Boksta yüzümüz güldü

Pazartesi 27.02.2012 11:38

Uluslararası Strandja Boks Turnuvası'nda, Türk sporcuların 2 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanması yüzleri güldürdü.

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Avrupa'nın en eski boks turnuvasına, 29 ülkeden 123 erkek ve 40 bayan boksör katıldığını belirterek, ''Turnuva mini dünya şampiyonası gibiydi. Boksörlerimiz inanılmaz maçlar çıkararak Türkiye'ye 2 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazandırdı. Gelecekten oldukça umutluyuz'' dedi.

75 kiloda mücadele eden Adem Kılıçcı'nın ilk turda olimpiyat ikincisi Kübalı Emili Correa Bayeux'u, yarı finalde Asya şampiyonu ve Kazakistan'ın büyük umudu Nurdaule Zharmanov'u finalde ise Avrupa şampiyonu Rus Artem Chebotarev'i yenerek altın madalya kazandığını bildiren Gözgeç, ''Boksta dünyanın ekol ülkelerinin şampiyonlarını bir bir deviren Adem Kılıçcı, Trabzon'da yapılacak olan Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri Müsabakaları öncesinde büyük moral kazandı. Gülsüm Tatar zaten kendisini dünyaya kabul ettirmiş bir boksörümüz. Onun yaptığı müsabakalar da büyük takdir topladı. Finalde Çinli Liu Chang'a ringi dar etti ve altın madalyayı ülkemize armağan etti'' diye konuştu.

Gözgeç, 56 kiloda Mehmet Topçakan ve 69 kiloda ise Abdülkadir Köroğlu'nun gümüş madalya kazanmalarının da büyük başarı olduğunu vurguladı. Gözgeç, ''91 kiloda Ümit Can Patır, ülkemizi olimpik sıkletlerde temsil eden 60 kilo boksörümüz Derya Topçu ve 75 kiloda Elif Güneri de ülkemize bronz madalya kazandıran isimler oldu. Alınan madalya sayısından çok, sporcularımızın boksun ekol ülkelerine karşı verdiği mücadele ilerisi için bizi umutlandırdı. Asıl hedefimiz, bu yaz Londra'da yapılacak olimpiyatlara birçok sıklette vize almak. Burada aynı zamanda eksiklerimizi tespit ettik. Gerekli bütün önlemleri alarak olimpiyat eleme müsabakaları öncesinde tam olarak hazır hale geleceğiz'' ifadesini kullandı.

Gözgeç, 52 kiloda turnuvaya katılan Selçuk Eker ile 60 kilo boksörü Fatih Keleş'in Bulgaristan'da hasta olduklarını ve ringe çıkmadan Türkiye'ye geri gönderildiklerini kaydederek, ''Bu sporcular da mücadele edebilselerdi, madalya sayımız daha da artabilirdi'' dedi.

Bu arada, milli takım kısa bir dinlenmenin ardından, Kastamonu'da kampa girecek. Ardından Almanya'da 13-18 Mart'ta yapılacak Chemistry Kupası'na iştirak edecek. Milli takım daha sonra da Trabzon'da 14-22 Nisan arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Kıtası Olimpiyat Eleme Müsabakalarına katılacak.
Etiketler Boks
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN