Web Sürümüne Geç

  Yabancı ihlali yok

  Yabancı ihlali yok
  31 Ocak 2017, Salı Güncelleme: 16:04

  Milli takım seçimini değişen yabancı kuralından önce yapan gurbetçiler yerli statüsünde sayılıyor.

  Beşiktaş'ın Süper Lig'in 19. haftasında Atiker Konyaspor'u 5-1 yendiği maçta kadrosunda Türk Milli Takımı'nda oynama uygunluğu olmayan 13 futbolcu bulundurması değişik iddiaların ortaya atılmasına neden oldu.

  10 YABANCI + 3 GURBETÇİ
  Kadrosunda 10 yabancı (Fabri, Adriano, Tosic, Marcelo, Quaresma, Atiba, Talisca, Babel, Mitrovic, Beck) ve başka milli takımları seçen 3 gurbetçi bulunduran (Gökhan İnler, Aras Özbiliz, Tolgay Arslan) bulunduran siyah-beyazlıların yabancı kuralını ihlal ettiği iddia edildi.

  11 YABANCI İLK 11 OYNAYABİLİYOR
  2015 / 16 sezonunda uygulamaya konulan yeni yabancı kuralına göre takımlar istedikleri takdirde sahaya 11 yabancı oyuncu ile çıkabiliyor ancak 18 kişilik maç kadrosunda 7 yerli futbolcu bulundurmak zorunluluğu var.

  Bu 7 oyuncunun ise birisi altyapıdan çıkmış olmak zorunda. Öte yandan Türk asıllı olup yabancı milli takımlarda forma giyen futbolcular ise yabancı futbolcu sayılıyor.

  Konyaspor maçı kadrosunda 10 yabancı bulunduran Beşiktaş'ta, Tolgay Arslan, Aras Özbiliz ve Gökhan İnler'in de Türk Milli Takımı havuzunda olmamaları kafa karışıklığı yarattı.

  TOLGAY,GÖKHAN VE ARAS YERLİ STATÜSÜNDE

  Ancak milli takım seçimini değişen yabancı kuralından önce, yani 2016 sezonundan önce yapmış olan gurbetçiler, statüye göre yabancı statüsünde sayılmıyor. Buna göre milli takım tercihlerini çok önceden yapan Gökhan İnler, Aras ve FIFA'da davası süren Tolgay'ın yerli statüsünde sayıldığının altı çiziliyor.

  İŞTE TFF'NİN O MADDESİ:

  "2015 – 2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminin başlangıcından önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu şartı aranmaz. Türk vatandaşlığına sonradan geçen yabancılar ise Türkiye A Milli Takımının en az bir resmi müsabakasında oynadıktan sonra bu kapsamda listeye yazılabilirler"

  Etiketler Beşiktaş, Beşiktaş
  Yükleniyor