Web Sürümüne Geç

19'luk milli boksör olimpiyatları hedefliyor

19'luk milli boksör olimpiyatları hedefliyor
Perşembe 14.01.2016 12:17

Türkiye şampiyonu milli boksör Sema Çalışkan, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılarak madalya kazanmayı hedefliyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği 1. sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Sema Çalışkan, üniversitenin spor salonunda antrenman yaparken gazetecilere, boksa başlama hikayesini ve hedeflerini anlattı.

Boks yapmaya 2012 yılında karar verdiğinde annesinin ilk önce buna karşı çıktığını belirten Çalışkan, "Annem ilk başta 'bu erkek sporu, canın yanar, olmaz gidemezsin' demişti. Biz de babamla gizlice giderek kayıt yaptırdık. Sonra başarılar gelince o da benimle gurur duymaya başladı" dedi. İlk başladığında hedefinin önce Türkiye şampiyonlukları olduğunu anlatan Çalışkan, boksun içine tamamen girdikten sonra hedefini dünya şampiyonaları ve olimpiyatlar olarak belirlediğini dile getirdi.

"Hedefim, olimpiyatlarda ülkeme madalya kazandırmak"

Sema Çalışkan, bu yıl İzmir'de düzenlenen Büyük Kadınlar Türkiye Şampiyonası'nda 75 kiloda şampiyon olduğunu ifade etti. Bu başarıyla Türkiye'deki şampiyonluk sayısını 5'e çıkardığını, bunun dışında 2013 yılında genç kızlarda dünya üçüncülüğü ve 2014 yılında Avrupa genç kızlar ikinciliği bulunduğunu anlatan Çalışkan, şöyle konuştu:"İzmir'de şampiyon olduktan sonra Samsun'da düzenlenecek Avrupa Kıtası Elemeleri'ne katılmaya hak kazandım. Burada, Rio Olimpiyatları'na katılabilmek için mücadele edeceğim. Hedefim, olimpiyatlara giderek ülkeme madalya kazandırmak, ilimi ve ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Olimpiyatlara katılırsam kendimi madalya konusunda şanslı görüyorum. Çünkü antrenörlerimiz bizi çok iyi çalıştırıyor."
Çalışkan, Burdur'da çalışmalarını antrenör Melikşah Sarıca nezaretinde haftada 6 gün, çift idman yaparak sürdürdüğünü kaydetti.
Etiketler Spor, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN