Web Sürümüne Geç

Boksta hedef Rio'da madalya

Boksta hedef Rio'da madalya
Cumartesi 02.01.2016 10:54

Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na yaklaşırken 2015 yılında uluslararası şampiyona ve turnuvalarda kazanılan 95 madalyanın umut verdiğini belirterek, "Şanlı bayrağımızı göndere çektirmek ve İstiklal Marşımızı okutmak aldığımız en büyük madalyadır" dedi.

Başarı için hem kendilerinin hem de sporcuların gece gündüz çalıştığını vurgulayan Gözgeç, "Federasyonun tek ilkesi, Türk boksunu zirveye taşımaktır. Bunun için federasyon çalışanları, antrenörler ve sporcular olarak üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Boks Birliği (AIBA) Yönetim Kurulu'nda 2010 yılından bu yana görev yaptığını kaydeden Gözgeç, "Avrupa Boks Konfederasyonu (EUBC) Yönetim Kurulu'ndaki görevim de devam ediyor. Boksörlerimiz ringde mücadele ederken, bizler de onların haklarını savunmak, aynı zamanda da uluslararası alanlarda da söz sahibi olmak adına büyük bir başarı sağladık" diye konuştu.

"Aynı gün dünyanın iki ucunda milli marşımız okundu"

Gözgeç, gençler ve yıldızlar kategorilerinde alınan başarıların, geleceğe yapılan yatırımların sonucu olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Mayıs ayında Tayvan'ın başkenti Taipei'de düzenlenen Yıldız ve Genç Bayanlar Dünya Şampiyonası'na, millilerimizin başarısı damga vurdu. Busenaz Sürmeneli, gençlerde dünya şampiyonu olup altın madalya kazanırken, sporcularımız şampiyonayı 1 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalyayla tamamladı. Aynı saatlerde Ukrayna'nın Liviv kentinde düzenlenen Avrupa Yıldız Erkekler Boks Şampiyonası'nda da Necat Ekinci altın madalya aldı. Boksörlerimiz, Avrupa şampiyonasını 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla bitirdi. Aynı gün dünyanın iki ucunda milli marşımız okundu. Camia olarak hep birlikte gururlandığımız, önemli bir gündü."

Gençlik Spor Bakanlığı ve sponsor kuruluş Spor Toto'nun kendilerine sağladığı ödeneği en doğru şekilde kullandıklarını dile getiren Gözgeç, "Her bir kuruşu hesaplayarak boks için harcıyoruz. Sporcuların ihtiyaçlarını karşılamak adına, ödeneği gereksiz hiçbir şeye kullanmamak için, ince eleyip sık dokuyoruz" şeklinde konuştu.

Hedef Rio'da madalya

Eyüp Gözgeç, olimpiyat yılına girdiklerini, başarı için daha fazla çalıştıklarını belirterek, 2016 Rio Olimpiyatları'nda madalya almayı hedeflediklerini söyledi.

Dünya Boks Birliği'nin düzenlediği APB maçlarında 75 kiloda Adem Kılıçcı'nın maçlarının İstanbul'da yapılması için anlaşma imzaladıklarını hatırlatan Gözgeç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Adem Kılıçcı, geçen sene kasım ayında çıktığı ilk maçın ardından, bu sene ocak ayına kadar oynadığı 4 maçı da kazanarak olimpiyat vizesi almayı başardı. 69 kiloda olimpiyat vizesi için mücadele eden Onur Şipal ise Bakü'de oynadığı maçlarda 4'te 4 yaparak Rio'ya gitmeye hak kazandı. Olimpiyatlarda ülkemizi daha fazla sporcuyla temsil etmek ve madalya kazanmak için camia olarak çalışıyoruz."
Etiketler Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN