"Hukukçular da şok oldu"

"Hukukçular da şok oldu"
Perşembe 31.05.2012 16:22

Bursaspor'un hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Öztürk Yazıcı, takımın 1 yıl Avrupa kupalarından men edilmesiyle ilgili, ''UEFA Mali Komitesi yeni kuruldu. Ceza da bu komitenin raporu doğrultusunda verildi. Davayı aralarında Levent Bıçakçı'nın da bulunduğu spor hukukunda doçent seviyesinde iki hukuk bürosu yürüttü. Ceza karşısında davayı yürüten hukukçular da şok oldu'' dedi.

Yazıcı, yaptığı açıklamada, kendisinin kulübün avukatı değil yöneticisi olduğunu anımsatarak, söz konusu davayı yürüten hukukçulardan sürekli rapor aldıklarını ve bu raporlar doğrultusunda beklentilerinin ''para cezasının indirilmesi veya cezanın tümden kaldırılması'' yönünde olduğunu kaydetti.

Alınan bu kararda UEFA'nın Türk futbolunda yaşanan olumsuzluklara Türk futbolunun karnesine dair bakışının önemli rol oynadığı izlenimini edindiklerini anlatan Yazıcı, şunları söyledi:

''UEFA Mali Komitesi yeni kuruldu. Ceza da bu komitenin raporu doğrultusunda verildi. Davayı aralarında Levent Bıçakçı'nın da bulunduğu spor hukukunda doçent seviyesinde iki hukuk bürosu yürüttü. Ceza karşısında davayı yürüten hukukçular da şok oldu. Sert bir karar. Yani bu para bir sene önce ödenmiş, ibraname alınmış; 1,5 sene önce kapanmış. Ayrıca Bursaspor bu parayı kendiliğinden ödemiş. Yani Kulüp Lisans Belgesi alabilmek için FIFA kararıyla değil kendiliğinden ödemiş.

Bu kimsenin beklemediği bir karar. Dolasıyla CAS'ta şansımız yüksek deniyor ama bugüne kadar CAS'tan çıkan kararların yüzde 90'ının 'onama' olduğu da görünüyor. Yani CAS genellikle UEFA kararlarını onuyor. Bu da önümüzde handikap gibi gözüküyor. Ancak UEFA'nın kendi talimatlarına baktığımızda; yani tartışmalı bir alacağın yargılanması görülen FIFA'da bir alacağın ödenmemiş olmasını disiplin cezasıyla cezalandırmamış bugüne kadar. Bu noktadan, 'kararın bozulması gerekir' diyoruz.''

Başkan İsviçre'ye gidiyor
Öztürk Yazıcı, Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'nın davayla yakından ilgilenmek üzere İsviçre'ye gideceğini belirtti. Davayla konunun uzmanları hukukçuların yakından ilgilendiğini ifade eden Yazıcı, ''Başkanımız CAS için ilaveten İsviçreli hukukçularla görüşecek. İsviçreli ekibin de dahil olduğu profesyonel bir ekip davayı açıyor'' diye konuştu.

''TFF'den kimse aramadı''

Yazıcı, UEFA'nın açıklamasının ardından son 24 saatin kendileri açısından çok sıkıntılı geçtiğini vurgulayarak, ancak bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) kimsenin aramadığını belirtti.

Bursaspor'un 'Anadolu devirimi'' yapmış, Anadolu takımları için sportif başarı ve kurumsal anlamda örnek olan, Türk futbol ailesinin önemli bir kolu olduğunu dile getiren Yazıcı, şöyle devam etti:

''TFF'yi biz oluşturuyoruz. UEFA'yı da TFF ve diğer ülke federasyonları oluşturuyor. Yani UEFA başkanını ve delegelerini seçen TFF. Bu anlamda UEFA, TFF ve kulüpler arasında organik bir ilişki var. TFF'nin Türk futbol ailesi adına burada bize desteğini esirgememesi gerekiyor. Bırakın desteği bu açık haksızlık karşısında TFF'nin bu kararla ilgili tüm mekanizmalarını devreye sokması lazım. Ama son 24 saatte bize herhangi biz bir tepkiyle karşılaşmadık. TFF internet sitesinde de buna dair bir habere rastlamadık. İlerleyen süreçte bu desteğin esirgenmemesi lazım. İnşallah bizi mahcup ederler.''

''CAS'ta önce yürütmeyi durdurma istenecek''

Öztürk Yazıcı, CAS'a götürdükleri davada öncelikle ''yürütmeyi durdurma'' kararı isteyeceklerini belirtti.

Avrupa kupalarının kuralarının 25 Haziran'da çekileceğini anımsatan Yazıcı, ''Konunun uzmanı hukukçular kararın bu tarihe kadar çıkabileceğini belirtiyorlar. Ancak TFF'nin Avrupa kupalarına katılacak kulüplerin listesini UEFA'ya yarın vereceğini duyduk. TFF bunu geciktirebilir veya şerhli verebilir. Yani 'şu takım, olmazsa bu takım' gibi. Bu sayede kura çekimi tarihine kadar da haklarımız saklı tutulabilir'' açıklamasını yaptı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN