"Türkiye'nin hak ettiği bir karar"

"Türkiye'nin hak ettiği bir karar"
Perşembe 24.05.2012 13:02

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylık statüsü kazanmasıyla ilgili ''Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve karar sürecine etkisi olanlara, İstanbul lehine bu önemli kararı almış olanlara Türk milleti adına, Türkiye adına teşekkür ediyorum'' dedi.

Bakan Kılıç düzenlediği basın toplantısında, gece İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na adaylık statüsü kazanmasıyla ilgili güzel bir haber aldıklarını söyledi.

Kanada'nın Quebec kentinde 2020 Olimpiyatları evsahipliğine aday adayı ülke ve şehirlere yönelik değerlendirmelerin yapıldığını belirten Kılıç, ''Açıklamalar doğrultusunda İstanbul, Madrid ve Tokyo kentleri, 2020 Olimpiyatları resmi adayı olarak ilan edildi'' dedi.

Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin aldığı karar doğrultusunda 5 başvuru sahibi ülkeden ikisinin ise şanslarını daha sonraki olimpiyatlarda değerlendirmek üzere süreçten ayrılmak zorunda kaldığını vurguladı.

''IOC ve karar sürecine etkisi olanlara, İstanbul lehine bu önemli kararı almış olanlara Türk milleti adına Türkiye adına teşekkür ediyorum'' diyen Kılıç, şöyle konuştu:

''Elbetteki bu karar son derece önemli bir karardır. Bu karar aynı zamanda Türkiye'nin beklediği bir karardır. Bu karar Türkiye'nin hak ettiği bir karardır. Çünkü İstanbul, olimpiyatlara başka hiçbir ülkenin sunamadığı fırsatları sunmaktadır. İstanbul sayesinde olimpiyat aynı anda iki ayrı kıtada yapılabilirlik kazanmıştır. İstanbul, olimpiyat kenti olduğu takdirde aynı anda hem Asya hem de Avrupa kıtasında olimpiyat ve yaz oyunları ile birlikte paralimpik oyunlarını gerçekleştirme imkanını bulacağız. Bununla birlikte olimpiyat Türk dünyasına, İslam coğrafyasına ilk defa taşınmış olacak. Türkiye zenginlikleri çok fazla olan ülke. Batı medeniyetinin önemli bir parçasıyız. AB'ye tam üyelik sürecinde olan bir ülkeyiz. Tam demokrasiyle yönetilen hukuk devletini hayatın her alanına egemen kılmaya çalışan, çağdaş değerleri hayatın genel prensipleri haline getiren bir ülkeyiz. Bu yönüyle bakıldığında Türkiye'nin coğrafi anlamda ve yine Türk insanının zenginliklerine yönelik olarak kültürel ve medeniyet anlamında taşıdığımız ve vaat ettiğimiz zenginlikler başka hiçbir coğrafyanın bu ölçüde taşımadığı zenginliklerdir. İstanbul, 2020 Olimpiyatları resmi adayıdır. Bu sürece emek veren herkese başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yürekten teşekkürlerimi, milletim ve spor kamuoyu adına iletiyorum.''

Bu sürecin hep birlikte yol alınacak, her birlikte yürünmesi gereken bir süreç olduğuna vurgu yaparak, zaman zaman eksikliklerin, hataların, kusurların olabileceğini belirten Kılıç, şunları kaydetti:

''Hiç kimsenin hataları, eksiklikleri büyütmeksizin bu meseleyi bir milli mesele şeklinde ele alarak, hataları kapatma yönünde hareket etmesini herkesten temenni ediyorum. Çünkü bu sadece bir bakanın, bakanlığın, tek başına hükümetin meselesi değil. Bu işin olmasını arzu eden herkesin meselesidir. İstanbul'un olimpiyat resmi adaylığı tekrar hayırlı, uğurlu olsun.''

''Bizim propagandamızda karalama yok''
Bir gazetecinin, ''Bakü ve Doha'nın elenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Bakan Kılıç, şu yanıtı verdi:

''Doha ve Bakü konusunda öncelikle şunu ifade edelim. Türk milleti olarak Türkiye'de son yıllara hakim olan siyaset ve diplomasi anlayışı doğrultusunda hareket ediyoruz. Yani bizim propagandamızda karalama yok. Biz, hiçbir şekilde diğer aday ülkelerin aleyhinde bir çalışma yürütmedik. Hiçbir şekilde diğer aday ülkeleri karalama yönünde bir adım ve propaganda süreci gerçekleştirmedik. Doha'yı da kendimize yakın hissettik, Bakü'yü de tarihten gelen bağlarımızdan ötürü kendimize yakın hissettik. Bu yönüyle bakıldığında kimsenin bu sürecin dışında kalmasında abartacak, büyütecek değiliz. Önemli olan İstanbul'un bu sürecin lider kenti olması. Yani kimin nerede olduğu değil, bizim için önemli olan İstanbul'un nerede olduğudur. İstanbul şu an olimpiyatın en güçlü adayı olarak listenin başında yerini almış bulunmaktadır.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN