"Bursa'ya saygımız sonsuz"

Pazartesi 13.09.2010 21:29

Valencia Teknik Direktörü Unai Emery, ''Bursaspor tanınmış bir takım değil ama ortada Türk futbolu gerçeği var'' dedi.

Emery, takımının yarın akşam UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu'nda Bursaspor ile yapacağı maç öncesi, karşılaşmanın oynanacağı statta düzenlediği basın toplantısında, Bursaspor'u tanımaya başladıklarını ve yarın akşamki karşılaşma için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

''Herhangi bir takım hangi ligde şampiyon olursa olsun, belli bir düzeyde olduğunu gösterir'' diyen Emery, Bursaspor'un da Türkiye Ligi şampiyonu olduğunu ve UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında direkt oynama hakkı elde ettiğini anımsattı.
Emery, yarın akşam kendilerini çok zorlu karşılaşmanın beklediğinin bilincinde olduklarını anlatarak, ''Bursaspor tanınmış bir takım değil ama ortada Türk futbolu gerçeği var. Bursaspor'a geçen yılki şampiyonluktan ötürü duyduğumuz saygı büyük. Bu yüzden rakibimizi tanımaya çalışıyoruz. Giderek de daha fazla tanıyoruz'' diye konuştu.

Takımda bazı oyuncularının sakatlık sorunu yaşadığını vurgulayan Emery, buna karşın sahaya çıkacak 11 futbolcunun takıma en fazla katkı sağlayacak oyuncular olacağını, kendisinin de bu konuda tüm oyuncularına büyük güven duyduğunu belirtti.

Emery, bir gazetecinin, ''Fenerbahçeli Guiza hiç Valencia'nın gündeminde oldu mu'' sorusuna, ''Guiza çok iyi özelliklere sahip, bütün büyük takım teknik heyet ve yöneticilerinin takımlarında görmek istediği bir oyuncu. Bu yıl kendisiyle kontrat imzalayamadık ama imzalanabilirdi de'' yanıtını verdi.

''Bursaspor'da özel önlem alacağınız oyuncu var mı'' sorusu üzerine Emery, ''Bizim Bursaspor'a karşı tek bir oyuncu değil, tüm takım oyununu durdurmaya yönelik önlemlerimiz olacak. Bursaspor takım oyununu sahaya iyi yansıtan bir takım. Biz de bunu gözeterek bazı önlemler aldık'' değerlendirmesinde bulundu.

Emery, ''Bursapsor'un İspanyol futboluna benzeyen bir mücadele stili var. Sabırlı oynuyorlar. Geri düşseler dahi oyundan kopmuyorlar. Bu durum yarın akşamki maçı daha ilginç hale getir mi'' sorusunu, ''Ben Bursaspor'u izlediğimde geçen yıl nasıl şampiyon olduklarını anladım. Bana Bursaspor'un futbolu size geldiği kadar İspanyol takımı gibi gelmese de iyi hazırlanmış bir şablon üzerinde, derin yoğunluklu bir varlık gösterdiklerini izlemledim. Her şeyden önemlisi çok çalışıyorlar, büyük çaba gösteriyorlar. Bu çabayı göstermek için de gerekli fiziki hazırlığı yapmışlar'' diye yanıtladı.

''Nasıl bir maç bekliyorsunuz. Bursaspor mu kapanıp sizi bekleyecek, siz mi kapanacaksınız'' sorusuna Emery, ''Bursaspor'un belli bir stili var. Futbolu biliyorlar ve önde baskı kurmaya çalışıyorlar. Fiziki olarak güçlü ve hazırlar'' yanıtını verirken, ''Antrenör olarak yarın hayatınızın en önemli maçına Şampiyonlar Ligi karşılaşmasına çıkacaksınız. Yarınki maçta bununla baş edebilecek misiniz'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Antrenörlük hayatındaki ilk Şampiyonlar Ligi maçım. Valencia ile birlikte Şampiyonlar Ligi'nde birlikte birçok maç oynamayı hedefliyoruz. Çok sihirli bir an. Sanıyorum sadece benim için değil Valencia için çalışan herkes için büyülü bir an. Şampiyonlar Ligi'ne girdik ve burada da hedefimiz mümkün olduğunca ileriye gitmek. Yarın nasıl bir maç olacağını kestirmek mümkün değil.''

Emery, ''İlk maçı deplasmanda oynuyorsunuz. Bu sizce avantaj mı yoksa bizim görmediğimiz tehlikeler var mı'' sorusunu, ''Biz ne istersek isteyelim, sonuçta kuranın bize emrettiği eşleşme neticesinde deplasmanda oynuyoruz. Kolay olmayacağını biliyoruz. Grupta oynama kapasitesinde olan bir takımla karşılaşacağız. Bursaspor karşısında çok ciddi bir oyun karakteri, çok ciddi oyun zihniyeti sergilememiz gerektiğini biliyoruz. Oyunu bir bütün olarak görüp, yarın sahada yapabileceğimizi fiziki ve mental olarak tamamıyla yüzde yüz sergilemek zorundayız. Yarın buradan iyi bir sonuçla dönmek istiyoruz'' diye yanıtladı.

''Valencia için galibiyet dışında tüm sonuçlar kötü mü'' sorusunu Emery, ''Evet Valencia için tek iyi sonuç galibiyet olacak. Dolayısıyla yarınki maç için sadece galip gelmeyi düşünüyoruz'' diye yanıtladı.

Sezon başında Galatasaray'dan Valencia'ya transfer olan Mehmet Topal da Bursapor'u yakından tanıdıklarını ve galibiyet için ellerinden geleni göstereceklerini belirterek, ''Takım arkadaşlarıma Bursaspor'un iyi bir kadroya sahip olduğunu, çok iyi takım futbolu oynadığını ve sahasında çok iyi mücadele ettiğini söyledim'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Bursaspor geçen sezon Türk futbolunda devrim yaparak, şampiyon oldu. Bu sezona da iyi başlayıp 4'te 4 yaptı. Bu sizi korkutuyor mu'' sorusuna, ''Bursapor geçen sezon haklı bir şampiyonluk yaşadı. Bu sene de iyi gidiyorlar. İyi bir takım olduklarını biliyoruz. Ama biz de lige iyi başladık ve ilk 2 maçımızı kazandık'' yanıtını verdi.

Mehmet, ''Grupta hangi takımları şanslı görüyorsunuz'' sorusunu, ''Açık yüreklilikle söylüyorum, grupta çok iyi takımlar var. Ne olacağı belli olmaz. Biz gruptan lider çıkmak için elimizden geleni yapıp bütün maçlarımızı kazanmak istiyoruz. Sıralama yaparsam yanlış olur, tüm takımlar çok güçlü'' diye cevapladı.

''Bursaspor'da en çekindiğiniz futbolcu kim'' sorusuna Mehmet, ''Bütün futbolcuları çok iyi. Öncelikle Bursaspor çok iyi takım futbolu oynuyor. O yüzden bir isim söyleyemem'' yatını verirdi.

Bir İspanyol gazetecinin, ''Mehmet, burada ortam nasıl? Bursa nasıl? Bursa Atatürk Stadı'nın ortamı Valencia'nın mücadele edeceği etkenlerden biri olur mu'' sorusunu, şöyle yanıtladı:
''Bursa taraftarı çok centilmen. Takımlarını sahip çıkıyorlar ve çok iyi destekliyorlar. Oyunun başından sonuna dek sürekli takımlarını destekliyorlar. Yarın akşam bizi çok güzel bir atmosfer bekliyor. Tarafları onlar için 12. futbolcu. Bu atmosfer karşısında aldanmayıp, kendi oyunumuzu sahaya yansıtmaya çalışacağız.''

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN