4 dünya rekoru kırıldı

Cumartesi 18.02.2012 12:26

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen UCI Pist Bisikleti Dünya Kupası rekorlarla başladı.

Olimpik Park içinde, 105 milyon sterline inşa edilen 6 bin kişilik veledromdaki Dünya Kupası'nın ilk gününde, yaşanan kazalar izleyicilerin yüreğini ağzına getirirken, kadın sporculardan üst üste gelen rekorlar güne damgasını vurdu.

Elemelere ayrılan ilk seansta henüz bir saat bile geçmeden yapılan ilk rekor anonsu bu yaz Londra'da düzenlenecek 2012 Olimpiyatlarıyla ilgili ip uçlarını da verdi. Kadınlar ''team sprint'' dalındaki elemelerde piste çıkan Avustralyalı Kaarle McCulloch ve Anna Meares, 32.828'lik dereceleriyle dünya rekoru kırmayı başardılar.

Avustralyalı sporculara altın madalya mücadelesi verdikleri ev sahibi Britanya ekibinden yanıt gecikmedi. Finalde Britanyalı Victoria Pendleton ve Jess Varnish, 32.754 ile yeni bir dünya rekoru kırarak altın madalyaya uzandı. Victoria Pendleton, 2008 Pekin Olimpiyatlarında da altın madalya kazanma başarısını göstermişti.

Bu kategoride bronz madalyayı ise Fransız rakiplerini geride bırakan Çinli Jinjie Gong ve Shuang Guo kazandı.

Günün diğer iki rekoru ise ''team pursuit'' dalında geldi. Bronz madalya için Hollandalı rakipleriyle mücadele eden Avustralyalı Annette Edmondson, Amy Cure ve Josephine Tomic, daha önce 3:19.569 olan dünya rekorunu 3:19.164'e taşıdılar ve madalyaya uzandılar.

Aynı kategorideki altın madalya mücadelesi başka bir dünya rekorunu beraberinde getirdi. Britanyalı Joanna Rowsell, Laura Trott ve Dani King, Kanadalı rakiplerine karşı elde ettikleri 3:18.148'lik dereceleriyle kürsünün zirvesine çıkmayı başardılar.

Gümüş madalya kazanan Kanadalı sporcular Tara Whitten, Gillian Carleton ve Jasmin Glaesser ise yarışmayı 3:18.982 ile tamamladılar.

Kadınlar ''Scratch Race'' yarışlarında, Avustralyalı Melissa Hoskins ilk sırayı alırken, Çek Jarmila Machacova ikinci, Polonyalı Katarzy Pawlowska da üçüncü oldu.

Erkekler ''team sprint'' yarışlarında ise Rene Enders, Robert Forstemann ve Maximilian Levy'den oluşan Alman ekibi, 43.562'lik dereceleriyle Fransız rakiplerini geride bırakarak altın madalyanın sahibi oldu.

(YK-MTE)

18.02.2012 09:30:20
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN