Web Sürümüne Geç

İlacımız inanç ve sabır

Cumartesi 03.04.2011

Karadeniz ekibinin çıkışında büyük katkısı bulunan başkan Tutu, teknik direktör Kalpar, futbol şube sorumlusu Çakır, başarı öyküsünü Türk spor basınının 1 numarasına anlattı

Süper Lig'de geçirdiği parlak günlerin ardından Bank Asya 1. Lig'in yolunu tutan, bu sezon ise yeniden devler arenasına dönmeye hazırlanan Samsunspor'u, başarısının altında imzası bulunanlarla masaya yatırdık. Geçen sezonu orta sıralarda tamamlayan, ancak Hüseyin Kalpar yönetiminde adeta küllerinden doğan Karadeniz'in bu köklü kulübü hakkında konuşulacak o kadar çok şey var ki... Söze, bu sezon yakalanan çıkışın başmimarı olan Kalpar ile başladık...

Birkaç hafta sonra belki de şampiyonluk ipini göğüsleyeceksiniz. Siz işin en başında ne düşündünüz?
Evet, en baştan başlamalı... Öylesi en doğrusu bu bence de. Geçen sezon Samsunspor'da göreve başladığımda sıralamadaki yeri hiç iç açıcı değildi. Geçen sezon hedefi kümede kalmak olarak koymuştuk. Önce bu takımın başına getirildiğim için teşekkür ettim yönetim kuruluna... Basın mensubu arkadaşlardan yöneticilerimize kadar sürekli söylediğim şey şuydu; "Benim bulunduğum yerde kümede kalma-düşme kelimesi telaffuz bile edilmeyecek..."

Hedefi koymak başarıyı yarı yarıya yakalamak demekti yani sizce...
Evet. Tam olarak böyle. Bunu gerçekleştirdik. İlk altı içinde kalmaya çalışalım. Sonuna kadar mücadele edelim, bu isteğimizi de sonuna kadar sürdürelim... İyi bir takım olalım her şeyden önce... Hep bu şekilde baktım olaya. Buna çok çalışmayı da ekleyince hedeflerimize bir bir ulaşmayı başardık.

İyi takım olmak ne demek?
İyi takım büyük paralar verilerek kurulmuş bir takım demek değil her şeyden önce. İyi takım, takımdaşlık duygusu iyi olan ve ekip ruhunu sahaya yansıtan takım demektir benim için. Başarıyı getiren tüm faktörleri ayrı ayrı bir sac ayağı olarak düşünün. Takım bir uyum içinde sahada; teknik ekip onlara ağabeylik yapmaya çalışıyor başkan ve yönetim kurulu da birbirlerini tamamlaması gereken unsurları pekiştiriyor.

Samsunspor nasıl bir takım görünümünde? Teknik taktik açıdan nasıdeğerlendirmeliyiz?
Teknik takım, takım halinde verilen taktiği sahaya yansıtan ve ruh olarak takım olmaya yatkın ekip demektir. Bu anlayış ve inanca sahip olmak demek benim için. Ve her türlü değerlendirmenin üstündedir bu yorumum. Ancak böyle bir takımın nasıl bir takım olması gerektiğini ya da olduğunu konuşabiliriz.

Sonuç olarak iyi takım, iyi oyunculardan kurulu olmak durumunda...
Bizim uyumlu oyunculardan kurulu bir takımımız var. Sahaya çıkan oyunculardan beklentilerimiz de uçuk şeyler değil. Yapabileceğimiz ne? Onu ortaya koyuyor ve bunun için mücadele ediyoruz. Bu da başarılı olmamızı sağlıyor.

Peki, Samsun'un fotoğrafı neyi gösteriyordu siz göreve geldiğinizde?
Samsun geçmişi ile de iddia ediyorum bugünüyle de futbol olarak potansiyel bir şehir... Potansiyelin bir avantaja dönüşebileceğini düşünüyordum. Ayrıca başkanımıza ve yönetim kuruluna çok inanıyordum ben. Geçen sezonun sonunda bir karar aldılar; istikrar için benim devam etmem gerektiğini düşündüler.

Nasıl bir çalışma prensibiniz oldu peki karşılıklı?
Her kararı birlikte oturup tartışarak aldık biz. Beraberce aldığımız kararların doğruluğunu gördükçe de yürümeye devam ettik. Ve birlikte çalışma kararımızın doğru olduğunu gördük. Şu an bulunduğumuz noktaya bakınca pek çok doğruyu biraraya getirdiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye çalışınca güçlü ve başarılı bir Samsunspor çıktı ortaya.

Bu süreçte hiç olumsuzluk yaşamadınız mı?
Olmaz mı? Burada söylemek ne kadar doğru bilmiyorum ama taraftardan tutun da yerel basına varana kadar çok üzerimize gelindi. Neticede duygusal bir toplumuz ve bazen tepkiler abartılı olabiliyor. Ama tüm sıkıntıların üstesinden gelebilecek bir inancım ve sabrım vardı. Yaşanan hiçbir olumsuzluğu gözümde gereğinden fazla büyütmedim. Hislerimi oyuncularıma da aktarmak için elimden geleni yaptım. Şu anda o inancın ve sabrın mükâfatını görüyorum.

Bundan sonra ne olacak? Nasıl bir yol haritası çizdiniz kendinize?
Buraya kadar çok iyi geldik. Bundan sonra 'nasıl daha iyi duruma gelebiliriz'in peşindeyiz. Daha önce de dediğim gibi bu kent üst düzey bir futbol potansiyeli taşıyor. Gelecek için yatırım bugünü kazanmanızdan geçiyor. Bunun için bu iyi gidişi sürdürmemiz lazım. Şimdi lideriz ve ligi böyle bitirmeliyiz.

Sizce Samsunspor'u ne bekliyor bundan sonra?
Oynayacağımız 7 önemli maç daha var. Bunların hepsini ayrı ayrı değerlendirip, tümüne kazanmak için çıkacağız. Bu süreçte puan kayıpları da yaşayabiliriz. Ancak şartlar ne olursa olsun bugüne kadar yaptığımız gibi yılmadan, sorunları büyütmeden yolumuza devam etmeye çalışacağız. Bu anlayışın bizi yeniden Süper Lig'e taşıyacağına yürekten inanıyorum. Tabii ki Bank Asya 1. Lig'i ilk sırada tamamlayıp Süper Lig'e çıkmak hem kent hem de benim için çok daha anlamlı olacak.

Çok genel söylemler hocam... Şimdiden şampiyon diyebilir miyiz Samsunspor için?
Hedefimiz bu ama şimdiden dillendirmek çok da doğru olmaz sanırım. Daha çok erken... Belki bu sezon Bank Asya 1. Lig'den Süper Lig'e 3 takım gidecek ama orayı hak eden daha fazla takım olduğunu bile söyleyebiliriz. Gerçekten son derece kaliteli ekiplere karşı mücadele ediyoruz. Zaten sezon boyunca zirvenin pek çok kez el değiştirmesi de bunun göstergesi. O nedenle şimdiden 'şampiyonuz' demek çok doğru olmaz sanırım.

Peki bir oranlama yapabilir miyiz?
Oranlama yapabiliriz belki. Şansımızın yüzde 75 olduğunu söyleyebilirim. Kaldı ki en sonunu görüp matematiksel olarak da garantilemeden konuşmak benim mizacıma da uymaz...

En kara siyah!
1965'te yola kırmızı-beyaz çıkan Samsun, 20 Ocak 1989'da takım otobüsünün geçirdiği trafik kazasında hocası Nuri Asan ile oyuncular Mete, Muzaffer ve Tomiç'i yitirince renklerinin arasına siyahı da ekledi.

Sonuçlarıyla son 4 maç
Adanaspor 1 : 1 Samsunspor Samsunspor 3 : 0 Tavşanlı Linyit Samsunspor 1 : 0 Giresunspor
Diyarbakırspor 0 : 5 Samsunspor

Kalan maçlar
Samsunspor - Karşıyaka Denizlispor - Samsunspor Samsunspor - K.Erciyesspor Orduspor - Samsunspor Samsunspor - Güngören Bld. Gaziantep BŞB - Samsunspor Samsunspor - Çaykur Rizespor

POTANSİYELİ AÇIĞA ÇIKARDIK
Başkan Erkut Tutu, geçen sezon ligde tutunmaya çalışan Samsunspor'u zirveye oynayan bir takım haline getirmenin kolay olmadığını söyledi. Daha önce İsmail Uyanık ve Tarık Darende gibi önemli yöneticilerle birlikte çalıştığını hatırlatan Tutu, sohbeti şöyle sürdürdü: "Onlardan edindiğim tecrübeler yabana atılmaz. Samsun'u hak ettiği yere taşımak için kalemi elime alıp neler doğru, neler yanlış yapıldı tek tek yazdım. Kentin potansiyelini açığa çıkarmamız gerektiğini, bunun da bizi düzlüğe çıkaracağını biliyordum. Biz de bunu yaptık."

Geçmişimizle barıştık
"İşe her görüşten insanın yer aldığı Samsunspor sevdalısı bir grup oluşturarak başladım. Bugüne dek istediklerimizi elde ettik. Bundan sonra çok daha iyisini başarmak için vargücümüzle çalışacağız. Samsun bir futbol kenti. Makul ölçülerde hedef belirleyip, birliği sağlamakla çok önemli bir yol aldık. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmama yanlışından döndük. Haklı sebeplerimiz bile olsa kentten kopma yanlışımızdan döndük. Geçmişimizle; kulübü daha önce yöneten insanlarla barışık olamamak bir diğer yanlışımızdı. Zamanla bunu da düzelttik."

HOCADAN BAŞLADIK
Başlarda ilk 6'ya oynayan bir takım hedeflediklerini dile getiren futbol şube sorumlusu Çakır, "Hocamız Kalpar en doğru tercihimizdi" dedi

Başarıda pay sahibi
Samsun'un çıkışında pay sahibi olan futbol şube sorumlusu Suat Çakır, yola çıkarken ilk 6'ya oynayacak bir takım hedeflediklerini dile getirdi. İşe iyi bir hoca ile başlamak istediklerini
belirten Çakır, şöyle devam etti:

Pişman etmediler
"Hocamız Kalpar en doğru tercihlerimizden biriydi. Yabancı hakkımızı iyi kullanmalıydık. Zenge ve Hakan Bayraktar da tam isabetti. Kolej havasında bir takım için ahlaklı ve iyi oyuncular aldık. Hiçbiri bizi pişman etmedi."

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN