İstanbul 2020 adaylık dosyası IOC'ye teslim edildi

İstanbul 2020 adaylık dosyası IOC'ye teslim edildi
Pazartesi 07.01.2013 23:02

Lozan'a giden heyetin başında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2020 için siyasi güç ve istikrarın göstergesi olacağı açıklandı.

İstanbul 2020 heyeti, başında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, IOC Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat ile birlikte, Türkiye'nin Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na yönelik vizyonunun bir özeti niteliğinde olan Adaylık Dosyası'nı bugün Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) teslim etti.

Belediye başkanı ile birlikte, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın heyette hazır bulunması, İstanbul 2020'nin ulusal ve yerel çaptaki tüm yönetim birimlerinin her seviyesinin desteğini arkasına aldığını bir kez daha gösterdi.

Lozan'da konuşan Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehrin ve ülkenin uzun vadeli gelişim planlarıyla tamamen uyumlu bir adaylık konsepti yaratan İstanbul 2020'nin oluşmasını sağlayan benzersiz paydaş oluşumunun önemine değindi. Topbaş, şunları söyledi:

"Bugün, İstanbul ve Türk milleti adına tarihi bir gündür. İstanbul 2020, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı tarafından resmi olarak açıklanan ilk spor organizasyonu adaylığıdır ve biz bu adaylığı stratejik bir ulusal öncelik olarak tanımlıyoruz. Bu itibarla, İstanbul 2020 adaylığı arkasına hükümetin her kademesinin desteğini almış bulunmaktadır.

Oyunlar, İstanbul'un turizm, iş dünyası ve her geçen yıl artan dünya çapındaki spor organizasyonları deneyimi açısından bakıldığında dünya üzerindeki değerini daha da artırmaktadır. Hepimiz ortak vizyonumuza göre hareket ediyoruz. İlk defa oyunlara ev sahipliği yapmak, yakın gelecekte 100. yaşını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin en göze çarpan başarılarından birisi olacaktır:"

Hasan Arat ise İstanbul 2020'nin önemine dikkat çekerken, Olimpik Hareket'e sunacaklarını ise şöyle anlattı:

"Burada, olimpiyat başkentinde, vizyonumuzu IOC ile paylaşmak üzere bulunmaktan ötürü son derece heyecanlıyız. Bugün, tarihimizde olimpiyat ve paralimpik oyunlarına ev sahipliği yapma onurunu kazanmak adına 20 yıllık yolculuğumuzun en önemli adımını atıyoruz. Oyunlara ev sahipliği yapma arzumuz, sahip olduğumuz potansiyelle örtüşmektedir. Bu yolda attığımız her adımda sürekli yeni bilgiler edindik, kendimizi geliştirdik. Nihayet bugün, yeni ve son derece gelişmiş bir oyunlar konsepti sunuyoruz.

Teknik anlamda kusursuz bir master planımız ve düzenleme yapımız mevcut. Sporcular olimpiyat tarihinde Avrupa ve Asya'da ilk kez aynı anda yarışma fırsatı bulacaklar. Ayrıca gerçekleştireceğimiz oyunlar nefes kesici bir ortamda ve ezber bozan ilklerle tüm dünyanın dikkatini üzerine çekecek. Artık sıra İstanbul'un ve bu rüyayı gerçekleştirmeye hazırız."

IOC üyesi ve aynı zamanda Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı olan TMOK Başkanı Prof. Uğur Erdener ise İstanbul 2020'nin sporcular ve kafileleri için kusursuz standartlar yaratmaya yönelik olarak planlandığının altını çizerek şunları söyledi:

"İstanbul 2020 ekibi, sporculara en iyi kişisel performanslarını gösterebilecekleri, sahip olabilecekleri en iyi koşulları sağlayacak bir konsept ortaya çıkarmak için çok çalıştı. Bir uluslararası federasyon başkanı olarak, sporcuların ihtiyaçlarını her şeyden önce tutmanın önemini çok iyi biliyorum.

Burada, olimpik hareketin merkezinde, adaylık dosyamızı oluşturma sürecinde uluslararası federasyonlardan aldığımız destek ve bizim açımızdan büyük değer taşıyan önerileri için teşekkür etmek isterim. Sporun önde gelen yatırımcılarının Türkiye'ye gelmeyi sürdürmesiyle bu alanda çok büyük bir deneyim kazandık. İstanbul, son birkaç yıl içinde 20'den fazla uluslararası büyük spor etkinliğine ev sahipliği yapmış ve bu alanda ciddi bir deneyim kazanmıştır."
Etiketler Türkiye, Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN