Libya 'boks' yapmak istiyor

Salı 14.02.2012 13:59

Libya'da Muammer Kaddafi döneminde ''vahşi bir spor'' olduğu gerekçesiyle yasaklanan boks, rejimin devrilmesinin ardından yeniden genç sporcular tarafından rağbet görüyor.

Yeni Muhammed Ali olmak isteyen gençler, Trablus'daki spor merkezlerinde antrenörleriyle birlikte çalışmalara başladı.

Daha önce Kaddafi yandaşlarının toplantı yeri olan, henüz adı konulmayan spor merkezinde çalışan 23 yaşındaki Süfyan El Bassar, AFP'ye yaptığı açıklamada, Kaddafi'ye yanıt olarak bu spora onun merkezlerinden birinde tekrar başladıklarını belirterek, ''Onun nefret ettiği, bizim sevdiğimiz bu spora yeniden başladık. Kaddafi, vahşice bir spor olduğunu düşündüğü için boksu yasaklamıştı ancak Trablus'daki cezaevinde insanları asmayı sorun olarak görmüyordu. Öldürülmesi şaşırtıcı olmadı'' dedi.

Gençlerin antrenörlüğünü yapan Ali Muhammed (63) de 1979'da Libya'nın katıldığı son uluslararası boks şampiyonasında Venezuela'da ülkesini temsil ettiğini, Kaddafi'nin bu turnuvadan kısa süre sonra boksu yasakladığını anlattı.

Boks yasaklanınca halter ve vücut geliştirmeyle ilgilendiğini söyleyen Muhammed, 33 yıl sonra gençleri eğitmek için eldivenlerini tekrar taktığını söyledi.

Boksörlerden Remzi Abdül Hadi El Hacı ise, ''Boks yapmak benim hayalimdi. İnsanlara, kimin bana boksu öğretebileceğini soruyordum, ama kimse korkusundan yanıt vermiyordu. Şimdi antrenörümüz sayesinde boks yapmayı öğrenebiliyorum. Libyalı Muhammed Ali olmak istiyorum. Biz Libyalıların bir dönem boksta iyi olduğumuzu biliyorum, bunun geri gelmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Ailelerinin de kendilerini desteklediğini söyleyen genç boksörler, bu sporu zor şartlarda yaptıklarını anlattılar.

El Hacı, çalıştıkları salonun tavanında delik olduğunu ve yağmur yağdığında ringin ıslandığını, içeriyi ısıtma imkanı bulunmadığını belirterek, ''Burada bizim boksör olma isteğimiz dışında hiçbir şey yok'' diye konuştu.
Etiketler libya
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN