Web Sürümüne Geç

  Ankaraspor tarih oldu

  Çarşamba 04.08.2010 17:17
  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu bugün İstanbul'da yaptığı toplantıda, Bank Asya 1. Lig takımlarından Ankaraspor'un tescilinin iptal edilmesine karar verdi.

  TFF Yönetim Kurulu'nun bu kararı; Ankaraspor'un TFF nezdindeki taahhütlerine uymamak ve Süper Lig'den Bank Asya 1. Lig'e düşürülmesine ilişkin PFDK kararını onaylayan Tahkim Kurulu kararı kesin olmasına rağmen bu karar aleyhine dava açmak suretiyle, TFF düzenlemelerini ciddi ve sürekli bir şekilde ihlal etmesi nedeniyle aldığı açıklandı.

  Ayrıca TFF üyeliği de askıya alınan Ankaraspor, Bank Asya 1. Lig de dahil olmak üzere hiçbir kategoride müsabakalara iştirak edemeyecek. Fikstür uyarınca Ankaraspor ile maçı olan takımlar, o haftayı maç yapmadan geçirecek. Bu uygulama 2010-2011 sezonunda Ankaraspor'un faaliyet göstermeyi planladığı A2 Ligi ve diğer tüm alt yaş liglerinde de geçerli olacak.

  Böylece tüm profesyonel ve amatör liglerden ihraç edilen ve tescili iptal edilen Ankaraspor'un dışında 2010-2011 sezonu sonunda Bank Asya 1. Lig'den TFF 2. Lig'e sadece 2 takım düşecek.

  DAHA ÖNCE NELER OLMUŞTU?
  1978'de kurulan ve 1994'e kadar 4 branşta faaliyet gösteren Ankaraspor, sırasıyla Ankara Büyükşehir Belediyespor ve Büyükşehir Belediye Ankaraspor isimlerini de kullandı. Futbol branşı, 2005'te Ankara Büyükşehir Belediyespor'dan ayrılarak Ankaraspor A.Ş'ye devredilen kulüp, özellikle kulübün Onursal Başkanı Melih Gökçek ve oğlu Ahmet Gökçek'in katkılarıyla takıma yaptığı flaş transferlerle spor gündeminde önemli yerler almaya başlamıştı.

  2008-2009 sezonun devre arasında ve 2009-2010 sezonun başlarındaki transfer döneminde, Ahmet Gökçek'in de Ankaragücü başkanı olmasıyla iki takım arasında gerçekleşen çok sayıdaki transferin ardından Futbol Federasyonu inceleme başlatmış ve 2009-2010 sezonun ilk haftalarında futbol dünyasını karıştıran şu karar alınmıştı:

  "Ankaraspor ile aynı ligde mücadele ettiği Ankaragücü Kulübü ile arasındaki ilişkinin, sportif rekabeti engelleyici, müsabakaların ve ligin dürüstlüğünü, kamuoyunun ligin dürüstlüğüne ilişkin algısını zedeleyecek nitelikte olması" iddalarıyla TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırılıktan dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın (FDT) 45/1. maddesi uyarınca, konuyla ilgili uluslararası kural ve kabullerde belirlenmiş olan ölçütler de dikkate alınarak takdiren Turkcell Süper Ligi'nin bir alt ligi olan Bank Asya Birinci Lig'e düşürülmüştür."

  Etiketler Ankaraspor, TFF
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN