Web Sürümüne Geç

  Konyaspor'dan Montana açıklaması

  20 Eylül 2011, Salı

  Konyaspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yer alan, yeşil-beyazlı takımın Kolombiyalı eski futbolcusu Johnnier Esteiner Montano Caicedo'nun Peru'da yayın yapan yerel bir radyo kanalında Konya'yı ''ırkçılıkla'' suçladığı iddialarıyla ilgili, ''Irkçılık suçlamaları ve Konya'yı karalayıcı sözleri, bizleri derinden üzmüştür'' ifadeleri kullanıldı.

  Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, Montano'nun Peru'da yayın yapan yerel bir radyo kanalına yaptığı açıklamalar üzerine yapılan görüşmelerde konu ile ilgili bilgi sahibi olunduğu ve açıklama yapma gereği duyulduğu bildirildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  ''Johnnier Esteiner Montano Caicedo'nun Peru'da yayın yapan yerel bir radyo kanalına 2010-2011 sezonunda forma giydiği takımımız ve Konya şehri ile ilgili yaptığı açıklamaları kamuoyundan takip edildikten sonra açıklamaların doğruluğu araştırılmıştır. Konya şehri, yüzyıllardan bu yana Hz. Mevlana'nın hoşgörüsü ve sevgi düşüncesi içerisinde yaşamın her alanında farklı dinlere, dillere, kültürlere ev sahipliği yapmış, 4 üniversitesi ile 90 binin üzerinde yerli yabancı öğrenciye kucak açmış ve ev sahipliği konusunda bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamamıştır.

  'Irkçılık' suçlamaları ve Konya'yı karalayıcı sözleri bizleri fazlasıyla derinden üzmüştür. 'Gel' çağrısı ile tüm dünya insanlarına seslenen hoşgörünün mimari Hz. Mevlana'nın felsefesinin yaşatıldığı Konya, her yıl Johnnier Esteiner Montano Caicedo gibi farklı kültür anlayışına sahip milyonlarca kişiye ev sahipliği yaparken, daha önceki yıllarda basketbol ve futbol branşlarında onlarca yabancı oyuncuya kucağını açmış, burada forma giyen oyuncular mutlu bir şekilde ve güzel anılarla Konya'dan ayrılmışlardır. Böyle bir durumda takımımıza katkısı tartışılabilecek oyuncuya kulübümüzde ve Konya'da tam bir aile ortamı sunulmuş, kendisine her türlü kolaylıklar sağlanmıştır.''

  ''SÖZLEŞMESİ SORUNSUZ FESHEDİLDİ''
  Kültür farklılığından ve oyuncunun özel hayat beklentilerinden dolayı ortaya çıkan soruların Montano'nun kulüpten ayrılmasında etkili olduğu öne sürülen açıklamada, ''Yapılan karşılıklı anlaşma sonrasında sorunsuz bir şekilde sözleşmesinin feshedilerek Konya'dan ve Konyaspor'dan ayrıldığı gerçeğini bir kez daha spor kamuoyu ile paylaşırken, oyuncunun yaptığı bu açıklamayı kınıyoruz'' ifadelerine yer verildi.

  Bazı basın ve yayın organlarında, Montano'nun Peru'da yayın yapan yerel bir radyo kanalına, ''Takımda 4 siyahi oyuncuyduk. Bu nedenle hiçbir yalnızlık hissetmiyorduk. Ancak ailem ile sokakta dolaşma zorluğu yaşıyorduk. Ailece bir kafeye gittiğimiz zaman rahatsız eden ırkçı bakışları üzerinizde hissediyorsunuz. Buna rağmen takımda kalabilirdim ancak durum aileme fazlaca dokununca, ayrılma kararı aldık ve döndük'' şeklinde açıklamalarda bulunduğu iddia edilmişti.
  Etiketler Konyaspor
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN