Şampiyonaya sona erdi

Şampiyonaya sona erdi
Pazartesi 21.01.2013 16:01

Diyarbakır'da düzenlenen 19 Yaş Türkiye Gençler Badminton Şampiyonası sona erdi.

Ziya Gökalp Kapalı Spor Salonu'nda 17-20 Ocak tarihleri arasında yapılan 19 Yaş Türkiye Gençler Badminton Şampiyonası final müsabakalarına, 48 spor kulübünden 246 sporcu katıldı.

Londra Olimpiyatlarında Türkiye'yi temsil eden Neslihan Yiğit'in de yarıştığı ve tek bayanlarda şampiyon olduğu Türkiye Şampiyonası çok zevkli maçlara sahne oldu.

Final maçlarının ardından konuşan Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, federasyon olarak özellikle Doğu illerinde ''Taş Atma Tüy Top At, Polis Antrenör Projesi, Köylerde Badminton'' projelerini devam ettirdiklerini
söyledi.

''Bir insanın kazanılması, bütün insanlığın kazanılması gibidir'' diyen Özmekik, Diyarbakır, Şırnak, Muş, Mardin, Malatya, Elazığ, Erzincan, Adıyaman, Ağrı, Siirt, Sivas ve Şanlıurfa gibi illerden müsabakaya katılım olmasının badmintonun 81 ilde yaygınlaşması açısından çok önem arz ettiğini ifade etti.

Badmintonun tanınmaya başladığını ve yaygınlaştığını belirten Özmekik, şöyle konuştu:

''Sadece Diyarbakır Cezaevi'nde 300'den fazla hükümlü ve tutuklu çocuğun badminton eğitimi alması, badmintonun ne kadar yaygınlaşmaya başladığını göstermektedir. Projelerin özü, bir barış tohumu ektik büyüdü, barış fidanı oldu. Barış fidanları büyüyecek barış ağaçları olacak. Barış ağaçları büyüyecek barış ormanları olacak. İşte yarın bizler, bu barış ormanlarında hep birlikte yaşayacağız. 14-17 Şubat tarihinde İzmir'de yapılacak ''Türkiye İnternational Junior Turnuvası'' mart ayında Ankara'da yapacağımız çok önemli bir Avrupa Gençler Şampiyonası var.

Avrupa Gençler Şampiyonası'nda olimpiyat sporcusu Neslihan Yiğit'ten derece bekliyoruz. 19 Yaş Türkiye Gençler Badminton Şampiyonası'nın Diyarbakır'da yapılmasını sağlayan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'a, Sur Kaymakamı Aydın Ergün'e ve Diyarbakır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulatif Umut'a teşekkür ediyorum.''

Öte yandan müsabakalara gelen badmintona yeni başlayan bin öğrenci ve yaklaşık 50 okula Vali Mustafa Toprak tarafından bin adet badminton raketi dağıtıldı.

Şampiyonada sonuçlar

Öte yandan şampiyonada; çift bayanlarda birinciliği Özge Toyran ile Ebru Yazgan, ikinciliği Cemre Fere ile Aycan Koç, üçüncülüğü Fatmanur Yavuz ile Kader İnal; çift erkeklerde ise birinciliği Yusuf Ramazan Bay ile Sinan Zorlu, ikinciliği Koray Avşar ile Erol Ceylan, üçüncülüğü Furkan Demir ile Ali Kurt elde etti.

Karışık çiftlerde birinciliği, Ali Kurt ile Özge Toyran, ikinciliği Yusuf Ramazan Bay ile Neslihan Yiğit, üçüncülüğü Haktan Doğan ile Kübra Karataş; tek bayanlarda birinciliği Neslihan Yiğit, ikinciliği Cemre Fere, üçüncülüğü Kader İnal ve tek erkeklerde ise birinciliği Sinan Zorlu, ikinciliği Serdar Koca, üçüncülüğü Furkan Demir elde etti.
Etiketler Türkiye, Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN