En kariyerlisi Obradovic

En kariyerlisi Obradovic
Çarşamba 09.05.2012 11:32

İstanbul'da 11-13 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nde mücadele edecek takımların antrenörleri tecrübeleriyle dikkati çekiyor.

Organizasyonda Panathinaikos, Olympiakos, CSKA Moskova ve Regal Barcelona mücadele ederken, bu ekiplerin başında bulunan önemli isimlerin taktikleri ve stratejileri de basketbolseverler tarafından ilgiyle izlenecek.

Dörtlü Final'de özellikle Panathinaikos'un başantrenörü Zeljko Obradovic, Olympiakos Başantrenörü Dusan Ivkovic ve CSKA Moskova Başantrenörü Jonas Kazlauskas tecrübeleri ile ön plana çıkan isimler oldular. Regal Barcelona'nın tecrübesiz başantrenörü Xavier Pascual ise bu tecrübeli isimlere karşı başarı kovalayacak.

En kariyerlisi Obradovic

İstanbul'daki Dörtlü Final'de şampiyonluk kovalayacak çalıştırıcılar arasında en tecrübeli isim olarak Zeljko Obradovic bulunuyor.

Tecrübeli çalıştırıcı, 13 kez Dörtlü Final organizasyonlarında yer alarak, bu deneyimi en fazla yaşayan isim oldu. Obradovic, bunun yanında 8 kez şampiyonluk yaşayarak, bu sevinci en fazla yaşayan isim olarak da dikkati çekiyor.

1991-92 sezonunda Partizan takımıyla Avrupa Ligi heyecanını yaşamaya başlayan Sırp antrenör, İspanya'nın Joventut Badalona, Real Madrid, İtalya'nın Benetton Basket takımlarında görev aldı. Tecrübeli çalıştırıcı, 1999-2000 sezonundan beri Yunanistan'ın Panathinaikos takımında görev yapıyor.

Zeljko Obradovic, 1992'de Partizan takımında kazandığı şampiyonluğun ardından, 1994'te Joventut Badalona'yı, 1995'de Real Madrid'i ve 2000,2002, 2007, 2009, 2011 yıllarında ise Panathinaikos'u şampiyonluğa ulaştırdı.

Jonas Kazlauskas

THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nin favori takımlarından Rusya'nın CSKA Moskova ekibini çalıştıran Jonas Kazlauskas ise Litvanya, Yunanistan ve Rusya'da çeşitli takımlarda görev aldı.

Litvanyalı çalıştırıcı, ülkesinin takımlarından Zalgiris Kaunas ve Lietuvos Rytas takımlarını çalıştırırken, 2004-05 ve 2005-06 sezonlarında ise Yunanistan'ın Olympiakos takımlarının başında yer aldı. Tecrübeli teknik adam, 2010-11 sezonundan beri de Rusya'nın CSKA Moskova takımını çalıştırıyor. Dusan Ivkovic ve Zeljko Obradovic'e göre Dörtlü Final'de daha az yer alan Litvanyalı çalıştırıcı, milli takım tecrübesiyle dikkati çekiyor.

İlk milli takım tecrübesini Litvanya 16 Yaş Altı takımıyla yaşayan Kazlauskas, ülkesinin 18 Yaş Altı Milli Takımı'nda antrenör olarak görev aldıktan sonra, 1995-96'da Litvanya Milli Takımı'nda yardımcı antrenör oldu. 1996'da takımın başına getirilen tecrübeli başantrenör, Çin ve Yunan milli takımlarında da görev aldı.

Dusan Ivkovic
Organizasyon boyunca kenar yönetiminde basketbolseverlerin gözlerinin üstünde olacağı bir başka isim ise Sırp çalıştırıcı Dusan Ivkovic olacak.

Dörtlü Final sonunda Olympiakos'u şampiyonluğa taşımaya çalışacak Ivkovic, tecrübesiyle dikkati çekiyor.

1978 yılından beri antrenörlük yapan Dusan Ivkovic, Avrupa'nın birçok takımında görev aldı. İlk tecrübesini Partizan'ın başında yaşayan tecrübeli isim, ardından Aris, Radnicki, Sibenik, Vojvodina, PAOK, Olympiakos, AEK, CSKA Moskova, Dinamo Moskova takımlarında görev aldı.

Kariyeri boyunca Dörtlü Final heyecanını 7 kez yaşayan Sırp başantrenör, milli takımların başında önemli başarılara imza attı. 1989, 1991 ve 1995 yıllarında eski Yugoslavya ile Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Ivkovic, 1990'da ise aynı ülke milli takımını Dünya şampiyonu yaptı. 1988 ve 1996'daki olimpiyat oyunlarında gümüş madalya sevinci yaşayan Sırp çalıştırıcı, 2009'daki Avrupa Şampiyonası'nda ise Sırbistan'a gümüş madalya kazandırdı.

Xavier Pascual, en tecrübesizi
Dörtlü Final'de İspanya'nın Regal Barcelona takımının başında bulunacak Xavier Pascual ise tecrübeli rakipleri karşısında şampiyonluk kovalayacak.

Kariyerinde ilk olarak ülkesinin Olesa ve Aracena takımlarını çalıştıran İspanyol antrenör, son 5 sezonda Barcelona'nın başında yer aldı. Pascual, diğer isimlere göre fazla tecrübeli olmasa da 2010 yılında Barcelona'yı Avrupa Ligi'nde şampiyonluğa taşıdı. Barcelona'yı 2010-2011 sezonunda ülkesinde şampiyonluğa taşıyan Xavier Pascual, bunun yanında İspanya Kral Kupası'nı ve Süper Kupa'yı da takımına kazandırdı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN