G.Saray'dan bir oyuncuya hayran

Pazartesi 28.06.2010 00:00
Arjantin Futbol Federasyonu İkinci Başkanı Noray Nakis, Sabah gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Maradona'nın elinden düşürmediği tespihin Mardin işi olduğunu belirten Nakis'in açıklamaları...

Arjantin futbolunun önemli ismi Noray Nakis, Güney Afrika'da SABAH'a konuştu. Nakis ile ilk tanışmamız 2006 Dünya Kupası'nda oldu. Arjantin Futbol Federasyonu İkinci Başkanı ve aynı zamanda da Futbol Şube Sorumlusu'nun Sivas doğumlu bir Türk olduğunu duyduğumuzda kulaklarımıza inanamamış ve kilometrelerce yol katederek soluğu Arjantin kampında almıştık. Kapının önünde bekleyen onlarca gazeteci arasından Nakis'in yardımı ile kampa girerek ilk röportajımızı yapmıştık. Aradan 4 sene geçti ve yine bir Dünya Kupası'nda Nakis ile beraberiz. Bizi en iyi şekilde ağırlayan Nakis ile Türk futbolunu, Ertuğrul Sağlam'ı, Arda'yı, Maradona'yı konuştuk.

Maradona çok tartışıldı. Şu an Arjantin'in teknik direktörü. Ne diyeceksiniz? Maradona ile uzun senelere dayalı bir arkadaşlığım var. Bu takımın başına geçmesini çok istedim, destekledim. Başta basın çok karşı çıktı. Anketler yapıldı . Sonuçta patron Maradona oldu. Şu ana kadar oynadığımız futbolla başarılı bir grafik çizdik. Maradona futbolcularla çok iyi anlaşıyor. Yeri geliyor bir arkadaş , yeri geliyor bir ağabey oluyor.

Maradona'yı maçlarda tespih ile görüyoruz. Bu onun uğuru mu, başka uğurları var mı? Maradona'nın Dünya Kupası 'nda 4 tane uğuru var. Bunlardann biri elinden bırakmadığı tesbihi, diğeri torunu Benjamin ve sürekli yanında taşıdığı Ertuğrul Sağlam'ın imzalayıp gönderdiği özel kaşkol.. Bir de dördüncü bir uğuru var. Fakat onu size şu an açıklayamam. Finali oynadıktan sonra söyleyeceğim.

TORUNU BENJAMİN KOPYASI

Peki açıkladığınız 3 uğuru biraz açalım.. İlk önce tesbihden başlayalım.. Tesbih hediye olarak geldi. Çok hoşuna gitti. Biraz da benden kaynaklanarak tesbih taşıma alışkanlığının kendisine uğur getireceğine inanmaya başladı. İkinci olarak da torunu Benjamin'i her maçtan önce görüp sevmesi ve torunundan bir tane yumruk yemesi. Benjamin henüz 1.5 yaşında ama görün, dedesinin kopyası gibi. Genlerinde bir yıldız olmak var. Annesi dünyanın en büyük futbolcusunun kızı. Babası da A.Madrid'te oynayan Aguero .. Üçüncü uğuru ise, Ertuğrul Sağlam'ın kendisine gönderdiği imzalı kaşkolu. Bu kaşkolu hep yanında taşır ve her maçtan önce soyunma odasına asar. Ertuğrul kardeşim aynısından bir tane de bana göndermiş ve ben de bunu sürekli yanımda taşırım. Ertuğrul Sağlam'ın Maradona ya gönderdiği 'Dünya'nın en büyük futbolcusuna sevgilerle' imzalı kaşkolu Maradona'yı çok etkiledi. İnanın Maradona, bir Bursaspor ve Ertuğrul Sağlam fanatiği oldu.

İnsua' yı ben önerdim
BURSASPOR bu sene Federico Insua'yı aldı. Çok iyi bir futbolcu .. Ertuğrul Sağlam beni aradı. Ben de İnsua'yı kendilerine önerdim. Galatasaray , Fenerbahçe ve Beşiktaş paraları boş yere savuruyorlar. Bir-iki maçla yıldızlaşmış futbolculara büyük paralar döküyorlar ve sonrası hüsran oluyor. Ben Sivas doğumluyum. Sivasspor için elimden gelen her şeyi yaparım ancak başkan Mecnun Otyakmaz'a kırgınım. Beni hiç aramadı. Sivasspor için en doğru, en isabetli transferlerin yapılmasına yardımcı olurdum.

Mardin işi tesbih
MARADONA'NIN her karşılaşmada uğur olarak denediği tesbih Mardin işi.. Noray Nakis'in hediye olarak verdiği tesbih yüzyıllardır Mardin'de üretilen telkare tesbihler hurda halindeki gümüş ve külçe gümüşler potada eritilerek yapılıyor . İnce çubuklar halinde kalıba dökülen gümüş, tel haline getirildikten sonra el işçiliği ile tesbih haline getiriliyor. Bu tesbihler 30 ila 200 TL arasında Türkiye'de satılıyor.

Ben menajer değilim!
2006 Dünya Kupası sonrası Adnan Polat beni aradı. Carrusca'yı transfer etmek istediklerini söylediler. Bu arada belirtmek istiyorum, Adnan Polat benim çocukluk arkadaşımdır . Polat bana bu futbolcuyu almak için her konuda anlaştıklarını söyledi ve ben bunun üzerine devreye girerek transfer bedelinden 1 milyon dolar daha düşürttüm. Bu transferden sonra Polat bana teşekkür ederek 100 bin dolar hediye etti. Ben de kendisine, 'Yanıldınız ben menajer değilim. Oyuncu alan satan adam değilim. Sen benim arkadaşımsın . Nasıl bana para veriyorsun?' diyerek parayı kaldırmasını söyledim.

Türkiye'de şu anda en büyük yıldız olarak Arda Turan gösteriliyor. Takip ediyor musunuz Türkiye liglerini? Tabii ki Türkiye liglerini izliyorum. Beğendiğim futbolcular var. Ama isimlerini söylemem doğru olmaz. Fakat bir kişi hariç. O da Arda Turan...

Carrussa niye başarılı olamadı? Galatasaray'da Carrusca çok şanssızdı . Çünkü o sene Arda Turan büyük bir patlama yaptı. Bu iki futbolcu aynı mevkilerde görev yapıyordu ancak Carrusca, Arda'nın yanında sönük kaldı. Bu futbolcu şimdi Arjantin 'de yine yıldız ama şunu içtenlikle söyleyebilirim ki Arda Turan değil Türkiye , dünyanın en iyi futbolcuları arasında... Arda'yı Atletico Madrid maçında Maradona ile birlikte televizyondan seyrettik . Maradona, Arda'yı çok beğendi. Bana o zaman , 'Bu Türk futbolcusu yetenekli.. Bir yıldız olmaya müsait' demişti. Maradona'nın kızının eşi Aguero , A.Madrid'de oynuyor. Maradona'nın A.Madrid maçlarına özel bir ilgisi vardır.
Sizin için Dünya Kupası nasıl geçiyor? Şu ana kadar iyi mücadele ettik. Güzel sonuçlar aldık. Umarız devamı gelir. Maradona kimi oynatacağını zaman zaman şaşırıyor. Çünkü çok geniş bir kadromuz var. Her futbolcumuz hırslı ve arzulu. Bu bizim için büyük şans .
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN