Ay yıldızlılar bu yıl gidemiyor

Ay yıldızlılar bu yıl gidemiyor
Çarşamba 30.05.2012 11:22

Avrupa Futbol Şampiyonası'na bu yıl katılamayan Türkiye, finallerde 3 kez mücadele etti.

(A) Milli Takım, ilk kez 1996 yılında İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası finallerine katılmayı başardı. Türkiye, ilk kez finallerde mücadele etme hakkı kazandığı turnuvada Hırvatistan, Danimarka ve Portekiz ile aynı grupta yer aldı. Danimarka'yı 3-0, Portekiz ve Hırvatistan'a 1-0 yenilen Türkiye, turnuvadan gol atamadan elendi.

Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilk kez iki ülkenin (Belçika-Hollanda) evsahipliği yaptığı 2000 yılında ise çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi.

(B) Grubunda İtalya, İsveç ve Belçika ile mücadele eden Türkiye, ilk maçında İtalya'ya 2-1 yenildi. Danimarka ile 0-0 berabere kalan Türkiye, Belçika'yı 2-0 yenerek çeyrek finale çıktı. Türkiye, çeyrek finalde Portekiz'e 2-0 yenilerek elendi.

(A) Milli Takım en büyük başarısını 2008'deki son şampiyonada elde etti. Avusturya ve İsviçre'nin ev sahipliğinde düzenlenen şampiyonada, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre ile birlikte (A) Grubu'nda mücadele eden Türkiye ilk maçında Portekiz'e 2-0 yenildi. İsviçre'yi 2-1 yenen Türkiye, 2-0 yenik duruma düştüğü son grup maçında Çek Cumhuriyeti'ni son 15 dakikada attığı 3 golle 3-2 yenerek çeyrek finale çıktı.

Türkiye'nin Hırvatistan'ı penaltılarda elediği çeyrek final maçı da hafızalara kazındı. Normal süresi golsüz biten maçın 119. dakikasında Klasniç'in golüyle Hırvatistan 1-0 öne geçti. Semih Şentürk, 120 2. dakikada Türkiye'ye 1-1'lik beraberliği getiren golü attı ve maç penaltılara gitti.

Penaltılarda rakibine 3-1'lik üstünlük sağlayan Türkiye yarı finalist oldu. Türkiye, yarı finalde Almanya'ya 3-2 yenilerek elendi.
Etiketler EURO 2012, Türkiye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN