"İlk 8'e giremezlerse başarısızlar"

"İlk 8'e giremezlerse başarısızlar"
Pazartesi 14.01.2013 11:27

Türkiye Basketbol Federasyonu'nunda Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Harun Erdenay, THY Avrupa Ligi'nde mücadele eden Anadolu Efes ile Fenerbahçe Ülker'in son sekiz takım arasına girmesi gerektiğini söyledi.

THY Avrupa Ligi'nde yer alan takımların yanı sıra ULEB Avrupa Kupası'nda mücadele eden Türk takımlarının performansını değerlendiren Erdenay, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Ülker'in son sekiz takım arasında yer alması gerektiğini, Galatasaray Medical Park'ın ise mücadele ettiği kupada şampiyonluğa biraz daha yakın olduğunu ifade etti.
Harun Erdenay, THY Avrupa Ligi'nde yer alan bir diğer Türk takımı Beşiktaş'ın yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen ''Top 16''ya kalarak görevini başarıyla yaptığını kaydederek, ''Fenerbahçe Ülker ile Anadolu Efes'in kadrolarına baktığımızda mutlaka son sekiz arasında kalmaları gerekiyor. Bunu yapmazlarsa başarılı olmuş sayılmazlar. Dörtlü final olmayabilir. Çok iyi 7-8 takım var. Sonuçta bunların içinden dört takım Dörtlü Final oynuyor'' diye konuştu.
Anadolu Efes'in iyi çıkış yakaladığını anlatan Erdenay, ''Fenerbahçe'nin bir takım kimyası oluşturduğuna inanmıyorum. Avrupa çapında oyuncuları var. Mutlaka bu iki takım son sekize kalacaktır. Anadolu Efes'i Fenerbahçe Ülker'e göre çok daha şanslı görüyorum'' dedi.
ULEB Avrupa Kupası'nda mücadele eden Banvit ve Galatasaray Medical Park'ın grupta ilerleyeceğini belirten Erdenay, ''Şampiyonluk da çıkabilir. Galatasaray biraz daha yakın görünüyor'' ifadesini kullandı.

-''Türk oyunculara güvenmek lazım''

Türk oyuncuların Avrupa kupalarında az süre almasının bir sıkıntı oluşturup oluşturmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Harun Erdenay, şunları söyledi:
''Milli takımın iskeleti belli. Bu oyuncular takımlarında süre alan isimler. Bence Fenerbahçe Ülker çok iyi Türk oyunculara sahip. Ömer, Barış, Oğuz ve İlkan kaliteli oyuncular. Sonuçta bir Türk takımının Türk oyunculara güvenmesi lazım. Her zaman Türk oyuncular takımlarına sahip çıkar. Yabancı oyuncu parasını alır ve istatistiğine bakar. İşler kötü giderken takıma sahip çıkacaklar Türk oyunculardır. Bu nedenle yerli oyuncuları fazla kullanmakta fayda var. Ancak Ömer Onan, Kerem Tunçeri ve Oğuz Savaş gibi oyuncuların az oynaması milli takımdaki performanslarını etkilemez. Sonuçta bunlar çok tecrübeli oyuncular. Sadece İlkan Karaman'ın az oynaması onu etkileyebilir. Yeni gelişim gösteren bir oyuncu. Daha çok süre alması milli takım açısından iyi olabilir.''

-Beko Basketbol Ligi-

Beko Basketbol Ligi'ni de değerlendiren Erdenay, ''İlk yarıda büyük heyecan yaşadık. Lig çok iyi maçlara sahne oldu. Bunda takımların büyük yatırımlar yapmaları ve iyi organizasyonlar oluşturmaları etkili oldu'' ifadelerini kullandı.
Gelinen noktanın seyircinin de ilgisini artırdığını kaydeden Harun Erdenay, ''Zevkli maçlar oldu. Play-off mücadelesi de çok heyecanlı olacak. Şampiyonluk için 4 ekibi aday olarak gösterebilirim. Beşiktaş da bu adaylar içinde yer alabilir. Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park'ı kadro derinliği açısından şanslı görüyorum. Banvit'i bu takımlara katıyorum. Beşiktaş mutlaka seyircisiyle ve antrenörüyle bu takımları zorlayacak kapasitede bir takım görüntüsü veriyor. Play-off maçları çok zor olacak. Pınar Karşıyaka ile eşleşen takımların İzmir'deki maçları kolay geçmeyecek'' şeklinde konuştu.
Basketbolda bazı şeyleri değiştirmenin kolay olmadığını anlatan yönetim kurulu üyesi Erdenay, ''Bir konuda karar alırsınız bir grup memnun olur, diğerleri olmaz. Yabancı sayısını artırırsınız kulüpler memnun olur, oyuncular olmaz. Sonuçta önemli olan Türk basketbolu için doğru kararları alabilmek. Türk basketbolunu nasıl geliştirebileceğimiz yönünde kararlara imza atabilmek'' diyerek sözlerini sürdürdü.
Basketbol kariyerini sonlandıran Mehmet Okur'un bu kararına üzüldüğünü belirten Erdenay, şöyle konuştu:
''Mehmet benim de takım arkadaşımdı. Uzun boyuna rağmen şut atması en büyük avantajıydı. Çok iyi NBA kariyeri geçirdi. Bırakırken kendisiyle görüşmüştüm. Kendisinden duymadım, ama Miami'den teklif almış. Hala Mehmet Okur'a teklif geliyorsa bu onun ne kadar değerli olduğunu gösterir. Keşke teklifleri değerlendirseydi. Herhalde sakatlığı ciddi olduğu için teklifleri değerlendirmedi. Ayrıca büyük tecrübesi var, mutlaka basketbolun içinde faydalı olacaktır.''Yükleniyor
BİZE ULAŞIN