Olimpiyatlarda bomba rüşvet iddiası!

Olimpiyatlarda bomba rüşvet iddiası!
Perşembe 12.05.2016 00:00

İstanbul ve Madrid yerine Tokyo'nun seçildiği 2020 Olimpiyatlarının 2013'te yapılan oylamasıyla ilgili rüşvet iddiası gündeme bomba gibi düştü!

İstanbul, Madrid ve Tokyo'nun ev sahipliği yapmak için aday olduğu 2020 Olimpiyatlarıyla ilgili bir skandal iddiası gündemi sarsıyor!

2013'te yapılan oylamayla ilgili olarak Fransız yetkililer, 1999-2015 yılları arasında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Başkanı olan Senegalli işadamı Lamine Diack'ın oğlu Papa Missata Diack'a bağlı Singapur'da bulunan bir şirket hesabına 1.3 milyon euro'luk para transferi yapıldığını ortaya çıkardı.

FRANSIZ SAVCILAR SORUŞTURMA BAŞLATTI!

Fransa Adalet Bakanlığı da bu ödemenin Diack'ın oylamada manipülasyon yapması için gerçekleştirdiği iddiası sonrası hem baba hem oğul Diack hakkında şike, manipülasyon ve yolsuzluk suçlamalarıyla soruşturma başlattı.

Baba ve oğul Diack hakkında bir diğer suçlama da Rus atletlerin geçemediği doping testlerinin rüşvetle üzerilerinin kapatıldığı yönünde, ki Fransız savcılar bu ikinci iddianın 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda Rus atletlerin doping yaptıkları bilgilerinin ortaya çıkması ile de örtüştüğü görüşünde.

Öte yandan, Japonya hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada Tokyo'nun olimpiyatlara ev sahipliği yapmayı hakettiğini ve oylamayı hakkıyla kazandığını belirtti.

Sürem araştırmalar ışığında henüz net bir kanıt elde edilememesi sebebiyle soruşturma şu an iddialara dayalı olarak yürütülüyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise yaptığı açıklamada "Japonya hükümeti Fransız savcıların herhangi bir talebi olduğunda gerekli tedbirleri alacaktır ancak Tokyo'nun ev sahipliğinin sorgulanmasını asla kabul etmeyeceklerdir" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÖDEME YAPMAYINCA SİLDİLER!

Türkiye'nin ev sahipliği hakkını kaybetmesi konusunda ortaya atılan en temel iddia ise Türkiye'nin sponsorluk ücreti olan 4-5 milyon euro'luk ödeme yapmayı kabul etmemesi ve Lamine Diack'ın da bu durumdan hoşnut olmaması sebebiyle tercihini ödemeyi yapan Japonya'dan yana kullandığı yönünde.

OYLAMA BİTTİ, GÖREVİ BIRAKTI!

Lamine Diack, 2020 Olimpiyatları için yapılan oylamadan kısa süre sonra Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'ndeki başkanlık görevinden ayrılmıştı.

Diack'ın soruşturma sona erene kadar Fransa'dan ayrılması yasaklandı. Oğlu Papa Diack'ın ise bir süre önce Senegal'e gittiği öğrenildi.

2013'te Arjantin'de yapılan oylama şöyle sonuçlanmıştı:

1. tur

Tokyo: 42
İstanbul: 26
Madrid: 26

Ekstra oylama

İstanbul: 49
Madrid: 45

Final oylaması

Tokyo: 60
İstanbul: 36

Etiketler Türkiye
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN