorundayız.

KUPAYI HAK ETTİK
Daha önce Trabzonspor'un şampiyonluğunu hak ettiğini ama kupayı alamadığını söylediğini ifade eden Güneş, "82 puan aldığım Trabzonspor'da puan olarak sıkıntı yoktu. İşimizi iyi yaptık ama lobi gücümüz, şansımız, ekonomik gücümüz, camiayı etkileyebilir. Biz sadece sahada iş yapmadık, futbol oynamaya çalıştık. Ama öyle bir haksızlığa uğrarsınız ki bütün yaptıklarınız boşa gidebilir. Biz gönüllerin değil, gerçek şampiyon olmak istiyoruz dedik. Trabzonspor'da da kupayı hak ettik ama kupa vermediler, Beşiktaş'ta hak ettik kupayı da alıyoruz. Trabzonspor'dayken gönüllerin şampiyonu denmişti ama şimdi hem gönüllerin şampiyonu hem de gerçek şampiyonuz" yorumunu yaptı. Güneş şöyle devam etti:

YÖNETİM İSTEDİ, BİZ İŞİMİZİ YAPTIK
Ben işin bir parçasıyım. Yönetim bize görev verdi ve o görevi yaptık. Herkesin bir yeri var. Abartılacak bir tarafı yok, o iş için buradayız zaten. Bazen, aşçı bile benden önemli olur. Ekipteki herkes önemli. Abartılı övgü ve eleştiriyi doğru bulmuyorum. Efsaneleştirilmeyi doğru bulmuyorum. Diğer hocalar neyse ben de aynıyım. Bizde "ben" yoktur "biz" vardır, ama sonunda kararları ben veririm.

SOSA MUAZZAMDI
Oynayan oyuncu zaten belli oluyor, değerlendirmesini herkes farklı yapabilir. Sosa'nın Kayserispor maçında ikinci yarı yorulduğu dönemde havadan topu alıp gol pasını Cenk'e vermesi benim için olağanüstü. Gökhan bir maç oynadığı zaman tek başına maç
alabilir. Serdar'ın gözyaşı benim için anlamlıydı, bu bir duygudur. Mustafa'nın, Necip'in heyecanı, Tolgay'ın hırsı, hepsi güzel şeyler. Onlar bizi başarıya götürüyor. Benim için her oyuncu değerlidir ama kalite farkını kendileri ortaya koyuyorlar.

TOLGAY VE VELİ BİZİMLE KALMALI
Tolgay çok yetenekli bir futbolcu. Sakatlık sonrasında geldiğinde de yeteneklerinde bir sıkıntı yoktu ama kullanmasında sıkıntılı oldu. Öyle bir dönemde geldi ki öndekileri geçme şansı yoktu. Moral olarak da sıkıntı yaşıyor. 1 sene boşa gitti. O da istemezdi ben de istemezdim. Yeniden başlayacak ama iyi bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Atiba bu sene oynadı seneye garantisi var mı? Kimin oynayacağını bilmiyoruz. Burada esas olan rekabettir. Yedek kaldığınız zaman yıkılıyorsanız, hata yapıyorsunuz. Kulübede durmak da oynamak da takıma ait olmadığın anlamına gelmiyor. Sen Beşiktaş'ın değerli oyuncususun. Veli de Tolgay da sakatlık sonrası oynamadı. İkisinin de seneye kalmasını istiyorum.

TOLGA İYİ KALECİ
Tolga Zengin ile ilgili eleştiriler var. Geçmişin izleri duruyor ama ayakta durmaya çalıştı. Biz şampiyonluğa oynuyorsak, büyük takımsak, yenmek için oynayacağız. Rakibe oyunu kabul ettirmiyorsan kazanma şansın düşük. Savunma yaparak başarı geleceğini düşünmüyorum. Savunmada bekleyip, gol atıp kazanan büyük takım görmedim. Küçük takım olursunuz. Oyun bozmakla oyun yapmak farklı şey. Yapmak için emek, akıl, zaman çok şey ister. Yıkmak öyle değil, bir dokunursunuz hepsi gider.

YARDIMCILAR NE DEDi?

TAMER TUNA:
Burada olmaktan gurur duyuyorum. Antrenörlük dönemimde burada yaşadığım içsel duygular çok yoğun. Şampiyonluklar arasında farklılar vardır. Ama bu şampiyonluk için her gün şükrediyorum. Böylesine bir şampiyonluğun hissettirdikleri çok başka.

ŞEREF ÇiÇEK: Ben bir ODTÜ'lüyüm ODTÜ ruhunda başarılı olmak vardır. Burada çok iyi bir ekip yarattık. Burada olmaktan ötürü çok mutluyum. Böylesine güzel şartlarda çalıştığım için ayrıyeten mutluyum. İlk şampiyonluğum. İlk şampiyonluğumuzu Beşiktaş'ta yaşamak gurur verici.

JOSE SAMBADE: Burada bulunduğum için çok mutluyum. 3 yıl önce Beşiktaş'a şampiyonluk hedefiyle geldim. Biz şampiyonluk yolunda yürüdük ve sonunda başarıya ulaştık. Eksiklerimiz, hatalarımız elbette ki vardı. Golü sadece kaleci yemez. Golü takım birlikte yer. Tolga şu anda çok iyi bir seviyede. Daha da iyi olacak."

MiGUEL PEiRO: 46 haftadır çalışıyoruz ve 63 maç oynadık. Bazen bütün doğruları yaparsınız ama sonuç alamazsınız. Oyuncularımız bu konuda kendilerine çok dikkat ettiler. Sezon başındaki kamplarda çok iyi hazırlandık. Tolgay dışında ciddi bir sakatlığımız olmadı. Çalışmalarımız oyuncularımızı hep daha iyiye götürmek adınaydı."


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN