Web Sürümüne Geç

Boksta "Türk Ekolü" oluşturulacak

Perşembe 15.09.2011 11:37

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, günübirlik başarılar peşinde koşmadıklarını belirterek, boksta ''Türk ekolü'' oluşturmak için yoğun bir çalışma için girdiklerini söyledi.

Gözgeç yaptığı açıklamada, ilkini Mersin'de 14-16 Ekim'de gerçekleştirecekleri seminerler dizisinde, boksun sorunlarını ele alacaklarını ve Türk boksuna yeni soluk getireceklerini dile getirdi. Gözgeç, ''Şu anda Boks Milli Takımımızın başında Kübalı tecrübeli antrenör Dogdoerto Rojas Scott var. Türk ve Küba boksunun ortak yönleri bulunuyor. Biz bu ortak yönlerimizi ortaya çıkarıp bir Türk ekolü oluşturmak istiyoruz. Biz Kübalı antrenörlerimizden memnunuz ama onlar bir gün kendi ülkelerine gidecekler. İşte biz Türk ekolünü oluşturarak daha sonra bayrağı Türk antrenörlere teslim edeceğiz'' dedi.

Mersin'de başlayıp her 4 ayda değişik illerde gerçekleştirilecek olan seminerleri Kübalı antrenörlerin vereceğini vurgulayan Gözgeç, ''Çalışmalarımızın sonundaki notlarımızı bir kitap haline getiriceğiz. Bu kitap bir yerde boksun kitabı haline gelecek. Bu kitabı Türk boksuna armağan edeceğiz'' diye konuştu.

Gözgeç, federasyon olarak günübirlik başarıların peşinde koşmadıklarına dikkati çekerek, Türk ekolünü dünya literatürüne yerleştirmek istediklerini belirtti. Seminerde ayrıca yeni puanlama sistemlerini ve Uluslararası Amatör Boks Birliği (AIBA) kurallarını katılımcı hakem ve antrenörlerle paylaşacaklarına işaret eden Gözgeç, ''Bu seminerler dizisi bir yerde boksun şurası olacak. Türkiye'nin dört bir yanından tüm antrenör ve hakemlerimizi seminere dahil edip bilgilendireceğiz'' ifadesini kullandı.

Bu arada, Boks Milli Takımı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 22 Eylül-10 Ekim arasında yapılacak Dünya Şampiyonası çalışmalarına bu ülkede devam ediyor. Takımda herhangi bir sakat sporcu bulunmuyor. Milli takımın hedefi 2012 yılında Londra'da gerçekleştirilecek olan olimpiyatlara en az 7 sıklette vize alarak katılmak.
Etiketler Eyüp Gözgeç, Boks
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN