İlk kez yabancı teknik direktör

Cuma 10.02.2012 15:36

2014 FIFA Dünya Kupası Asya kıtası 3. tur elemelerinde mücadele eden Tacikistan (A) Milli Futbol Takımı'nın başına ilk defa bir yabancı bir teknik direktör getirildi. Takımın teknik direktörlüğünü, bir dönem Kayserispor forması da giyen Boşnak teknik adam Kemal Alispahiç yapacak.

Tacikistan Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Valeriy Tursunov, yaptığı açıklamada, grubunda bugüne kadar oynadığı 5 maçta da yenilen milli takımın, 29 Şubat'ta sahasında Kuzey Kore ile yapacağı grubun son maçına Sipahiç yönetiminde çıkacağını, eski teknik direktör Alimcan Rafikov'un ise Duşanbe'nin İstiklal takımını çalıştırmaya devam edeceğini kaydetti.

Tursunov, Boşnak teknik direktör Alispahiç'in, Tacikistan (A) Milli Futbol Takımı'nı mart ayında Nepal'da düzenlenecek AFC Challenge Cup 2012'ye hazırlayacağını da ifade etti.

Daha önce Tacikistan (A) Milli Futbol Takımı'nın 2014 FIFA Dünya Kupası Asya kıtası 3. tur elemelerinde, 29 Şubat'ta Kuzey Kore ile yapacağı son grup maçına Antalya'da hazırlanacağı belirtilmiş, 12-22 Şubat tarihlerinde Antalya'da yapılacak hazırlık kampına ise 12'si Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın oğlu Rüstem Rahman'ın bir ara top oynadığı ve yöneticisi olduğu İstiklal Kulübü'nden olmak üzere 22 futbolcunun davet edildiği dile getirilmişti.

2014 FIFA Dünya Kupası Asya kıtası 3. tur elemelerinde Japonya, Özbekistan ve Kuzey Kore ile birlikte (C) Grubu'nda yer alan Tacikistan, oynadığı 5 maçı da kaybetti. Toplam 17 golü kalesinde gören Tacikistan, tek gol bile atamadı.

Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın oğlu Rüstem Rahman, bu yıl başında Tacikistan Futbol Federasyonu Başkanlığı görevine seçilmesinin ardından ülke futbolunda önemli değişimlere gidileceğini açıklamıştı.

Kemal Alispahiç

Futbolculuk kariyerinde bir ara Kayserispor forması da giyen Alispahiç, Bosna Hersek'in Sarajevo, Zeljeznicar, Sırbistan'ın Sloboda, Almanya'nın Duisburg ve İsviçre'nin Lozan takımlarında yer aldı.

Teknik direktörlük olarak Bosna Hersek'in Sarajevo, Zeljeznicar, Edinstvo, İran'ın Saba, Azerbaycan'ın Mugan ve Suriye'nin Al İttihad kulüplerini çalıştıran Alispahiç, 3 kez Bosna Hersek liginde şampiyonluk, 2 kez Bosna Hersek Süper Kupası' ve 1 kez de Suriye Kupası'nı kazandı.
Etiketler Kemal Alispahiç
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN