Web Sürümüne Geç

  "Altyapı sorunu yok"

  30 Kasım 2011, Çarşamba Güncelleme: 14:52

  Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Türk sporunda altyapı sorunu olmadığını, çok yetenekli olan Türk gençlerinin iyi işlenmesi gerektiğini söyledi.

  Delihasan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu belirterek, ''Eğer altyapıyı doğru işlerseniz, Türkiye'de altyapı sorunu yok. Potansiyel var, malzemeyi iyi işlemek, doğru antrenör, doğru çalışma ve tesisle bütünleştirmek lazım. Türk gençliği çok yetenekli'' dedi.

  Karatede altyapıdan gelen sporcuların çok başarılı sonuçlar aldığını, Ekim ayında Malezya'da yapılan ve 82 ülkenin katıldığı Dünya Ümitler, Gençler ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda 12 madalya kazanan milli takımın genel klasmanda 2. olduğunu vurgulayan Delihasan, ''Daha önceki yıllarda da gençlerde genel klasmanda Avrupa şampiyonu olmuştuk. Altyapımız iyi durumda. Ancak altyapıyı daha da geliştirip, daha fazla gence ulaşmamız gerekiyor'' diye konuştu.

  ''Gençlerin önünde engel yok''
  Esat Delihasan, gençlerde başarılı olan sporcularından yaşı tutanların gelecek yıl yapılacak Büyükler Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edeceğini kaydetti.

  Bu şampiyonalarda da Türkiye'yi başarıyla temsil etmek istediklerini anlatan Delihasan, ''Gençlerdeki başarılı sporcularımızdan yaşları tutanlar, milli takıma girme başarısı gösterirse büyükler şampiyonasına katılacaklardır. Gençlerin önlerinde bir engel yok. Büyüklerin ne kadar şansı varsa, onların da o kadar şansı var'' ifadelerini kullandı.

  ''Ödül yönetmeliğinde uçurum olmasın''
  Esat Delihasan, kendileri gibi olimpiyatlarda yarışmayan diğer spor branşlarının da ödül yönetmeliği konusunda sıkıntıları olduğunu, bu sıkıntıların giderilmesi gerektiğini belirtti.

  ''Olimpiyatlarda yarışan sporların, oradaki ödülleri tabii ki yüksek olsun'' diyen Delihasan, şunları kaydetti:
  ''Ancak Dünya ve Avrupa şampiyonluğu ödüllerinde, branşlar arasında arada uçurum olmasın. Şu anda fark 5'de 1 gibi. Olimpiyatlarda yarışan branşlar,

  Dünya Şampiyonası'nda 1000 altın alıyorsa, karatede yarışan 150 alıyor. Arada çok ciddi uçurum var. Çocukların, diğer branşlarda olduğu gibi dünya şampiyonu olduğu zaman hayatlarını garantiye alacak bir sistem geldiği zaman, başarılar daha da artacaktır. Aileler de çocuklarını çok daha fazla destekleyecekler. Bu da sporcu sayımızı arttıracaktır.''  Etiketler Karate, Esat Delihasan
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN