Web Sürümüne Geç

  ''Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu'' başladı

  ''Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu'' başladı
  10 Eylül 2012, Pazartesi Güncelleme: 15:21

  Türkiye Bisiklet Federasyonu ile Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale valilikleri işbirliğiyle düzenlenen ''Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu'', Bilecik'in Söğüt ilçesinden start aldı.

  Turun, Hükümet Konağı önünde düzenlenen başlama törenine, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Söğüt Kaymakamı Mitat Gezen, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş, Bilecik Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Bilecik Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Lütfi Doyuk, Türkiye Bisiklet Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Günal Genç ve sporcular katıldı.

  Vali Akpınar, burada yaptığı konuşmada, gelecek yıllarda da devam edecek organizasyonların her geçen gün büyüyeceğini söyledi.

  Turun amacının kazanmak değil, tarihin içerisinde bulunmak olduğunu ifade eden Akpınar, şöyle konuştu:
  ''Malum olduğu üzere Osmanlı Devleti'nin kuruluş temelleri buralarda yani Söğüt'te atıldı. Ayrıca Türkiye'nin kurtuluşu ve iyi ile kötü geçen birçok olaya da bu bölge şahitlik etti. Amacımız tarihi gerçeklerin hatırlanması ve bölgemizin tanıtılmasını sağlamaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Katılan arkadaşlara sağlıklı ve huzurlu bir spor yolculuğu diliyorum.''

  Türkiye Bisiklet Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Genç de, geçen yıl başlattıkları bisiklet turunu büyük bir katılımla devam ettiğini belirterek, Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda, tarihten ışık alarak geleceğe ışık tutan bir gelenekle yarışları düzenlediklerini anlattı.
  Belediye Başkanı Güneş'in start verdiği bisiklet turunda, sporcular yaklaşık 500 kilometrelik güzergahta günde ortalama 100 kilometre pedal çevirecek.
  Aralarında Akpınar, Poyraz, Yıldız ve Doyuk'un da bulunduğu 110 sporcu, 30 kilometrelik turun sonunda Bilecik Şeyh Edebali Türbesi'nde ilk molalarını verdi.

  Öte yandan mola yerine yaklaşırken 14 yaşındaki Melih Can Özgentürk isimli sporcu, düşerek yaralandı. İlk tedavisi olay yerinde, Bilecik Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hakan Yıldız tarafından yapılan genç sporcu, Bilecik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
  Mola yerinden ayrılan Akpınar ve beraberindeki sporcuları, Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, Kaymakam Süleyman Yılmaz ve Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, karşıladı. Söğüt'ten hareket eden sporcular, bisiklet turunu Yenişehir, İznik, Gemlik, Bursa, Mudanya, Karacabey, Bandırma, Biga güzergahlarının ardından Çanakkale'de noktalayacak.
  Yükleniyor