Web Sürümüne Geç

  İzmir'de haftanın en başarılı isimleri

  23 Kasım 2011, Çarşamba Güncelleme: 13:16

  İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) tarafından düzenlenen ''İzmir futbolunda ayın başarılıları'' yarışmasında, ekim ayının en başarılı takımı Bucaspor olurken, sarı-lacivertli ekibin çalıştırıcısı Sait Karafırtınalar ayın teknik direktörü, Bucasporlu Abdulkadir Özgen de ayın futbolcusu seçildi.

  İZVAK Başkanı Erdoğan Tözge, Hilton Oteli'nde düzenlenen jüri toplantısında, büyük ümitlerle başlanan sezonda İzmir takımlarının istediği başarıları yakalayamadığını, bunda en önemli faktörün yanlış transfer politikaları olduğunu savundu.

  İzmir futbolunda altyapıya gerekli önemin gösterilmediğini kaydeden Tözge, İzmir'deki ekiplerden farklı bir tablo çizen Bucaspor'un 2-3 sene içinde çok daha iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi.

  Levent Köstem
  Toplantıya konuşmacı olarak katılan Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu Üyesi Doç. Dr. Levent Köstem, futbolcuların altyapıda aldığı eğitimin çok önemli olduğunu, sporda bilimin ''ciddi anlamda kullanılması'' gerektiğini ifade etti.

  Futbolcu sakatlıkların yaş ilerledikçe arttığını ifade eden Doç. Dr. Köstem, şunları kaydetti:

  ''Futbolcu sakatlıklarında diz ve ayak bileği sakatlıklarının daha fazla olduğunu görüyoruz. Sakatlıklarda futbol oynanan zemin çok etkili. Buna bağlı olarak alt liglerde sakatlık yüzdeleri artıyor. Futbolcuların yüzlerinde ve baş bölgelerinde de sakatlıklar oluyor ama bunlar çok önemli değil. Futbolcuların idmanda daha fazla sakatlandığını görüyoruz. Avrupa'da spor sakatlıklarının yüzde 50'si futbolda oluyor. Futbolcu sakatlıklarının yüzde 24'ü zeminden, yüzde 13'ü futbolcuların tekmelik takmamasından, yüzde 12'si de oyun kurallarına uymamaktan kaynaklanıyor.''

  Doç. Dr. Köstem, sağlık kurulu olarak eğitime çok önem verdiklerini, bu konuda bir çok çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.

  Ekim ayının başarılıları
  Yapılan değerlendirmede İzmir'de ekim ayının en başarılı takımı Bucaspor olurken, sarı lacivertli ekibin çalıştırıcısı Sait Karafırtınalar en başarılı teknik adam, golcü oyuncusu Abdulkadir Özgen de en başarılı futbolcu oldu.

  Toplantıda ayrıca eylül ayının en başarılı takımı Altay, en başarılı çalıştırıcısı Altay Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak ve en başarılı oyuncusu Yunus Altun da ödüllerini aldılar.
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN