Her maçtan önce Kur'an okuyorum

Cuma 02.07.2010 16:12

Alman Milli Takımı'nın Türk kökenli oyuncusu Mesut Özil, takım içinde kökleri farklı ülkelerde olan oyuncuların ''Almanya için gurur ve tutku ile oynadıklarını'' söyledi.

Mesut, Bild gazetesinde yayımlanan röportajında, ''Birçok oyuncunun kökü yurt dışında. Bir milli gurur yaşıyor musunuz?'' şeklindeki soruya karşılık, ''Kökleri Brezilya, Gana ya da Polonya'da olsun fark etmez. Biz kendimizi Alman olarak hissediyoruz. Almanya için gurur ve tutku ile oynuyoruz. Milli formayı giymek bizim için onurdur'' dedi.

Barcelona'nın kendisini almak istemesinin hatırlatılması üzerine de Mesut, Barcelona'nın Avrupa'nın en güçlü takımlarından biri olduğunu belirterek, ''Bunu ben de okudum ve onur duydum. Ancak şimdi Dünya Şampiyonası önemli. Bremen'deki sözleşmem 2011 yılına kadar sürüyor'' ifadelerini kullandı.

Arjantin'i yeneceklerinden emin olduğunu dile getiren Mesut, ''Tekme atmalarından korkuyor musunuz?'' sorusu üzerine, Arjantinli oyuncuların kışkırtıcı tutumuna fırsat vermemeleri gerektiğini dile getirerek, ancak korkmadığını, Arjantin'in çok sayıda dünya klasında oyuncusu bulunduğunu ve onlarla kendisini ölçmek istediğini söyledi.

Messi'nin çok üstün bir oyuncu, diğer oyuncuların da büyük potansiyele sahip olduğunu, maçta her oyuncuya dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Mesut, ''Alman Messi, Arjantinli Messi'yi yenecek mi?'' şeklinde soruya da, ''Evet, takımdakilerin birçoğu bana 'Messi' der. Bu benim lakabım. Messi'yi yenmek istiyorum. Takım olarak Messi'yi yenmek istiyoruz'' diye yanıt verdi.

''HER KARŞILAŞMADAN ÖNCE KURAN OKUYORUM''

Mesut, ''Hamburger Morgenpost'' gazetesinde yayımlanan röportajında da, ''Her karşılaşmada başlama düdüğü çalmadan önce Kur'an-ı Kerim'den ayetler okuyorum. Sonra tümüyle oyuna konsantre oluyorum'' dedi.

Almanya'nın yarın Arjantin'i yeneceğine inandığını ifade eden Mesut, ''Takımımızın morali şu anda çok iyi. Arjantin'in güçlü bir takım ve güçlü oyuncuları olduğunu biliyoruz. Ama yine de korkmuyoruz. İngiltere'ye karşı oynadığımız gibi oynarsak, Arjantin'i de yeneceğimize inanıyorum'' şeklinde görüş belirtti.
Oyunda rakiplerini fazla düşünmediğini kaydeden Mesut, ''Oyunda rakibim kim olursa olsun ya da kim beni oyunda engellemeye çalışırsa çalışsın, o kadar ilgilenmiyorum. Rakibime saygı duyuyorum. Ancak ben, oyunda her zaman rakibimle nasıl başa çıkabileceğimi ve takımıma nasıl yardımcı olabileceğimi düşünürüm'' diye konuştu.

''Messi ile karşılaştırılmanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki soru üzerine de Mesut, ''Kimisi Messi diyor, kimisi Mess. Schalke döneminden biliyorum, kim bir yerlere ulaşmışsa hep böyle karşılaştırmalar yapılıyor. Benim için böyle karşılaştırmalar sorun değil, bunu sorun olarak görmüyorum'' karşılığını verdi.

Diego Maradona'yı nasıl değerlendirdiği de sorulan Mesut, ''Onun oynadığı bazı oyunları Youtube'den izledim. Hatta bazı sansasyonel gollerini gördüm. Hep kazanmak isteyen bir tip. Nasıl tepki gösterdiği görünüyor. Sonuç ne olursa olsun hep sevinmek isteyen bir tip. Eskisi gibi iyi oynadığını düşünmüyorum. Benim idolüm Zinedine Zidane'' ifadelerini kullandı.

''BABAANNEMİN ÖLÜMÜNE ÇOK ÜZÜLDÜM''

Mesut, geçen hafta babaannesini kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu da belirterek, ''Ölüm de yaşamın bir parçası. Takımım ve teknik direktörüm beni teselli etti, tabii ailem ve arkadaşlarım da. Ancak o an işime, maçlara konsantre oldum. Dünya Şampiyonası sonrası babaannemin mezarını ziyaret etmek için Türkiye'ye gideceğim'' dedi.

Başarılı futbolcu Mesut ayrıca, her karşılaşma sonrasında Türkiye'deki arkadaşlarından telefonla SMS mesajı aldığını kaydederek, onların da aynı heyecan içinde bulunduğunu söyledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN