"Kazanacak güçteyiz"

"Kazanacak güçteyiz"
Perşembe 10.05.2012 14:33

İstanbul'un ev sahipliğinde yarın başlayacak THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali öncesi, organizasyonda mücadele edecek Panathinaikos, Olympiakos, Barcelona Regal ve CSKA Moskova'nın çalıştırıcıları ile oyuncuları basın toplantısında bir araya geldi.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıya CSKA Moskova'nın başantrenörü Jonas Kazlauskas ve oyuncusu Andrei Kirilenko, Panathinaikos'un çalıştırıcısı Zeljko Obradovic ve oyuncusu Dimitris Diamantidis, Olympiakos'un başında bulunan Dusan Ivkovic ve oyuncu Vassilis Spanoulis ile Barcelona Regal'ın başantrenörü Xavier Pascual ve oyuncu Erazem Lorbek katıldı.
Antrenörler ve oyuncular, Dörtlü Final'in her takım için zorlu geçeceğini ve kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler.
Dörtlü Final'in favorilerinden CSKA Moskova'nın Litvanyalı başantrenörü Jonas Kazlauskas, bu atmosferi İstanbul'da yaşamanın çok güzel olduğunu belirterek, ''Tüm takımlar için bu ortam güzel. Bizim açımızdan mümkün olan tüm gayreti göstererek başarılı olmak istiyoruz'' dedi.

Takımının finalleri kazanabilecek güçte olduğunu vurgulayan Kazlauskas, Çinli basketbolseverlerin de kendilerine destek vermesiyle ilgili olarak, ''Her zaferden ve her tecrübeden sonra güvenimiz biraz daha artıyor. Çinli destekçilerimizin de İstanbul'a gelmesi bizim için büyük bir artı'' diye konuştu. CSKA Moskova'nın NBA patentli yıldızı Andrei Kirilenko ise İstanbul'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Dörtlü Final'de çok iyi 4 takımın mücadele edeceğini vurgulayan Rus oyuncu, ''Şampiyonluk kazanmak çok zor olacak. Sezon boyunca çok iyi iş çıkardık. Burada olmayı hak ettik'' dedi.

Dörtlü Final'de yer alan takımların NBA'de mücadele etme güçlerinin bulunup bulunmadığı ile ilgili soruyu Kirilenko, ''Dört takımın da NBA'de yarışacak düzeyde olduğunu düşünüyorum. Ancak burada farklı bir düzen ve kurallar söz konusu. Ancak basketbolda temel konu yetenek ve tekniktir. İçimizdeki kazanma isteği ve coşkusu çok önemli. Burada oynayan takımların iyi olduğundan şüphem yok'' diye cevapladı.

Türk basketbolseverlerle ilgili bir soruyu cevaplayan Andrei Kirilenko, şöyle konuştu:

''Burada basketbol izleyicileri harika. Anadolu Efes ve Galatasaray Medical Park maçlarında harika deneyimlerimiz oldu. Basketbol seyircilerinin çok tutkulu olduğunu gördüm. Kişisel olarak tutkularını güzel buluyorum. Rakip takımın arkasında fanatik bir taraftar grubun olduğunu bilerek oynamak sizi de iyi hissettiriyor.''

Başarı kazanma hisleriyle ilgili soruyu cevaplayan Rus oyuncu, ''Bu konuda fazlasıyla heyecanlıyım. Avrupa'da uzun süre oynadım. Bir ulusal takımla zaferim oldu. Daha önce kulüp takımıyla da bir zafer yaşadım. 4 tane kazanmaya hazır takım var. Rakibimiz Panathinaikos da deneyimli bir ekip. İlk adımımızı atarken zafer yolunda dikkatli olmalıyız'' diye konuştu.

Barcelona Regal
Basın toplantısında en merak edilen konu ise diğer çalıştırıcılara göre fazla deneyimi olmayan Barcelona Regal'ın başantrenörü Xavier Pascual'ın bu konudaki tepkileri oldu.

Çok uzun bir yolculuğun ardından Dörtlü Final'e kaldıklarını anlatan Pascual, ''Olympiakos maçı kolay olmayacak. Rakibimizin fiziksel gücünü biliyoruz. Yarın sonucu birlikte göreceğiz'' dedi.

Tecrübesiyle ilgili konulardaki görüşlerini aktaran İspanyol çalıştırıcı, ''İdollerinizle aynı masada oturuyor olabilirsiniz. Bence heyecanlı olmak burada geçilmesi gereken bir konu. Kaç yaşında olduğunuz ve ne kadar tecrübeye sahip olduğunuz önemli değil. Burada otururken nasıl görünüyorum bilmiyorum. Oldukça sakin durumdayım. Rakiplerimize saygılıyız. İyi hazırlandık ve kesinlikle detaylar sonucu belirleyecek'' diye konuştu.

Xavier Pascual, Messi ve Guardiola gibi önemli isimlerle arka planı paylaşmanın nasıl duygu olduğu sorusunu ise ''Kesinlikle gurur duyuyorum. Kurumumuz büyük bir kurum. Önemli olan en yüksek seviyede oynamak. Futbolla basketbolun hareket ettiği taşlar çok farklı. Doğal olarak bunu sindirmek lazım'' diye cevapladı.

Sakatlığı nedeniyle basın toplantısına katılmayan Navarro konusunda bilgiler veren Pascual, ''Bazı rahatsızlıkları tekrarladı. Tedavileri sürüyor. Yarınki maça 24 saatten fazla zamanımız var. Durumunu göreceğiz'' dedi.
İspanyol takımın uzun oyuncusu Erazem Lorbek, şampiyonluğu kazanmayı çok istediklerini ifade etti.

Olympiakos
Olympiakos'un başantrenörü Dusan Ivkovic ise Dörtlü Final'de ellerinden geleni yapacaklarını ve takımının büyük bir performans sergileyeceğini iddia etti.

Sırp çalıştırıcı, Avrupa Ligi'nde ilk defa bu kadar zorlu takımların bir araya geldiği yönündeki soruyu, şu şekilde cevapladı:

''İlk kez dört antrenör bir araya geliyor. Hepsi de iyi takımlar. Takımımın çok yetenekli oyunculardan oluştuğunu biliyorum. Bugüne kadar oynadığımız maçları geride bırakmamız gerekecek. Takımım diğer rakipler gibi büyük deneyimler elde etti. Mükemmelin ötesinde performans sergilemek zorundayız. Enerjik bir takımız ve dikkate almamız gereken konu baskı altında kalmamak'' şeklinde cevapladı.
Olympiakos'un başarılı oyun kurucusu Vassilis Spanoulis, Dörtlü Final'i hak ettiklerini vurgulayarak, ''Kazanmak için tüm çabayı göstereceğiz. Yarı final maçları bekliyoruz'' dedi.

Panathinaikos
Panathinaikos'un başantrenörü Zeljko Obradovic ise ikinci kez İstanbul'da Dörtlü Final'de yer alacağının ve daha önce yaşanan mucizenin bir kez daha yaşanıp yaşanmayacağı konusunda, ''Zaman zaman böyle mucizeler olabiliyor. Diğer rakipler çok güçlü. Destekçilerimizin her zaman yanımızda olduğunun farkındayız. CSKA Moskova gibi bir takımla oynarken bu desteğin inkar edilemez olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Yunan ekibinin tecrübeli oyuncusu Dimitris Diamantidis ise CSKA Moskova gibi son derece güçlü bir takımla karşılaşacaklarını ifade ederek, ''Elimizden gelenin yüzde 100'ünü vererek bir sonraki tura geçmeyi hedefliyoruz'' derken, normal sezonda rakiplerine 2 kez yenildiklerinin hatırlatılması üzerine, ''Normal sezonda rakibimize yenildik. O zaman işler istediğimiz gibi gitmedi. Ancak bu maçlar geride kaldı. Geçmişteki hataları tekrarlamak istemiyoruz'' diye konuştu.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN