'Güreş bizim ata sporumuz'

'Güreş bizim ata sporumuz'
Cuma 15.02.2013 10:42

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, güreşin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu tarafından 2020 olimpiyatları programından çıkartılması kararıyla ilgili,''2020'de İstanbul'da yarışmak istiyoruz. Olimpiyatlarda, ülkemize hangi branş daha çok madalya kazandıracaksa, o girsin'' dedi.

IOC İcra Kurulu'nca güreşin, 2020 Olimpiyatları'nda yer alacak 25 çekirdek spor branşı arasına alınmamasının ardından, beyzbol ve softbol, paten sporları (paten-kaykay), squash, dağcılık, gemi izi kayağı, wushu ile güreş gibi karate de olimpik statü kazanmak için yarışacak.

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan yaptığı açıklamada, 2020'de İstanbul'da yarışmak istediklerini ve kendilerini şanslı gördüklerini belirtti.
Delihasan, ''Uluslararası çevrelerde yaptığımız görüşmelere göre, karatenin kalma şansı oldukça yüksek. Bazı çevrelerde gireceği de söyleniyor. Çünkü bizi destekleyen sponsorlar var. İnşallah girer diye ümit ediyoruz. Aldığımız duyumlar gayet olumlu'' diye konuştu.

Fransa'nın başkenti Paris'te Kasım ayında yapılan dünya şampiyonasında, dört gün boyunca 17 bin seyircinin salonu doldurduğunu anlatan Delihasan, şunları söyledi:

''Olimpiyat komitesi de orada takip etti. Bir de Arap ülkelerinden, Asya ülkelerine doğusundan batısına bütün ülkelerde karate yapılıyor ve destekleniyor. 2020'de İstanbul'da yarışmak istiyoruz. İstanbul için ümitliyiz. Olimpiyatlarda, ülkemize hangi branş daha çok madalya kazandıracaksa, o oyunlarda yer alsın.''

''Güreş bizim ata sporumuz, o kalsın başkası çıksın'' diyen Esat Delihasan, ''Ben uluslararası çevrelerde, güreşin tek stilde olacağını daha önce duymuştum. Güreş artık olimpiyatlardan çıkarıldı, yapacak birşey yok'' değerlendirmesini yaptı.
Etiketler Spor
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN