3. Ayak Saltanat Kapısı'ndan başladı

Çarşamba 14.09.2011 11:37

Türkiye Bisiklet Federasyonu ile Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale valilikleri tarafından ortaklaşa düzenlenen ''Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu''nun üçüncü ayağını startı, Bursa'da Saltanat Kapısı'ndan verildi.

Bursa Valisi Harput, Tophane'deki Saltanat Kapısı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sporu tarih, kültür ve turizmle birleştiren ve Türkiye'de bir ilk olan önemli bir organizasyonun 3. ayağında bir araya geldiklerini söyledi.

''Kuruluştan Kurtuluşa' adıyla başlatılan, ama özellikle bisiklet sporunun sevilmesi, sevdirilmesi, benimsetilmesi, yaygınlaştırılması ve insanların sağlıklı yaşamasına katkı sağlamasını amaçlayan bu turnuvanın bir başka özeliğine dikkati çekmek istediğini ifade eden Harput, şöyle konuştu:

''Özellikle bizi, 6 asır süreyle dünyada, şanla, şerefle adımızı yaşatan, şanlı ecdadımızın, Osmanlının kurulduğu büyüdüğü bu toprakların ve daha sonra kara bulutların basıp da sıkıntılarla yeniden bir kurtuluş müdahalesiyle karşı karşıya gelip Çanakkale'de 'Çanakkale geçilmez' dedirterek dünyaya yeniden şanlı adımızı bir bayrak gibi yazdıran o şanlı ecdadımızı, Söğüt'ten Bilecik'e devam eden o serüveninin muhteşem güzelliklerini doya doya yaşamak, yaşatmak, gözlemek göstermek için bu organizasyonu yaptık.''

Harput, bu organizasyonun yapılmasında Bisiklet Fedarasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nun önemli katkılarının bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Ben kendisine teşekkür ediyorum. Bu organizasyon bu sene bir ilk. Bu organizasyonun sonrasındaki seneler, ikinci, üçüncü, dördüncü şekliyle devam ettirerek, geleneksel, köklü, sadece ulusal değil, uluslararası önemli bir tur haline getirmeyi hedefliyoruz ve inşallah bu organizasyonla buraya gelecek olan yerli ve yabancı yüzler, binler, on binler ve onların medya marifetiyle milyonlara varan tanıtımıyla, bölgedeki o kültür mirası çok daha iyi tanıtılacak.''

Vali Harput, tarafından startın verilmesini ardından 80 bisikletçi Mudanya ilçesine hareket etti. Buradan Trilye (Zeytinbağı) beldesi ve Karacabey ilçesi güzergahını geçecek olan bisikletçiler, Balıkesir'in Bandırma ilçesi üzerinden giderek turu, 17 Eylül Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerinin atıldığı Çanakkale Gelibolu'da tamamlayacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN