Katar, 2022 Dünya Kupası'nı "satın aldı" iddiası

Katar, 2022 Dünya Kupası'nı "satın aldı" iddiası
Çarşamba 30.01.2013 14:03

Fransa'da haftalık yayınlanan France Football dergisi, FIFA'nın 2022 Dünya Kupası'nı Katar'a sattığını iddia etti.

Haftalık yayınlanan France Football dergisi, bugün yayınladığı sayısında 2022 Dünya Kupası'nın "gizli görüşmelerin" ardından Katar'a para karşılığında satıldığını öne sürdü.

Dergi, "Katargate" olarak nitelendirdiği futbolun en büyük turnuvasında yaşanan bu skandal iddiasını ise FIFA genel sekreteri Jerome Valcke'nin gönderdiği bir e-posta'ya dayandırdı.

France Football'un iddiasına göre Valcke, gönderdiği e-posta'da "Katari FIFA'dan 2022 Dünya Kupası'nı satın aldı" diyordu.

Dergide ayrıca, 2003'te görevinden koculan FIFA eski medya şefi Guido Togoni'nin konuyla ilgili "ciddi bir şüphesinin" olduğundan da bahsetti.

İddiaların diğer bir boyutu ise rüşvetin boyutu hakkında. Togoni'nin söylemlerine göre FIFA'da görev yapan üyeler, Katar yetkililerinden 33.75 milyon euro rüşvet aldı.

İŞİN İÇİNDE SARKOZY DE VARDI!

France Football iddialarında işin siyasi boyutunun da olduğunu öne sürdü. Dergiye göre Paris'te 23 Kasım 2010 tarihinde, yani 2022 Dünya Kupası'nın nerede yapılacağının belirleneceği oylamadan 10 gün kadar önce Fransa Başkanlık Sarayı'nda bir "gizli görüşme düzenlendi". Bu görüşmede bir araya gelen dönemin Fransa Başbakanı Nicolas Sarkozy, Katar prensi Tamin bin Hamad al-Thani, UEFA Başkanı Michel Platini ve o sıralar maddi sıkıntılar yaşayan Paris Saint-Germain'in sahibi Colony Capital'ı temsilen Sebastian Bazin, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da yapılmasına karar verdi.

Bu skandal şimdilik sadece iddia boyutunda olsa da konu kısa zaman içerisinde daha da büyüyeceğe benziyor.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN