"Çıktığı yerden inmeyecek bir anlayış..."

"Çıktığı yerden inmeyecek bir anlayış..."
Cuma 18.05.2012 12:24

Eskişehirspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Eskişehirspor'un uzun soluklu, basamakları yavaş yavaş çıkan ama çıktığı yerden inmeyecek bir anlayışla yol alması gerektiğini söyledi.

Yanal yaptığı açıklamada, 2011-2012 futbol sezonunun birçok açıdan Türk futbolu için zorlu bir yıl olduğunu belirterek, Türkiye spor kültürü içinde önemli kırılmalar yaşandığını kaydetti.

Bu süreçte Türk futbolunun tüm unsurlarının gergin bir ortamın içinde çalışmak durumunda kaldığını ifade eden Yanal, yoğun maç trafiğinin, gergin tribünlerin, futbol yönetimindeki belirsizliklerin futbol oyunu değerlerinin ne kadar önemli olduğunu herkese bir kez daha hatırlattığını ifade etti.

Yanal, 2011-2012 futbol sezonunun bitiminde Eskişehirspor'un üstünde, daha önce ligde şampiyonluk yaşamış 5 takımın yer aldığını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

''Asıl rakiplerimizin bu 5 takım olduğu düşünülürse, rakiplerimizin hiçbirini geçememiş olduğumuz için kendimizi başarısız sayabiliriz. Bu bakış açısı iddialı bir bakış açısı ve ben de iddialı bir insan olduğum için, bu tür değerlendirmeleri severim. Ancak sezona bir başka açıdan da bakabiliriz. Daha önce şampiyonluk yaşamış 5 takım dışında hiçbir takıma geçilmedik. Sezon içinde üstümüzdeki takımları uzunca bir süre tehdit etmeyi de sürdürdük. Bu defa ligde temelli kalıcı olmak öncelikli hedefiyle yeniden yapılanmaya çalışıyoruz. Eskişehirspor'un maddi kaynakları, rekabet ettiği takımların pek çoğu kadar çeşitli ve zengin değil. Şüphesiz çok önemli potansiyelleri var. Eskişehirspor'un uzun soluklu, basamakları yavaş yavaş çıkan ama çıktığı yerden inmeyecek bir anlayışla yol alması gerekiyor.''

''Altyapıların, yeni değerler çıkarması zaman alıyor''

Kulüpler arasındaki maddi uçurumun büyüdüğünü ifade eden Yanal, şunları dile getirdi:

''Futbola giren paranın büyüklüğü, sistemin dengelerini alt üst etti ve olağanüstü bir kirlenme yaşandı. Eskişehirspor, bir çoğu iflas noktasındaki kulüplerin aksine, ayaklarını yere sağlam basan bir anlayışla yol almaya çalışıyor. Bu süreç içinde, her anlamda temiz kalarak ve futbolun içindeki şiddetten arınmış bir vaha olarak, sportmence rekabet etmeliyiz. Rakiplerimizi geçebilmemiz için kendi kaynaklarımızı en yüksek verimle kullanabilmeliyiz. Bunun yolu futbolcu üretiminden geçiyor. Altyapıların yeni değerler çıkarması, genç ve gelecek vaat eden futbolcuları kulübe kazandırması zaman alıyor. Spor kültürünü, yetenek yönetimini ve Eskişehirspor kurumsal değerlerini güçlendirmeye odaklanmak gerekiyor. Artık sadece Türkiye içinde rekabet etmiyoruz. Kulübün kuruluşunun 50'nci yılıyla Avrupa futbolunun vazgeçilmez unsurlarından biri olmayı hedeflemezsek, Türkiye'de de rekabet edemeyiz.''

Yanal, Eskişehirspor'un ligdeki yerine bakıldığında 2011-12 sezonunun takım için kayıp sezon değil, önemli bir mesafe kat edilmiş bir sezon olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN