Web Sürümüne Geç

  K.Erciyespor'da Wasswa kadro dışı

  08 Eylül 2011, Perşembe

  Kayseri Erciyesspor kulüp Başkanı Ziya Eren, Ugandalı futbolcuları Hassan Mawanda Wasswa'nın İstanbul Atatürk Havalimanı'nda üzerinde uyuşturucu maddeyle yakalanmasına ilişkin olarak, ''Futbolcunun sözleşmesi hakkında bir karar vermek için adli makamların iddianameyi hazırlamasını beklemek hukuki ve vicdani bir görevdir. Bu süre zarfında Hassan Mawanda Wasswa yönetim kurulu kararıyla süresiz kadro dışı bırakılmıştır'' dedi.

  Eren, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce Karabükspor ve Altay'da futbol oynayan Hassan Mawanda Wasswa ile 1 Ağustos 2011 tarihinde her türlü sağlık kontrolü yapıldıktan ve herhangi bir suça karışıp karışmadığı araştırıldıktan sonra sözleşme imzaladıklarını hatırlattı.

  Henüz suçu kesinleşmemiş olsa bile dün akşam saatlerinde basından öğrendikleri olayın camialarını derinden etkilediğini ifade eden Eren, şunları kaydetti:

  ''Hassan Mawanda Wasswa'yı 27 Ağustos'da Uganda Futbol Federasyonu'ndan gelen resmi yazı üzerine milli maç için ülkesine göndermiştik. Ancak, Türkiye'ye geri dönerken kanunlarımız çerçevesinde suç sayılan bir madde ile yakalanması büyük üzüntüye sebep olmuştur. Camiamını büyüklüğü ve onurlu mazimiz gereği kulübümüz, futbolcunun bağımlılık yapmayan, bazı ülkelerde suç sayılmayan fakat ülkemiz kanunlarının yasak olduğu ve asla tasvip etmeyeceğimizi bir uyuşturucu maddde ile yakalanmasını içine sindirememiş ve kendisi ile yapılan sözleşmemizi gözden geçirmemize neden olmuştur.

  Futbolcunun gözaltına alınarak yargılanması adli makamlarca devam etmektedir. Kulüp olarak biz de soruşturmayı avukatlarımız aracılığıyla yakından takip etmekteyiz. Ancak, futbolcunun sözleşmesi hakkında bir karar vermek için adli makamların iddianameyi hazırlamasını beklemek hukuki ve vicdani bir görevdir. Ancak, bu süre zarfında Hassan Mawanda Wasswa yönetim kurulu kararıyla süresiz kadro dışı bırakılmıştır. Adli makamların futbolcu hakkında düzenleyeceği iddianameden sonra yönetim kurulumuz kesin kararını ivedilikle verecektir.''

  Dün Kenya'dan İstanbul'a gelen ve uçakla Kayseri'ye gitmek için Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali'ne geçen Kayseri Erciyesspor'un Ugandalı futbolcusu Hassan Mawanda Wasswa'nın, güvenlik kontrolünden geçişi sırasında sol ayak paçasında şişkinlik tespit edilmiş, güvenlik görevlilerinin elle yaptığı aramada çorabının içerisinde 5,5 gram esrar bulunmuştu. Gözaltına alınarak havalimanı karakoluna götürülen Ugandalı futbolcunun yapılan ilk sorgusunda içici olduğunu söylemişti.
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN