Web Sürümüne Geç

Likya Yolu Ultra Maratonu sürüyor

Cuma 30.09.2011 17:58

Muğla'nın Fethiye ilçesinden başlayan ve antik kentleri tanıtmayı amaçlayan ''Likya Yolu Ultra Maratonu'' sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle ,Argos Kültür Sanat tarafından organize edilen maratonun ilk dört etabı tamamlandı. Yarışmayı genel sıralamada Mustafa Kızıltaş birinci, Fırat Kara ikinci ve Hüseyin Polat üçüncü olarak sürdürüyor.

Ölüdeniz'den başlayan maratonda sporcular, Sidyma Antik Kenti, Patara Plajı, Simena Antik Kenti ve Dalyan'ı geçtiler. Hedef noktaları arasında koşuculara su ve gerekli hallerde tıbbi yardım sağlamak amacıyla destek sağlanıyor.

Toplam 509 kilometre uzunluğundaki tarihi Likya Yolu'nun yaklaşık 240 kilometrelik bölümünü kapsayan ve birçok antik kentten geçerek, tarihi ve doğasıyla antik Likya kentlerini dünyaya tanıtmayı hedefleyen maraton, Phaselis Antik Kenti'nde, 2 Ekim'de sona erecek.

Maratonun danışmanı Prof. Dr Taner Damcı, maratonda günde 40 kilometre koşulduğunu belirterek, ''Maratona 28 sporcu ile başladık, ancak bazı sporcularımız ayrılmak zorunda kaldı'' dedi.
Mesafenin uzun olması nedeniyle maratona ''ultra'' adının verildiğine işaret eden Prof. Dr. Damcı, etapların zor ve antrenmansız katılımcılar için uygun olmadığını söyledi.

Maratona, İngiltere, ABD, Danimarka ve Rusya'dan katılan sporcular olduğunu ifade eden Damcı, önümüzdeki yıllarda daha da çok uluslararası katılımcı beklediklerini dile getirdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN