Kartal kanatlandı

Kartal kanatlandı
Cumartesi 21.05.2016

Sezon boyunca 215 gol pozisyonuna giren siyah-beyazlılar, bu alanda son 10 yılın en iyi istatistiğini yakaladı. Takımın attığı gol sayısı da geçen sezona göre 18 gol artarak 71’e yükseldi

Geçtiğimiz sezonlara göre atak futbolu ile dikkatleri üzerine çeken Beşiktaş son 10 yılın en fazla gol pozisyonuna girdiği dönemini yaşadı. Kara Kartal, geçtiğimiz sezonun aynı sürecinde 174 gol pozisyonuna girerken, bu sezon pozisyon sayısını % 19 yükselterek 215'e çıkardı. Takımın bununla beraber gol sayısında da fırlama yaşandı. Siyah beyazlı takım geçen sezon aynı dönemde 53 gol atarken, bu sezon 18 gol daha fazla gol atarak, 71 kez topu ağlara yuvarladı. Ekibin attığı gol sayısına son 10 sezonda hiç ulaşılamamıştı.

RAKİP ATAĞI KESME ORANINDA YÜKSELİŞ
Rakiplerini durdurmakta zorlanmayan Beşiktaş, geçtiğimiz sezon 468 rakip atağına dur derken, bu sezon bu sayı 627'ye çıktı ve % 25,3 yükseliş gösterdi. Siyah-beyazlılar, 627 sayısını en son 2007-08 sezonunda geçmeyi başarırken, son 7 sezondur böylesine bir performans sergilememişti. Öte yandan Beşiktaş'ın yaptığı maç başına 439 başarılı pas da 10 yılın en yükseği oldu.

RAKİP KALEYE ŞUT YAĞMURU
Şenol Güneş ile beraber en büyük degişimi hücum performansında yaşayan siyah-beyazlı takım 2015-16 sezonunda maç başına attığı 6,46 isabetli şut degeri ile zirvede yer alırken, takımın maç başına gol ortalaması da 2,21 oldu. Topu ayağında fazla tutan ve %58'lik maç başına topla oynama degeri ile de bası çeken Kartal, her maç ortalama yaptıgı 439 basarılı pas ile ise ligin ilk ikisine adını yazdırdı. Süper Lig'in maç basına en fazla sut (2,8) ve basarılı sut (%2,8) atan ismi ise gol kralı Mario Gomez oldu.

GÜNEŞ'İN ALTIN ELİ
Bu sezon kulübeyi en etkili kullanan isimlerin başında gelen Şenol Güneş, kulübeden oyuna aldığı futbolcular ile 11 gol bulup, 8 asist yaparken, 19 gole etki etti. Deneyimli teknik adamı 10 gol, 6 asistlik karnesi ile Vitor Pereira takip ederken, bu basarıda en büyük pay sahibi Cenk Tosun oldu. Basarılı oyuncu oyuna sonradan girip 5 gol atıp, 4 asist yaptı ve bu alanda Avrupa'da da en fazla skora etki eden ikinci isim durumuna geldi.

KURTARIŞ YÜZDESİNDE TOLGA ZİRVEDE
Beşiktaş'ın eleştirilen isimlerinden olan Tolga Zengin, dört büyükler içerisinde kurtarış yüzdesinde, net kurtarış ve penaltı kurtarış sayısında zirvede yer aldı. Zengin, kalesine gelen pozisyonların %76.8'ini kurtarırken, Volkan Demirel'in kalesine isabet eden şut sayısından 35 şut daha fazla şutla karşılaştı. Bununla beraber karşı karşıya 26 kurtartış yapan isim, bu alanda da en iyisi durumunda.
Etiketler Beşiktaş
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN