''En kaliteli şampiyonalardan birisi''

Cumartesi 17.09.2011 21:11

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti, 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nın şu ana dek izlediği en kaliteli şampiyonalardan birisi olduğunu söyledi.

Martinetti, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, organizasyonun başarılı geçtiğini ifade etti.

FILA Başkanı Martinetti, 40 yıldır güreş organizasyonları izlediğini belirterek, şunları söyledi:

''Diyebilirim ki, bu şampiyona izlediğim en kaliteli şampiyonalardan birisi. Üst düzeyde müsabakalar oldu. Porto Riko gibi, Nijerya gibi güreşte söz sahibi olmayan ülkeler de iyi sonuçlar aldılar. Mücadele ettiklerinde iş yapabileceklerini gösterdiler. Eskiden güreşte ileri olan ülkeler için, (Türkiye, Rusya gibi), 'Mutlaka yarı final, final oynar' derdik. Artık bunu diyemiyoruz. Her ülke diğerini yenebiliyor. Bu bana göre FILA'nın doğru yolda olduğunun bir göstergesi.''

Martinetti, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na adaylığı konusunda ise, ''İstanbul elbette olimpiyatları düzenleyebilir ama ben konumum gereği 'Bu şehir daha iyi, bu şehir daha kötü' diyemem. Ben güreşte iyi olan ülkelerin kazanmasını isterim. Türkiye de, Azerbaycan da Japonya da güreşte ileri ülkeler. Ben bu üç ülkeden birisinin almasını isterim'' dedi.

Martinetti, Olimpiyat Oyunları'nın düzenleneceği şehrin belirlenmesinde yapılan oylamaya tüm federasyon başkanlarının da katılması gerektiğini savunarak, ''Federasyon başkanları oy kullanamıyorlar. Bu bana göre büyük bir skandal'' dedi.

İranlı bir gazetecinin, ''Neden bir dünya şampiyonasını İran'a vermiyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu Martinetti, ''İran, bayanlarda müsabaka yapılmasına izin vermiyor. Bayanlar kategorisini başka yerde erkekler kategorisini başka yerde düzenleyemeyiz'' diyerek yanıtladı.

Bazı yabancı gazeteciler de internet altyapısıyla ilgili sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek, salonda hizmetlerin ücretsiz olması dolayısıyla Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker'e teşekkür ettiler.

Diğer yandan Federasyon Başkanı Bekir Çeker, şampiyonanın anısına FILA Başkanı Martinetti'ye plaket verdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN