Web Sürümüne Geç

Bunun hesabını fazlasıyla sorarım!

Bunun hesabını fazlasıyla sorarım!
Perşembe 14.07.2016

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Gökhan Gönül'ün imza töreninin hemen ardından Vodafone Arena'da iç ve dış transfer görüşmeleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Orman; başta 'Ayrılmak istiyorum' diyen Sosa olmak üzere, Atiba, Gomez, İsmail Köybaşı, Serdar Aziz, Boyko ve Boyko ile ilgili tüm merak edilenleri anlattı. Fikret Orman'ın, özellikle Sosa'nın ayrılmak istemesiyle ilgili görüşlerini ifade ederken hayli sinirli ve gergin olduğu gözlendi. İşte Başkan Orman'ın, Beşiktaş'ın transfer politikasıyla ilgili sözleri:

Hava atacak değiliz
Taraftarımızın hızlı transfer konusunda beklentisi var ama bizim de transfer planımız var. Bütçeye uygun hareket ediyoruz. Geçen sene de 'Fenerbahçe aldı, Galatasaray aldı' haberleri vardı. Serdar'ın sözleşmesi bitti, Allah yolunu açık etsin. Müthiş bir sporcuydu, yerine Gökhan'ı aldık. Stoper açığımız var, çalışmalara devam ediyoruz. Boyko'yu almıştık, üçüncü kaleci olarak birini daha (Fabricio) aldık. Bunları çok daha hızlı yapabilirim.
Ama bu zararı kim karşılayacak? Bu paraları kim ödeyecek? Taraftarlarımız bana 'şunu alalım' diye mesaj atıyor.
Herkesin fikri var ama bilgisi yok, biz bunları da tek tek hesap ediyoruz. Stadı bitirmekle bütün problemler aşılmadı.
Millete hava atacağız diye bir transfer politikamız asla olmayacak.

Zekamızı sınamasınlar
Dünyada en kızdığım şeylerden biri, zekamla dalga geçilmesidir. Her şeyin bir üslubu vardır. Biz Sosa'yı, Miami'den mi aldık? Geldiği yerde olaylar yok muydu? Ukrayna'da savaşın göbeğinden geldi. Peki biz ne gün aldık, son gün!. Oyuncu neden son güne kadar bekledi? Başka talipleri var mıydı bizi bekledi, hayır! Biz o gün oyuncuyu almasaydık Ukrayna'da devam edecekti.
Oyuncu ile 4 senelik kontrat yapıldı. Neden yapılmış?
Karşılıklı anlaşıldı çünkü. Sosa'nın Beşiktaş'tan tek kuruş alacağı yok, biz tüm sorumluluklarımızı yerine getirdik. Şimdi oyuncu diyor ki "Türkiye'de terör var." Kimse Beşiktaş ve benim ülkemle kendi ticari işlerinden dolayı bir konuma getirmesin.
Bizim zekamızı sınamasınlar.

Sosa nereye gidiyor!
Bizim ailelerimiz de bu ülkede yaşıyor.
Sosa'nın bahsettiklerine ancak kuşlar inanır. Kontratların gereklilikleri vardır, bizi de koruyan tarafları vardır.
Kontratların gereği neyse onu yapacağız.
Sosa, Milan'a gitmek istiyormuş, nereye gidiyor?
Oyuncunun bizimle kontratı var, gereğini yapacak. Kontratı olan futbolcu ile bizden izin alınmadan görüşülmesi hukuken ve ahlaken suç. Beşiktaş'ta herkes parasını aldı. Biz kontrat gerekliliğini yapıyorsak, oyuncuların da yapması gereken şeyler var.
B.Münih'te, Barcelona'da böyle şeyler olabilir mi? Beşiktaş'ta da olamaz. Bunun parayla alakası yoktur.
Bu ülke Patagonya değil.
Bedelini en ağır şekilde ödetirim!

Dünyada neler oldu neler
Paris'te stadyumda Fransa-Almanya maç yapıyor, tribünün önünde adam kendini patlatıyor. PSG'de oynayan bir oyuncu ertesi gün ayrılmak mı istiyor? Olabilir mi, olamaz. Bu dünya 11 Eylül'ü yaşadı. New York'un göbeğinde kulelere terör saldırısı oldu. Oradaki oyuncular gittiler mi? Ukrayna'da savaş oldu ve S.Donetsk'in stadına bomba atıldı. 3 senedir başka bir şekilde evi olmadan, otel odalarında yaşayarak maç yapıyorlar.
Bizim ülkemizde böyle bir durum var mı? Brüksel'de hava alanını patlattılar.
Böyle bir şey duydunuz mu? Ayıp.

Gomez'de sona geldik
Mario Gomez'in Fiorentina ile 1 sene daha sözleşmesi var. İstanbul'a gelmek istiyor, biz de onu transfer etmek istiyoruz. Bizim bekleme limitlerimizin sonuna geldik. Yavaş yavaş olumlu ya da olumsuz netleşmeli.
Gomez ile telefonda konuştuk, mesaj attı bana, ben de cevap verdim.
Kendisini istiyoruz ancak bizim şartlarımız var, ilkelerimiz var. Bunlara uyduğu sürece transfer olacak.
Gomez'in alternatiflerine bakıyor muyuz, tabii ki bakıyoruz. Ülkenin en önemli santrforu (Cenk Tosun) Beşiktaş'ın oyuncusu. Planladığımız oyuncular var. Mario Gomez olmazsa da olmaz, kurumum adına taviz verecek durumda değil.
BU transferde karar mercii Mario Gomez, Fiorentina değil.
Gomez transfer için kendi kararını verecek.
Bizim açımızdan da Gomez açısından da netleştirmemiz gerekiyor artık, bizim limitlerimiz var. Bir oyuncuya yönelik planımız yok. Gomez bizimle ayrılmadan evvel menajerinin bizden talebi oldu. İstediklerinde bozabilecekleri bir sözleşme yapmak istediler ama biz reddettik. Bu işler bize göre değil. Ayrıca Fiorentina ile aramızda problem olmadı.
Biz ahlaklı bir kulübüz. Onlarla da iyi ilişkilerimiz var. Gomez'in dışında bir hazırlık maçı yapmak istedik ama olmadı.
Tarihler uyuşmadı.

Atiba ile uzatabiliriz
Atiba bizde çok önemli işler yaptı, kontratı devam ediyor. Atiba'yı da Sosa'yı da satma niyetimiz yok. Atiba ile konuşacağız, biraz arttırım yapabiliriz ve sözleşmesini uzatabiliriz. Bizden ayrılmanın şekli, gelmenin gitmenin zerafeti var. Atiba devam edecek

İsmail'in tercihi
İsmal Köybaşı için hayırlı olsun, ayrılması kendi tercihi. Benim açımdan söylenecek fazla bir şeyi yok, şahsi olarak üzüntülerim olabilir ama bu futbolla alakalı değil, o da benimle alakalı aslında. Bu arada Serdar Aziz ile asla görüşmedim, sadece Bursaspor Başkanı ile görüştüm.

Pektemek iyi insan
Mustafa Pektemek pırlanta gibi bir insan ve iyi sporcu. Geçen sene çok şans bulamadı. Bu seneki kadro yapılanması için konuşmak erken. Yer bulamayacak gibiyse olabilir ama oyuncunun niyeti nedir, konuşmadım.
Önümüzdeki sezonun kadro yapılanmasında yer bulamayacaksa başka takımlar için değerlendirebiliriz ancak şu anda bize ulaşan bir talep yok.

Boyko çok çalışıyor
Boyko bize devre arasında geldi.
Aldığım bilgilere göre şu anda çok hırslıymış, formayı alacak gibi çalışıyormuş.
Kariyeri belli olan bir oyuncu.
UEFA finali oynamış bir kaleci.
Kariyeri tartışılan bir oyuncu değil.
Beşiktaş da ondan yararlanmak için aldı ve yoluna devam edecek.

Kolarov gündemde
Savunmanın soluna transfer yapacağız. Kolarov, bir kulüpte kontratlı bir oyuncu. Bitti-bitiyor gibi durum yok.
Anlaştığımız bir süreç de yok. Biz sol bek transferleri ile ilgileniyoruz. Bu ilgilendiğimiz oyunculardan bir tanesi olabilir ama bir çok oyuncu var. Şartlara göre bakacağız. 7 yetimin hakkını, taraftara şirin gözükmek için yedirmem.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN