Gökova Bisiklet Turu başladı

Gökova Bisiklet Turu başladı
Çarşamba 16.05.2012 16:38

Muğla Bisiklet Derneği'nin, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400'üncü yılı kapsamında düzenlediği ''Gökova Bisiklet Turu'' başladı.

Muğla Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu üyesi Adnan Cangır, Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan tura Hollanda, Macaristan, Yunanistan ve İngiltere'den 200 bisikletçinin katıldığını söyledi.

Gökova Bisiklet Turu'nun 2009 yılından itibaren düzenlendiğini, bu yılki turu ise Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 400'üncü yılı anısına gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Cangır, düzenlenen turla Türkiye ile Hollanda arasındaki dostluğa katkıda bulunmak istediklerini, bu kapsamda tura bir grup Hollandalı bisikletçiyi de davet ettiklerini belirterek, ''Bisiklet turunun amacı, bölgenin bisiklet turizmini geliştirmek. Tur ile bölgemizin doğal güzelliklerini katılımcılarımıza gösteriyoruz. Avrupa bisiklet ağı için de bazı çalışmalarımız var. Ülkemizin bu yol ağına dahil edilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Derneğimiz ayrıca kent merkezinde bisiklet kullanımını artırmayı da hedefliyor'' diye konuştu.

Cangır, tura 4 ülkeden 200 sporcunun katıldığını ve toplam 253 kilometre yolun kat edileceğini söyledi. Muğla'dan başlayan tur kapsamında Akyaka, Ören ve Bodrum'un ziyaret edileceğini belirten Cangır, Bodrum'dan feribotla Datça'ya geçilecek turun, 5 günün sonunda Marmaris'te tamamlanacağını kaydetti.

Tura Hollanda'dan katılan Eric Schuijt de, 3 aydır ülke genelinde düzenlenen bisiklet turlarıyla çeşitli yerleri gezdiğini anlattı.
Tanıdığı Türk insanlarına hayran kaldığını dile getiren Schuijt, ''Türkler çok sıcakkanlı ve misafirperverler. Hollanda ile Türkiye'nin dostluğunun bu anlamda çok önemli buluyorum. Türkler kimliklerini kaybetmesinler. En sevdiğim yanları olan cana yakınlıklarını her zaman göstersinler'' diye konuştu.

Turu koşarak tamamlamayı planlıyor
Gökova Bisiklet Turu'nu koşarak tamamlamayı planlayan Selim İlkin ise Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yaşadığını, babasının Türk, annesinin ise Hollandalı olduğunu söyledi.

İlkin, koşmayı çok sevdiği için tura koşarak katılacağını belirterek, ''Amatör olarak atletizmle ilgileniyorum. Bisiklet sporcusu değilim. Babam Türk olduğu için tura katılıp ikinci ülkemi gezmeyi düşündüm. İlk kez bir bisiklet turunu koşarak tamamlayacağım. Herkes bisikletle yolculuk ederken, ben onların yanında koşacağım'' diye konuştu.

Tura Avusturya'dan katılan Hasan Kocaoğlu da, uzun yıllardır Avusturya'da yaşadığını, fırsat buldukça Türkiye'ye geldiğini belirtti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN