Mutlu sona en çok İtalyanlar ulaştı

Mutlu sona en çok İtalyanlar ulaştı
Perşembe 10.05.2012 12:55

Basketbolda yarın İstanbul'da başlayacak THY Avrupa Ligi Dörtlü Final organizasyonu sonunda 2011-2012 sezonu şampiyonu belli olacak.

Avrupa basketbolunun kulüpler bazındaki 1 numaralı organizasyonunda en çok İtalyan takımları mutlu sona ulaştı. İtalyan ekipleri, 1958 yılından bu yana organize edilen kupada, 13 kez şampiyonluk yaşadı.

Ancak, en son 2001'de Kinder Bologna ile şampiyonluk sevinci yaşayan İtalya, 10 yıldır şampiyonluğa hasret kaldı. Bu sezon Dörtlü Final'de İtalyan takımı yer almıyor.

İspanyol takımları 11 kez şampiyon oldu

İtalyan takımlarının ardından 11 şampiyonlukla İspanyol takımları geliyor.
Real Madrid 8 kezle kupayı en fazla kazanan takım durumunda bulunurken, İspanyollar 2 kez Barcelona, 1 kez de Joventut Badalona ile kupa şampiyonluğu elde etti.

Yunanistan 8. şampiyonluk peşinde

İstanbul'daki Dörtlü Final'de iki takımla yer alan Yunanistan, 7 kezle en fazla şampiyonluk yaşayan 3. ülke durumunda bulunuyor.
Geçen sezonun şampiyonu Panathinaikos'un müzesinde 6 şampiyonluk kupası yer alırken, Yunanlılar 1 kez de Olympiakos ile mutlu sona ulaştı.

Ülkeler ve şampiyonluk sayıları

Basketbolda Avrupa'nın kulüpler bazında 1 numaralı kupasında ülkelerin şampiyonluk sayısı şöyle:

Ülke Şampiyonluk
------ -----------
İtalya 13
İspanya 11
Yunanistan 7
Rusya 6
İsrail 5
Hırvatistan 5
Letonya 3
Gürcistan 1
Bosna-Hersek 1
Sırbistan 1
Fransa 1
Litvanya 1

Not: Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Sırbistan takımları eski Yugoslavya döneminde, Letonya ve Gürcistan takımları da eski SSCB döneminde şampiyonluk yaşadı. Rusya'nın CSKA Moskova takımı da 6 şampiyonluğun 4'ünü eski SSCB döneminde kazandı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN